ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

TOP10 greičiausi gyvūnai pasaulyje

Pasaulyje yra gausu įvairiausių gyvūnų, kurie pasižymi skirtingomis savybėmis, kurios dažnai būna šokiruojančios. Ar žinote, kad kai kurie iš jų gali bėgti, skristi ar net plaukti greičiau nei automobilis? Pristatome jums 10 pačių greičiausių gyvūnų pasaulyje.

Rudasis kiškis. Šis vikrus mažylis yra nedidelis žinduolis, labiausiai paplitęs Vakarų Europoje bei Azijoje. Jie šiek tiek didesni nei namuose ar ūkiuose auginami triušiai, turi didesnes ausis bei galines letenėles, taip pat pasižymi ilgesnėmis kojomis. Maksimalus šio žinduolio greitis yra apie 77 kilometrai per valandą. Itin stiprios galinės kojos leidžia rudajam kiškiui greitai įsibėgėti, todėl jis yra puikus sprinteris. Bėgdamas itin greitai jis sugeba daryti šuorus ir nuolatos keisti savo judėjimo kryptį praktiškai neprarasdamas išvystyto greičio. Ši charakteristika tiesiog būtina rudajam kiškiui, kadangi gamtoje pilna plėšrūnų besikėsinančių į jo gyvybę.


Mėlynoji antilopė gnu. Šie žole besimaitinantys žinduoliai dažniausiai sutinkami Pietų bei Rytų Afrikoje. Antilopės gnu užauga iki 1,3 m aukščio, o stiprios kojos bei pečiai leidžia išvystyti 80 kilometrų per valandą greitį. Galimybė greitai judėti leidžia pasprukti nuo grobuonių bei migruoti. Kai Rytų Afriką užklumpa sausra (o tai būna kiekvienais metais), Mėlynosios Antilopės keliauja į Pietus, ieškodamos vandens bei žolės. Kartu su antilopėmis migruoja ir zebrai, kurie dažniausiai įspėja jas apie besiartinančius plėšrūnus.

Marlinai. Ramiajame ir Atlanto vandenynuose beplaukiojantys marlinai yra ne tik vienos iš greičiausių, bet ir vienos iš ilgiausių žuvų - jų ilgis siekia net iki 4.2 metrų. Dažniausiai sutinkamos šiltuose vandenyse, marlino žuvys gali greitai panerti į vandenyno gelmes, o tai joms padeda padaryti įspūdingas išvystomas greitis - net iki 80 kilometrų per valandą. Su aštriomis ir kietomis priekinėmis iltimis šios žuvys be vargo nudobia kitas žuvis, prie to prisideda ir didžiulis plaukimo greitis. Tiesa, žuvys daug migruoja (net po kelis tūkstančius kilometrų), o pasiekti tokį didelį greitį joms padeda vandenyno srovės.

Antilopė. Šiaurės Amerikoje besiveisiančios laibakojės antilopės gali bėgti ilgai ir greitai - maksimalus jų išvystomas greitis siekia net 98 kilometrus per valandą. Pagrindinė antilopių savybė, išskirianti jas iš kitų panašių gyvūnų - jos yra neišpasakytai ištvermingos. Nors, pvz. gepardai ir gali išvystyti didesnį maksimalų greitį, bet jie niekada nenubėgs tokios distancijos, kokias įveikia antilopės. Šie žinduoliai užauga iki 90 centimetrų aukščio, turi stiprias kojas ir pečius, o migracijos metu gali nukeliauti iki 500 kilometrų atstumą. Dažniausiai antilopės migruoja į upių baseinus, kur galima rasti pakankamai vandens ir žolės.

Kardžuvė. Dažniausiai sutinkamos Ramiajame, Atlanto ir Indijos vandenynuose kardžuvės yra pačios greičiausios žuvys planetoje. Jos išvysto net 110 kilometrų per valandą greitį. Ilgas ir glotnus kūnas, kuris gali būti net virš 3 metrų ilgio, padeda kardžuvėms greitai plaukioti ir nardyti. Šios žuvys mėgsta šiltus vandenis, todėl dažniausiai plaukioja vandenyno paviršiuje, o įspūdingą greitį pasitelkia sprunkant nuo plėšrūnų, tokių kaip aštuonkojai ar delfinai.Gepardas. Tikriausiai daugelis jau esate girdėję, jog gepardai yra patys greičiausi gyvūnai vaikštantys žeme. Ir tai yra visiška tiesa, jie gali išvystyti net 113 kilometrų per valandą greitį. Priešingai nei kitos giminingų rūšių plėšrios katės, gepardai yra pakankamai nedideli, užauga tik iki 90 centimetrų aukščio, tačiau jų išskirtinai stiprios kojos padeda itin greitai startuoti ir išvystyti pavydėtiną greitį. Šie gyvūnai labiausiai paplitę Azijoje bei Afrikoje, gyvena atvirose vietovėse. Jie yra rekordininkai gaudant grobį - aukos medžioklė dažniausiai trunka nuo 40 iki 60 sekundžių. Prie to prisideda ne tik didžiulis greitis, bet ir ilga uodega, kuri yra naudojama atlikti staigius posūkius lekiant dideliu greičiu. Kaip bebūtų gaila, gepardai yra nykstanti rūšis ir kiekvienais metais jų lieka vis mažiau.

Pentinuotoji žąsis. Ši žąsų rūšys yra pati populiariausia Pietų Afrikoje. Užauga iki metro ilgio ir sveria iki 8 kilogramų. Dažniausiai jos sutinkamos drėgnesnėse vietose - prie ežerų ar upių baseinuose. Kadangi Afriką pastoviai kamuoja sausros, pentinuotosios žąsys privalo keliauti ir ieškoti drėgnesnių vietų. Kelionės joms nėra problema, kadangi išvystomas 141 kilometro per valandą greitis leidžia efektyviai įveikti šimtus kilometrų.Fregata. Vandenyno paukščiai su ilgais sparnais ir iškarpyta uodega, dažniausiai sutinkami Pietų Amerikoje. Kadangi jų sparnai sveria daugiau nei visas likęs kūnas, šie paukščiai sugeba išvystyti 153 kilometrų per valandą greitį. Ganėtinai keista tai, kad didžiąją dalį savo gyvenimo šie paukščiai praleidžia ore, o nusileidžia tik kai reikia dėti kiaušinius - tai jie daro pakrantėse, prie pat vandenyno. Savo stulbinamą greitį fregatos išnaudoja vagiant maistą iš kitų paukščių snapų.

Baltagurklis čiurlys. Nors čiurliai ir yra antroje vietoje šiame sąraše, žvelgiant iš kito aspekto jie galėtų būti ir patys greičiausi paukščiai pasaulyje, jei matuotume greitį išvystytą pačio gyvūno, nenaudojant jokių pašalinių jėgų. Labiausiai paplitęs Azijoje bei Sibire, baltagurklis čiurlys gali išvystyti neįtikėtiną greitį, siekiantį net 170 kilometrų per valandą. Šie čiurkšliai turi trumpas kojas ir ilgus sparnus, ko pasekoje gali itin efektyviai skristi. Tai migruojantis paukštis, per metus nukeliaujantis šimtus ar net tūkstančius kilometrų. Didžiausią gyvenimo dalį taip pat praleidžia danguje, o kiaušinius deda lizduose susuktuose ant kalnų viršūnių.

Sakalas keleivis. Tai vienareikšmiškai greičiausiai judantis gyvūnas pasaulyje - maksimalus šio sakalo greitis yra neįtikėtini 390 kilometrų per valandą. Sakalai keleiviai paplitę visame pasaulyje, gali gyventi bet kur, išskyrus Antarktidą. Tiesą, jie dažnai migruoja, o per vieną sezoną sukaria net kelis tūkstančius kilometrų, persikrausto į kitus žemynus. Jie turi ilgą uodegą ir smailius sparnus, dažniausiai skraido labai aukštai, o puiki rega leidžia pastebėti pavojingus grobuonis iš labai tolimų atstumų.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. rūgpjūčio 18 d., perskaityta 10 051 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos