ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Faktai apie didžiąją kinų sieną

Apie didžiąją kinų sieną žino ar bent yra girdėję visi - tačiau ar tikrai galėtumėte daug papasakoti apie šį gamtos stebuklą? Tai ne tik pati ilgiausia siena pasaulyje, kurios pažiūrėti kiekvienais metais atvyksta per 10 milijonų turistų, tačiau ir mitais bei šiurpiais pasakojimais apipinta pasaulio istorijos dalis, kurią tvirtai galima vadinti stebuklu. Tiek Egipto piramidės, tiek ir didžioji kinų siena yra neišmatuojamų žmogaus galimybių rezultatas. Tai ypač įspūdinga turint omenyje, jog ši siena pastatyta prieš daug šimtmečių, kuomet neegzistavo galingos mašinos ir pažangūs technologiniai sprendimai. Kviečiame iš arčiau susipažinti su šiuo Unesco pasaulinio paveldo objektu.

Kinų sienos ilgis - net 21 tūkstantis kilometrų

Šis, vienas iš septynių pasaulio stebuklų, driekiasi net 21 tūkstantį kilometrų šiaurinėje Kinijos dalyje. Tiesa, kai kuriuose oficialiuose šaltiniuose šis skaičius yra kur kas kuklesnis - vos 8800 kilometrų. Techniškai, toks šiuo metu besidriekiančios vientisos sienos ilgis yra tikslesnis, tačiau jei skaičiuotume ir per amžius nugriautas sienos dalis bei atskirai pastatytas jos atkarpas, sumoje gautume per 21 tūkstantį kilometrų. Tokį milžinišką dydį sunku įsivaizduoti, tad palyginkite jį su Lietuvos dydžiu - norint apvažiuoti mūsų šalį, reikėtų nukakti apie 1500 kilometrų. Tai reiškia, jog su didžiąja Kinų siena Lietuvą būtų galima apjuosti net 14 kartų!

Kalbant apie kitus šio statinio išmatavimus, tikslius skaičius pateikti sunku, kadangi jie labai skiriasi. Reikia suprasti, jog tokia ilga siena skirtingose vietose yra vis kitokio ilgio ir kitokio aukščio. Tiesa, daugumoje vietoje galima tikėtis apie 6-7 metrų aukščio bei 4-5 metrų pločio. Aukščiausiame taške ji siekia net 14 metrų, o kalbant apie plotį, sklando kalbos, jog daugumoje sienos vietų galėjo joti 5 raiteliai išsirikiavę į vieną eilę.

Kam reikalinga tokia siena?
Nors dauguma juokiasi iš JAV prezidento D. Trumpo užmojo statyti sieną, kuri apsaugotų nuo nelegalių emigrantų iš Meksikos, didžiosios Kinijos sienos paskirtis buvo labai panaši - apsaugoti Kinijos valstybę nuo ne itin draugiškai nusiteikusių atėjūnų.

Itin guvus mitas, jog siena buvo pastatyta norint apsiginti nuo mongolų, yra visiškai klaidingas. Taip, siena saugojo Kiniją ir nuo mongolų, tačiau jos statybos prasidėjo kur kas seniau, nei susiformavo mongolų imperijos grėsmė. Pirmosios sienos užuomazgos pasirodė dar 210 metais prieš mūsų erą, kai tuo tarpu mongolai nusitaikė į Kiniją tik devintame amžiuje. Dar vienas įdomus faktas - šią sieną didžiąja vadina visi, išskyrus pačius kinus. Kinai turi kur kas paprastesnį žodį, kuris išverstas pažodžiui reiškia tiesiog “ilga siena”.

Iš tiesų, daug faktų ir net pačios sienos išvaizda yra pagražinama. Šiais laikais statinys nebėra gynybos įrankis - tai turizmo objektas, uždirbantis nemažus pinigus. Todėl nenuostabu, jog kai kurie faktai yra pagražinami. Be to, labiausiai turistų lankomos vietos net nėra tokios senos ir originalios- jos perstatytos ir pritaikytos mūsų laikams, todėl per daug autentiškumo tikėtis neverta.

Sugriausime ir dar vieną mitą, kuris suteikia romantikos šiam statiniui. Pagrindinė sienos paskirtis - nepraleisti priešų į Kinijos žemes, tiesa? Galima sutikti pasakymų, jog didžioji kinų siena yra nepalaužiama ir niekam jos nepavyko įveikti. Tai yra visiškas melas. Nors perlipti ar nugriauti 7 metrų aukščio akmeninę sieną būtų buvęs itin didžiulis iššūkis net ir stipriausioms viduramžių ar senesnių amžių armijoms, nereikia pamiršti fakto, jog siena turėjo vartus, ir ne vienus. Istorijoje buvo ne vienas atvejis, kai užpuolikai įsiverždavo tiesiog įveikę sienos gynybą ir pralaužę jos vartus, todėl sakyti, jog didžioji kinų siena nepalaužiama - mažų mažiausiai neteisinga.

Didžioji kinų siena matoma iš mėnulio?
Užbėgant už akių pasakysime, jog tai mitas. Tačiau kaip jis atsirado? Dar 1932 metais Robert Ripley išpublikavo mintį, jog didžioji kinų siena yra vienintelis žmogaus rankomis sukurtas objektas, kurį būtų galima plika akimi matyti iš mėnulio. Kadangi tais laikais nebuvo informacinių technologijų, žinia sklido iš lūpų į lūpas ir nesunkiai įsitvirtino kaip plačiai žinomas faktas vakarų visuomenėje.

Tiesa visai kitokia - mėnulis nutolęs nuo žemės per 834 tūkstančius kilometrų, todėl pamatyti kinų sieną iš ten plika akimi yra tiesiog neįmanoma. Tai patvirtino ir astronautai apsilankę mėnulyje. Jie galėjo identifikuoti vandenynus ir žemynus, tačiau smulkesnius objektus (tokius kaip didžioji kinų siena), galima pamatyti tik į pagalbą pasitelkus specialią įrangą.

Dar vienas mitas - neva sienos konstrukcijose pilna žmonių palaikų. Pasak šios teorijos, milijonai darbininkų mirė ar žuvo nuo itin prastų darbo sąlygų ir bado statydami šį objektą. Nors visiškai paneigti tokį teiginį būtų sunku, tačiau ir prielaidų juo tikėti paprasčiausiai nėra. Per šimtmečius kinų siena buvo griaunama ir atstatinėjama, restauruojama, tačiau jokių kaulų ar palaikų pėdsakų aptikti nepavyko. Tai kraupi istorija, kuria galima suintriguoti atvykstančius turistus, todėl nenuostabu, jog šis mitas iki šiol sklando apie didžiąją kinų sieną.

Kinų siena - ne tokia sena, kaip jums atrodo
Nors šis statinys ir buvo pradėtas statyti dar prieš mūsų erą, statybos truko kur kas ilgiau, nei galėtumėte pagalvoti. Kažkas panašaus į tai, ką turistai šiandien mato nuvažiavę aplankyti didžiosios sienos, susiformavo tik viduramžiais.

Iki tol, kinų siena toli gražu nebuvo vientisa. Tai buvo pavieniai statiniai, išdėstyti tam tikruose strateginiuose gynybiniuose objektuose. Statybos laikui bėgant nesustojo ir kinų siena buvo sujungta į vientisą objektą.

Be to, kinų sieną veikia ir tokie veiksniai kaip erozija ar vietinių gyventojų vagystės. Laikui bėgant kai kurios vietos pasikeitė neatpažįstamai. Ypač keitėsi statiniai, kuriuos turistai labiausiai pamėgo, todėl konstrukcijos tose vietose veikiausiai nesiekia net šimto metų amžiaus.

Kaip bebūtų, didžioji kinų siena vis tiek gali būti drąsiai vadinama pasaulio stebuklu. Bėgant šimtmečiams ji keitė savo formą, buvo griaunama ir atnaujinama, tačiau sugebėjo išlikti per visas negandas ir simbolizuoti Kinijos žmonių darbštumą bei pasiryžimą. Jei tik turite noro ir galimybes, būtinai rekomenduojame aplankyti šį objektą, kuris nepalieka abejingų.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2018 m. rūgpjūčio 13 d., perskaityta 21 722 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos