ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Kauną

Rašytiniuose šaltiniuose laikinoji sostinė pirmą kartą paminėta 1361 metais. Būtent tada pastatyta žymioji Kauno pilis. Daug sykių nugriauta ir atstatyta pilis žymi ilgą miesto gyvavimo istoriją. Dviejų didžiausių Lietuvos upių sandūroje įsikūręs Kaunas – tikras Lietuvos simbolis. Visais laikais šis miestas klestėjo ir suteikė prieglobstį bei darbą pirkliams, amatininkams bei kitų profesijų ir luomų atstovais. Carinės okupacijos laiku tai buvo pasienio miestas, o vėliau tapo visos valstybės sostine. Tad susipažinkite – įdomiausi faktai apie Kauną.

Aplink Kauną stovi 9 fortai, bet jų turėjo būti 13-a
Carinės okupacijos metu, Rusijai labai sunkiai sekėsi integruoti Lenkijos įtakoje esančias žemes. Būtent tose žemėse - buvusioje LDK ir Lenkijoje praūžė net du sukilimai, kuriuos skaudžiai numalšino caro valdžia. Regione vėliau vyko lėta ir neefektyvi rusifikacija, o vienas iš jos etapų turėjo būti Kauno tvirtovės pastatymas. Tai poligonų junginys, kurį turėjo sudaryti 13-a aplink miestą pastatyti fortų. Baigti statyti tik 9. Nebaigtos fortifikacijos turėjo įsikurti Palemone, Romainiuose, Akademijoje ir Domeikavoje. Juose turėjo būti dislokuoti kariai, kurie padėtų saugoti valstybės sieną ir reikalui esant įvestų tvarką miesto ar tuometinės gubernijos viduje. Deja, per Pirmąjį Pasaulinį karą tvirtovė krito vos po 11 parų.

1882-1915 metų laikotarpiu baigti statyti fortai šiuo metu arba apleisti, arba apgriuvę, arba perdaryti į muziejus ar panašius traukos objektus. Į kelis iš jų galima nuvykti su gidu, tačiau kai kurie yra pavojingos būklės. Per Antrąjį pasaulinį karą jie tarnavo kaip Nacių žudymo ir nusikaltėlių kalinimo punktai.

Įdomus faktas: kol buvo statomi Kauno fortai, visi pastatai Kaune negalėjo būti aukštesni nei 2 ar 3 aukštų. Dėl to senamiestis ir centras nesistiebia į dangų tiek, kiek kiti Vakarų Europos ar Amerikos miestai.

Laisvės alėja Kaune – ilgiausia pėsčiųjų gatvė Rytų Europoje
Lygiai 1,6 km (arba vienos mylios) ilgio gatvė jau spėjo tapti miesto simboliu. Kaune ji atstoja Barselonos „Las Ramblas“ ar Niujorko „Broadway“. Tarpukariu šioje gatvėje klestėjo prekyba, kūrėsi restoranai, bankai, kultūros įstaigos. Vėliau viskas išliko ir čia tebėra miesto kultūros ir veiklos širdis, kartu su Senamiesčiu sudaranti pagrindinį Kauno traukos objektą.

Iš įsimintinų vietų čia rasite „Soborą“, Dramos teatrą, Muzikinį teatrą, Kauno savivaldybę, buvusį „Metropolį“, Laisvės alėjos fontaną bei dešimtis restoranų ar parduotuvių.

1933 metais miestas boikotavo elektrą
Po carinės valdžios pasitraukimo Lietuvoje iškilo labai didelė bėda – nebuvo elektros inžinierių. Kadangi visuomenė, ypač miestuose, pradėjo vartoti elektrą, šių žmonių labai trūko. Taip į Lietuvą atėjo užsienio kapitalas, kuris ėmėsi valdyti elektros energiją. Būtent Kaune įsikūrė belgų verslininkai, kurie tuometinę sostinę tiesiog „melžė“.

Nors visoje Lietuvoje elektros kainos buvo didelės, nepalyginamai aukštesnės nei kitose Europos valstybėse, Kaunas kentėjo labiausiai. Palyginimui – Kaune 1kW/h (kilovatvalandė) kainavo 1,1-1,5 Lito, na, o štai Paryžiuje – tik 20 centų, Londone – 60-70 centų. Net ir kaimyninėje Latvijoje kainos buvo bene tris kartus mažesnės. Gyventojai nuolat skųsdavosi, tačiau valdininkams buvo taikomos nuolaidos, todėl ilgai į tai žiūrėta pro pirštus. Galų gale miestelėnų kantrybė trūko 1933 metais ir įsitraukus labai dideliam kiekiui žmonių, buvo pradėtas elektros boikotas. Būstai tyčia nejungdavo elektros šviesos, naudojosi žvakėmis, o naudojantys elektrą būdavo paprašomi šviesą išjungti arba sulaukdavo akmens į langą. Po netrumpo bylinėjimosi 1933 metais elektros kaina buvo sumažinta. Tik įsikišus vyriausybei kilovatvalandės kaina tapo 82 centai.

Auksinių metų palikimas Kaune, pastebimas ir šiomis dienomis
Niekam ne paslaptis, kad Kaunas labiausiai klestėjo tarpukariu. Būdamas tuometine sostine miestas tapo reprezentaciniu šalies ir net regiono veidu, tad čia buvo įrengiamos pramonės bei įvairių sričių naujovės. Kauniečiai gali didžiuotis, nes nemaža dalis šio palikimo vis dar yra jų gyvenimo dalimi.

Virš 80 metų stovintys funikulieriai dar ir dabar gali transportuoti į Aleksoto ar Žaliakalnio rajonus. 1939 metais čia surengtas Europos krepšinio čempionatas, kuriam pastatyta Kauno sporto halė, buvusi pagrindine Kauno „Žalgirio“ klubo arena daugiau nei 65 metus. Laisvės alėjoje kursuodavo žymiosios konkės, na, o architektūrinis paveldas tebėra traukos objektu net ir dabar. Žymiausi vis dar funkcionuojantys tarpukario statiniai: muzikinis teatras, karo muziejus, centrinis paštas, kino teatras „Romuva“, Prisikėlimo bažnyčia ir daug kitų.

Nuodėmingasis tarpukaris suteikė miestui pikantiškų prisiminimų
Tiesa, tarpukaris bei XX a. pradžia tikrai nebuvo „skaisčiausi“ laikai miesto istorijoje. Tuo metu Kauno širdyje ir būtent Senamiestyje bei krantinėje klestėjo barai, užeigos ir viešnamiai. Jų nebuvo tiek daug, kiek lenkų okupuotame Vilniuje, tačiau Kaunas augo ir seniausios profesijos atstovės traukė vis daugiau klientų, o pagal prognozes, 1950 metais turėjo būti aplenkta ir tuo metu senąja sostine vadintas miestas.

Tais laikais tai buvo legalu, o vien dabartinėje Nemuno gatvėje veikė net 50 viešnamių. Juokinga situacija iškilo, kada šią gatvę buvo nuspręsta pervadinti į Klaipėdos. Uostamiesčio gyventojai griežtai protestavo ir gatvės pavadinimas buvo iškart atkeistas.
Deja, pikantiški prieskoniai Kaune slėpė žiaurią dirbančių merginų kasdienybę. Menka higiena, plintančios venerinės ligos, smurtas ir kiti nusikaltimai buvo dažnas reiškinys. Prostitucija Lietuvoje buvo uždrausta 1939 metais, o sovietmečiu ji „neegzistavo“. Todėl šio intriguojančio laikotarpio atminimas šiek tiek nublanko.

Tačiau nepaisant visų nuodėmingų praeities istorijų, senesni kauniečiai vis dar šypsosi praeidami pro Nemuno arba „Nuodėmių“ gatvės 11-ą namą, kuris mena pašėlusį tarpukarį.

Napoleono kalnas ir jo istorija
Piliakalnio gatvėje, Žemutinės Fredos rajone stūkso kalva. Žiemą nuo jos rogutėmis leidžiasi vaikai, o kitais metų laikais žmonės lipa pasižiūrėti gražią Nemuno panoramą. Tiesa, 1812 metais, žygiuodama į Rusiją, Napoleono armija pasirinko būtent šią vietą kirsti upę. Sakoma, kad kalnas panašus į žymiojo prancūzų karvedžio kepurę, todėl ir gavo tokį pavadinimą.

Nepaprastai pastebimas tautiškumas Kaune – įgytas
XX a. pradžioje iš visų Kauno gyventojų, tik apie 6 proc. buvo lietuviai. Tarpukariu procentas smarkiai išaugo, o po Antrojo pasaulinio karo miestas tapo beveik išskirtinai lietuviškas. Būtent dabar lietuviai sudaro daugiau negu 90 proc. miesto gyventojų.

Paminklas rutinai ir kitos meniškos įdomybės
Kaunas – pilnas įvairovės. Čia yra moderniausia Baltijos šalyse sporto arena, viduramžius menantys architektūriniai statiniai, paminklas Vytautui Didžiajam ir daug kitų įdomybių. Tačiau, čia taip pat rasite daug unikalios ir išskirtinės menininkų saviraiškos.

Kiemo galerija – E.Ožeškienės g.21, miesto centre įsikūręs savotiškas muziejus. Čia eksponuojami ir meniškai instaliuoti įvairūs daiktai bei objektai norint perpasakoti namo gyventojų istorijas.

Paminklas rutinai – Muitinės gatvėje, netoli Rotušės rasite didelį rudą akmenį su žodžiais, išraižytais jame. Paminklas skelbia, kad 2014 metų gegužės 11 d. čia nieko reikšmingo neįvyko.

Kauno Ąžuolynas – didžiausias Europoje
Visų kauniečių pamiltas Ąžuolynas turi ypatingą vietą jų širdyse. Pačiame Žaliakalnio centre įsikūręs parkas sutraukia visus. Sportuojantys čia gerina sportinę formą bei ugdo ištvermę, porelės vaikšto ir gėrisi medžiais bei grynu oru, o vyresni gyventojai džiaugiasi nostalgija.

Kauno Ąžuolynas taip pat yra didžiausias išskirtinai ąžuolų parkas Europoje.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 24 d., perskaityta 4 186 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos