ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Klaipėdą

Lietuvos uostamiestis – didmiestis su viena spalvingiausių istorijų mūsų šalyje. Tai buvo labai svarbus Pabaltijo miestas ne tik praeityje, bet toks yra ir šiomis dienomis. Atvėręs visam regionui kelią į plačiuosius vandenis Mėmelis užsitarnavo pagarbą iš visos Europos. Būdamas vieninteliu dideliu uostu šiame regione, Klaipėdos miestas yra vienas įdomiausių Lietuvoje. Nuo vokiškų šaknų iki 1923 metų sukilimo bei itin įvairios demografijos, visiems verta susipažinti su įdomiausiais faktais apie Klaipėdą.

Mėmelburgas arba Mėmelis - toks pirmasis šio miesto pavadinimas
Sakoma, kad lietuviškas pavadinimas Klaipėda yra dviejų žodžių junginys: klampi + pėda. Manoma, jog čia seniau buvusi klampi dirva, todėl vietovė ir susilaukusi tokio vardo. Tačiau nuo pat pirmosios miesto įkūrimo dienos jis buvo vadinamas Mėmeliu. Vokiečių pastatyta piliavietė jų kalboje buvo vadinama Memelburg (Mėmelio pilis), bet vėliau sutrumpinta į tiesiog Memel. Taip miestas vadinosi 1252-1923 metais, iki kol buvo atimtas iš Vokietijos.

Dauguma senamiesčio architektūros ir miesto centro išliko nuo tų Rytų Prūsijos laikų. Būtent todėl čia randami likusiai Lietuvos teritorijai nebūdingi smailūs stogai, rausvų plytų pastatai bei vokiška architektūra. Miestas buvo Rytų Prūsijos didmiestis, ilgą laiką tarnavęs kaip pagrindinis uostas į Baltijos jūrą šiame regione... Pretenzijos iš Lietuvos į šį miestą ir kraštą atsirado tik XIX a. pabaigoje, kada prasidėjo tautinis atgimimas. Iki tol Mėmelis buvo neatskiriama Vokietijos bei Prūsijos dalimi. Tiesa, trumpam jis tokia ir vėl buvo, po nacių ultimatumo 1939 m., kada Lietuva grąžino Klaipėdos kraštą ankstesnei savininkei.

Istorija kaip Klaipėda tapo Lietuvos dalimi - kupina intrigos
Tai dažnai vadinama sėkmingiausia karine operacija Lietuvos istorijoje. Po Pirmojo pasaulinio karo Klaipėdos kraštą valdyti pagal Versalio taikos sutartį buvo pavesta prancūzų kariams. Pastarieji šios vietos per daug nesureikšmino, dėl to nebuvo per daug ginkluoti ar pasiruošę kovai. Lietuvai vis labiau reikėjo uosto, o aplinkui patį tuometinį Mėmelį gyvenę dideli skaičiai lietuvių tik palengvino sprendimą.

Šaulių sąjunga ir kitos vadovaujančios institucijos nusprendė miestą „išvaduoti“. Per 1400 ginkluotų vyrų sausio 10 d. perėjo Lietuvos – Klaipėdos krašto sieną ir ėmėsi užduočių. Aplinkiniai miesteliai, kuriuose, tiesa, buvo nemažai lietuvių, užimti gana lengvai. Klaipėdoje buvo sunkiau, bet didelis mūšis neužvirė. Pavieniai pasišaudymai vis dėl to pareikalavo dvylikos lietuvių gyvybių, dviejų prancūzų ir vieno vokiečio žandaro aukų. Formuotas toks naratyvas, kad čia sukilo patys vietos gyventojai be valdžios įsikišimo. Vietiniai vokiečiai irgi per daug nesipriešino, o sausio 20 d., tarptautinės komisijos nuosprendžiu, Klaipėdos krašto suverenumas perduodamas Lietuvos Respublikai.

Tai rusiškiausias didmiestis Lietuvoje
Nors politiniai santykiai su mūsų didžiąja kaimyne šiuo metu nėra patys geriausi, turime tikrai nemenką rusų tautybės žmonių populiaciją savo valstybėje. Daugiausia tai specialistai bei įvairių profesijų atstovai - čia atvykę Sovietų Sąjungos egzistavimo laikotarpiu. Vilniuje didelė dalis jų gyveno jau labai ilgą laiką dar iki sovietinės okupacijos, na, o Klaipėdoje įsikūrė nemažai jūrinės srities specialistų. Kadangi Lietuva niekad nebuvo jūrinė valstybė, atvežti specialistai ir karininkai iš Rusijos turėjo pagerinti situaciją.

Tiesa, pats „rusiškiausias“ miestas Lietuvoje – Visaginas, kuriame apie 50% populiacijos yra rusų kilmės. Vilniuje rusų yra apie 14 procentų, o Klaipėdoje jie sudaro per 21 procentą visų vietos gyventojų. Galima tiesiog stebėtis, kaip sparčiai šiame mieste pasikeitė gyventojų sudėtis. Dar 1918 metais čia buvo ~70 procentų vokiečių, o 1939 metais jų skaičius tik šiek tiek sumažėjo – iki 59%. Deja, po karo įvyko dideli repatriacijų procesai ir Klaipėda neteko savo "originaliųjų gyventojų" - vokiečių. Miestas ištuštėjo, tad į jį buvo atkeliami lietuviai, rusai bei žmonės iš kitų TSRS regionų.

Klaipėda trumpai buvo tapusi Prūsijos sostine
Prie šio fakto prisidėjo ir vienas neaukštas prancūzų generolas – Napoleonas Bonapartas. Kare užėmęs Prūsiją 1806 metais, jis išstūmė valdžią iš pagrindinių jos žemių. Klaipėda arba Mėmelis liko vienintelis neužimtas didmiestis ir čia persikelti teko Prūsijos karaliui Fridrichui Vilhelmui III bei jo šeimai. Uostamiestyje karališkoji šeima rezidavo virš metų. Gyveno dabartinėje miesto Rotušėje, seniau buvusioje pirklio Krescencijaus viloje.
Po metų karaliaus iniciatyva Prūsijoje buvo panaikinta baudžiava. Įstatymas ir įsakymas buvo paskelbtas iš Klaipėdos.

Tai vienintelis miestas Lietuvoje, kuriame lankėsi pats A. Hitleris
Vėlyvieji 1930-ieji ir visas periodas iki 1953 metų – tamsus ir niūrus laikmetis Lietuvos istorijoje. Netekome daug gyvybių, praradome valstybingumą, nuo mūsų nusisuko vakarų pasaulis. Viena pirmųjų aukų, bylojusių apie būsimas tragedijas – nacistinės Vokietijos ultimatumas Lietuvai 1939 metais. Kovo 20 dieną Joachimas von Ribentropas, užsienio reikalų ministras Vokietijoje, siunčia ultimatumą, reikalaujantį grąžinti atimtą Klaipėdos kraštą. Nepaklusus, Vermachtas įžengtų į Lietuvos teritoriją.

Lietuva neturėjo kito pasirinkimo kaip tik paklusti. Pats fiureris atvyko rėžti kalbą miesto įtraukimo į Reichą ceremonijoje. Pateikęs trumpą ir aiškų monologą dabartinėje Teatro aikštėje, fiureris pasižvalgė po miestą ir greitai išvyko. Šis teritorijos netekimas buvo itin skaudus Lietuvai, nes čia buvo gaminama apie 30 procentų visos šalies eksportui skirtos produkcijos. Manoma, kad šis Vokietijos manevras labai pagreitino tuometinės valdžios sprendimą bet kokiu būdu atgauti Vilnių, net jei tai kainuotų labai daug.

Taip pat tai buvo jau antras ultimatumas Lietuvai per 2 metus. Pirmąjį 1938 m. pateikė Lenkija, reikalaudama atnaujinti dėl atplėšto Vilniaus įšaldytus diplomatinius santykius.

Klaipėda - įdomiai išplanuotas miestas
Daugelis sovietmečiu statytų daugiabučių čia stovi labai neįprastai. Skirtingai nei kituose Lietuvos miestuose, uostamiestyje daugiabučiai sustatyti uždarais blokais. Keli namai susijungia, kad susidarytų didelis vidinis kiemas, kurį bendrai dalinasi keli daugiabučiai. Taip padaryta dėl to, jog miestas yra prie jūros ir čia siaučia daug žvarbesni vėjai. Vidiniuose kiemuose tie vėjai nėra tokie dideli, tad gyvenimo komfortas daug geresnis.

Taip pat ir pati miesto forma, žvelgiant į žemėlapį, kelia susidomėjimą. Miestas yra labai pailgas. Jį išilgai kerta vos trys didelės gatvės ir viskas išplanuota labai europietiškai, skirtingai nei Vilniuje ar Kaune, kur daug posūkių, vingių bei kalnelių. Miestas užima 110 kvadratinių kilometrų plotą, tariant paprasčiau, apie 15 kilometrų į ilgį ir apie 7 į plotį.

Čia rasite patį brangiausią ir didžiausią laivą Lietuvos istorijoje
Lietuvai siekiant energetinės nepriklausomybės nuo kitų šalių, buvo priimtas gana abejotinas sprendimas įsigyti didžiulį suskystintų dujų terminalą (SGD). Jo funkciją atlieka korėjiečių pramonės giganto Hyundai statytas „Independence“ laivas, simboliškai savo pavadinimu reiškiantis energetinę nepriklausomybę. Pačio laivo dydis yra pribloškiantis - ilgis – 294 metrai, plotis – 46 metrai, aukštis – 47 metrai.

Akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ Norvegijos įmonei, valdančiai turtą, moka po 400 tūkst. litų arba beveik 116 tūkst. eurų kasdien, kaip išperkamosios nuomos mokestį. Iš viso mokėtina suma už laivą – 1,8 mlrd. litų arba virš 520 milijonų eurų. Tiesa, per 72 procentus „Klaipėdos naftos“ akcijų valdo Lietuvos valstybė, tad šį projektą išlaiko bene vien mokesčių mokėtojai.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 24 d., perskaityta 2 550 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos