ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Pavojingiausi keliai pasaulyje

Dauguma atsipalaiduojame ir  mėgstame paspausti greičio pedalą pamatę naujai ištiestą, tvarkingą kelio ruožą. Bet įsivaizduokite pačius nesaugiausius, vadinamus „mirties“ kelius. Ar pasitikėtumėte savo vairavimo patirtimi ir įgūdžiais, ar rizikuotumėte įveikti pačias pavojingiausias kelio atkarpas?

Jungaso kelias, Bolivija
Vienu grėsmingiausiu keliu laikomas Bolivijoje esantis Jungaso kelias, 1930m. nutiestas paragvajiečių kalinių ir besitęsiantis 61 kilometrą. Šis kelias manoma kasmet nusinešdavo 200-300 vairuotojų ir keleivių gyvybių, tačiau aplenkti pastarojo buvo neįmanoma, kadangi jis jungė šalies sostinę La Pasą ir Koroiko miestelį. Kelio pakraščiai nusėti kryžiais, žyminčiais žūties vietas, tad šiame kelyje kiekviena menka klaida gali tapti lemtinga. Jungaso kelias neasfaltuotas,  vingiuotas ir itin siauras, jo plotis siekia vos 3 metrus. Vienoje pusėje – nesibaigianti kalno siena, kitoje gilūs kanjonai, skardžių aukštis gali siekti 600 metrų. Kelio būklę dar labiau pablogina apsauginių atitvarų nebuvimas ir oro sąlygos – matomumą apsunkina dažni lietūs, tiršti rūkai, po liūčių kelio danga pavirsta slidžia purvyne. Viena pagrindinių taisyklių galiojančių šiame kelyje: besileidžianti į pakalnę transporto priemonė neturi pirmenybės, o jos vairuotojas, duodamas kelią į kalną kylančiai transporto priemonei, privalo savąją patraukti kuo arčiau skardžio. Panašu, jog šios taisyklės laikymasis privesdavo prie tragiškų baigčių. Didžiausia autokatastrofa Bolivijos istorijoje įvyko taip pat šiame kelyje, 1983 m., kuomet autobusui nuriedėjus į bedugnę žuvo daugiau nei 100 žmonių. Neseniai kelias buvo šiek tiek patobulintas ir šiuo metu naujas maršrutas aplenkia vieną pavojingiausių atkarpų.

Daltono greitkelis, Aliaska, JAV
Tai 666 kilometrų izoliuotas greitkelis, kuris tęsiasi iki Arkties vandenyno, buvo pastatytas kaip tiekimo kelias, skirtas naftos eksploatacijai Aliaskoje paremti. Važiuodami šiuo keliu rasite tik 3 gyvenvietes, tad pakliuvus į bėdą, pagalbos būtų sunku sulaukti.  Šis kelias garsėja stipriais vėjais ir pūgomis, o stingdantis šaltis žiemos mėnesiais dar labiau pablogina situaciją. Sniego kalnai gali išsilaikyti ir vasarą, o sniegui ištirpus, vairavimą apsunkina kylančios dulkių audros. Nepaisant šių Arkties klimato sąlygų, išaugus naftos produktų poreikiui, Daltono greitkeliu kasdien pravažiuoja 250 sunkvežimių. Šis kelias tapo ir televizijos žvaigžde, jame buvo filmuojamas ekstremalios realybės projektas „Ledo kelias“. 

Guoliang tunelis, Kinija
Guoliang tunelis dažnai vadinamas „keliu, kuris nedovanoja klaidų.“ Daugiau nei kilometro ilgio tunelį, vingiuojantį Taihang kalnynu, Huanio provincijoje buvo nuspręsta iškasti, kad palengvinti vietinių gyventojų susisiekimą. Iki tol žmonės buvo priversti keliauti uolėtu takeliu kalno šlaite, tad 1972 metais pradėtas kasti tunelis. Darbai užtruko 5 metus, o kelio statyboje dalyvavo tik 13 kaimelio gyventojų. Tačiau gyvenimą palengvinti turėjusi kelio atkarpa, tapo tikru išbandymu vairuotojams. 4,5 m aukščio lubos ir 3,5 m viena nuo kitos nutolusios kalno sienos sukuria ypač tamsią ir klaustrofobišką aplinką. Kad šviesa patektų į tunelį, išorinėje sienoje yra nemažai „langų“, kurių dydis leidžia lengvai transporto priemonę nusiųsti į bedugnę.

Trollstigen, Norvegija
Išvertus iš norvegų kalbos trollstigen reiškia „trolių laiptai“. Šis Romsdal regione esantis kelias, įspūdingais kalnais kyla į viršų iki 858 m aukščio - Stigrora kalno ir toliau veda link Geirangerio miestelio. Keliu draudžiama važinėti ilgesniems nei 12,4 m automobiliams, nes kelio plotis vietomis neviršija 3,3 m. Taip pat „trolių laiptai“ turi 11 pavojingai vingiuotų posūkių, keliančių jaudulį, tad dažnai pritraukia ekstremalių pojūčių mėgėjus. Dėl įspūdingų vaizdų į krioklius, kalnus ir gilius fiordus, kelias ypač pamėgtas turistų. Tačiau dėl pavojaus pastarųjų saugumui 106 km atkarpa uždaromas spalio – gegužės mėnesiais, baiminantis sniego lavinų, o Norvegijos kelininkai mano, jog šiuo keliu žiemos metu išvis neįmanoma važiuoti.

Canning Stock, Australija
Šį Australijoje, dykuma nusidriekusį kelią galima laikyti pačiu atokiausiu ir sausiausiu pasaulyje. Pakankamai ekstremalu įveikti 1850 km atkarpą neturint kur pasipildyti vandens ir kuro atsargų. Tiesiant šį kelią, visur kur tik įmanoma buvo įrengti vandens šuliniai, tačiau žinant čia vyraujantį klimatą, kad juose bus vandens, negali garantuoti niekas. O degalų galima įsigyti tik keliose aborigenų bendruomenėse. Pavojų taip pat kelia vietinė flora ir fauna, tad keliaujantys dažnai išklysta iš kelio, o tai sukelia dar didesnių bėdų -  pagalbos čia sunku prisišaukti, būtina pasirūpinti maisto, vandens atsargomis bei atsarginėmis automobilio detalėmis. 

Stelvio kelias, Italija
Maršrutas jungiantis Šveicariją su Šiaurės Italiją, buvo pastatytas 1825 m. Austrijos imperijos iniciatyva. Įdomiausia, kad kelio išsidėstymas nuo tų laikų nepasikeitė. 48 griežti posūkiai, vingiai, tuneliai, uolos - čia yra didžiausias iššūkis vairuotojams. Tačiau „Stelvio pass“ laikomas vienu gražiausiu Europos kelių, kuriuo važiuojant atsiveria nuostabi Alpių panorama. 2008 m. laida „Top Gear“ šį kelio ruožą išrinko „vienu nuostabiausių kelių vairavimui“.

Atlanto kelias, Norvegija
1989 m atidarytas Atlanto kelias, greitai buvo įvertintas kaip gražiausia amžiaus konstrukcija Norvegijoje. Sakoma, kad iki dabar tai įdomiausias ir vaizdingiausias Norvegijos kelias. Vaizdingas ir raitytas Atlanto kelias, sudarytas iš 8 nuostabių tiltų, sujungiančių salas, kurias skalauja Atlanto vandenyno bangos. Šis vos 8 kilometrų ilgio kelio ruožas, traukia smalsuolius ir nuotykių ieškotojus audros metu, kai vandenyne, iš abiejų kelio pusių, siaučia bangos, kurios ritasi virš tiltų. Yra atvejų, kai bangos tiesiog nuplovė automobilius į vandenį. Vairuojant Atlanto keliu ramiu oru, galima pamatyti banginių ir ruonių. 

Hana greitkelis, Havajai
Šis greitkelis laikomas vienu vaizdingiausių trasų pasaulyje. Hana Highway – 103 km ilgio atkarpa, nutiesta Havajų salos Maui pakrantėje. Važiuojant, džiugina įspūdingi džiunglių ir paplūdimių vaizdai, vandenyno pakrantė, kriokliai bei neveikiantis ugnikalnis Haleakala. Tačiau per daug atsipalaiduoti nederėtų, kadangi kelyje yra apie 600 posūkių ir vingių, 54 tiltai, kuriuos norint įveikti, prireiks neprastų vairavimo įgūdžių.

Kolymos greitkelis, Rusija
Automobilių kelias tarp Jakutsko ir Magadano, besitęsiantis daugiau nei 2000 km. Dar Stalino laikas pradėta tiesti trasa, kurios darbui buvo panaudota Sevvostlago kalinių jėga. Tiesiant kelią nuo sunkaus ir varginančio darbo, maisto stokos ir šalčio žuvo ne vienas tūkstantis kalinių. Dauguma jų buvo užkasti po keliu ar greta jo, tad dažnai šis greitkelis dar vadinamas „kaulų keliu“. Nors ši trasa ir turi automagistralės statusą, tačiau dauguma atkarpų yra neasfaltuotos, išvagotos provėžomis, su staigiais posūkiais ir skardžiais. Vairavimą apsunkina slidus kelias, kadangi greitkelis veda per vienas atšiauriausių neapgyvendintų teritorijų, kuriose temperatūra žiemą gali kristi žemiau -50oC.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Miglė Urbonaitė 2019 m. liepos 06 d., perskaityta 594 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos