ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Vilnių

Istorinė ir ilgametė Lietuvos sostinė ne tik spalvingiausias mūsų valstybės, bet ir viso regiono miestas. Kelių šimtų metų istorija sujungė įvairias tautas, šimtus tūkstančių žmonių. Ilgai keitęs rankas, Vilnius buvo nustekentas ir patyrė nuopuolį XIX a.-XX a., tačiau Nepriklausomoje Lietuvoje vėl suklestėjo. Visais laikais tai buvo miestas, kuris traukė žmones ir turėjo ką pasiūlyti visiems. Tad tikrai verta susipažinti su įdomiausiais faktais apie Vilnių.

Multikultūriškumas – Vilniaus esybėje
Savo laiškuose popiežiui ir pasauliui, jau 1323 metais kunigaikštis Gediminas kvietė pirklius ir visų tautybių žmones atvykti į jaukų Vilnių. Būtent taip ir įvyko – visos tautos atvyko į Vilnių. Sakoma, kad LDK ir ATR laikais čia glaudėsi pirkliai, misionieriai (jau vėlesniais metais), kariai ir kitų specialybių žmonės iš daugiau nei 50 šalių. Labai noriai LDK teritorijoje buvo priimami žydai, su jais čia buvo elgiamasi pakankamai pagarbiai, kol kitos Europos šalys juos nuolat išvydavo arba būdavo rengiami pogromai.

Pirmieji gyventojų surašymo duomenys, deja, padaryti tik 1897 metais, gerokai po Lietuvos valstybingumo klestėjimo. Rusijos pareigūnų duomenimis lietuviai tuo metu sudarė tik vargingus 2,1 procento gyventojų. Reiškiasi, kad iš 154 000 gyventojų mieste, kuris buvo laikomas Lietuvos sostine, tik apie 3100 buvo tikri lietuviai. To meto literatūra ir medija Vilnių arba Wilno priskirdavo lenkams, kurių buvo tikrai daugiau – 47 tūkstančiai. Tačiau iš tiesų, didžiausia gyventojų dalis buvo žydai, jie sudarė 40% visos populiacijos ir lenkė lenkus, baltarusius ir lietuvius, užtarnaudami miestui vardą – Šiaurės Jeruzalė.

Laikui bėgant lietuvių populiacija sparčiai mažėjo, o augti pradėjo tik po 1939 metų, kada miestas buvo Lietuvos perimtas. Po karo pradėta sparti ir aktyvi lietuvių apgyvendinimo politika, tačiau Vilnius išlieka labai daugiataučiu miestu. Net ir šiomis dienomis lietuviai tesudaro ~58% miesto gyventojų, 19% yra lenkai, 14% - rusai.

Gedimino bokštą statė ne Gediminas
Aukštutinė piliavietė svarbi miestui buvo jau X amžiuje. Tada ten pastatyta pirmoji – medinė pilis. Ji buvo viena iš pagrindinių pilių regione ir tapo itin svarbia, Gediminui perkėlus sostinę į Vilnių.

Nors aukštutinė miesto pilis, kuriai ir priklauso Gedimino bokštas, buvo tobulinama ir šio kunigaikščio valdymo laikotarpiu, tai, kas išliko iki šių dienų – nėra Gediminaičių dinastijos pradininko nuopelnas. Dabartinis, mūrinis Gedimino bokštas savo gyvenimą pradėjo 1409 metais. Jį pastatyti įsakė Vytautas. Deja, labai komplikuota ir karų išmarginta ateinančių šimtmečių istorija nebuvo dosni Vilniui. Bokštas daug sykių sugriautas, o vėliau buvo tiesiog apleistas.

Tik lenkų valdymo metu – 1933 metais jis buvo atstatytas į patenkinamą padėtį. Gedimino bokštas tapo vienu iš svarbiausių Atkurtos Lietuvos simbolių, reiškiančių laisvę, istoriją ir tautos tvirtumą.

Per metus sostinę aplanko per 1 000 000 turistų
Pastaruoju metu Vilnių įvairiais reikalais, per metus aplanko virš milijono turistų. Iš jų daugiau negu pusė apsistoja viešbučiuose arba pasilieka mieste daugiau nei vieną dieną. Daugiausiai čia lankosi Vokietijos, Rusijos, Lenkijos, Latvijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės ir Skandinavijos turistai. Vilniaus turizmo departamentas skelbia, jog 2017 metais daugiau nei 1,1 milijono turistų lankėsi Lietuvos sostinėje. Tai puikus miesto vardo gerinimo įrodymas, nes prieš 10 metų tų turistų buvo bene 7 kartus mažiau.

Tiesa, iki Baltijos regiono lyderio – Rygos, yra kur tobulėti. Milijoninis miestas pritraukė 2,3 milijono turistų 2017 metais.

Miestas buvo žinomas kaip Šiaurės Jeruzalė
Iki 1941 metų, beveik visa Rytų Lenkijos, dabartinės Baltarusijos ir Ukrainos bei Lietuvos teritorija buvo gausiai apgyvendinta žydų bendruomenių. Varšuva ir Vilnius buvo didžiausi traukos centrai. Tiesa, pastarasis miestas buvo daugiau kultūros sostinė, kur žydai atvykdavo mokytis, pažinti religiją. Trumpai tariant, nors Varšuvoje žydų buvo daugiau, jų pasaulyje Vilnius buvo dvasiškesnis miestas, gavęs pavadinimą Šiaurės Jeruzalė.

Savo piku, litvakai (taip buvo vadinami Lietuvos žydai) sudarė 7 proc. visos valstybės populiacijos arba 160 000 žmonių grupę. Iš jų apie 100 tūkst. gyveno Vilniuje. Čia išgarsėjo ir bene žymiausias Talmudo raštų aiškintojas – Vilniaus Gaonas, litvakų kraujo turi modelis Bar Rafaeli ir daug kitų garsių žmonių.

Vilnių valdė net trys „savininkai“
Nors šiuo metu yra Lietuvos de facto ir de jure sostinė, Vilnius, per savo istoriją turėjo tris oficialius šeimininkus.
  • Nuo įsikūrimo iki 1795 metų – Lietuva bei LDK
  • 1795-1918 – carinė Rusija
  • 1918-1920 – Lietuva
  • 1920-1939 – Antroji Lenkijos Respublika
  • 1939-1990 – LTSR
  • 1990-dabar – atkurta Lietuvos Respublika

Tad nors oficialiai Vilnius per istoriją priklausė net šešioms valstybėms, realių šeimininkų buvo 3. Reiktų pakalbėti ir apie kiekvieno vadovo ir savininko ypatumus bei valdymo laikotarpį. Iki 1795 m. Vilnius buvo sostinė, čia gyveno kunigaikščiai, didikai, turtingi užsieniečiai. Paprastiems žmonėms miestas tarnavo kaip simbolis, jie čia negyveno arba jų buvo labai nedaug.

Carinės Rusijos laikotarpiu Vilnių bandyta rusifikuoti. Visas lietuviškas ir lenkiškas paveldas buvo slepiamas ir naikinamas, tačiau žmonės išliko. Rusai pastatė nemažai pastatų, kurie tarnavo gubernijos valdyme, tačiau per daug miesto nesureikšmino. Jiems jis buvo pakankamai nestabili parako statinė, kuriai tramdyti buvo atsiųstas pats „korikas“ M.Muravjovas.

Trumpam, po Pirmojo pasaulino karo, Vilnių perėmė Lietuva. Nors oficialios valdžios įtvirtinti ir nepavyko, de jure sostine miestas buvo. Čia pat dėl besitęsiančių karinių konfliktų jį nuo Lietuvos atplėšė Lenkija. Įvyko panašiai kaip su Krymu Ukrainoje, tautiniu pagrindu miestas atplėštas suvaidinus konfliktą. Lenkai miestą nustekeno, daugiau rūpinosi „tikrąja Lenkija“ – Varšuva, Krokuva, Gdansko koridoriumi ir Lvovu, o Vilnius neliko įvertintas. Šiek tiek gero miestui buvo padaryta, bet lietuviai buvo karingai nusiteikę miestą atgauti ir jam suteikti pelnytą sostinės vardą.

Su Raudonosios armijos pagalba miestas grąžintas Lietuvai. Sostine jis išliko iki šių dienų.

1931 m. Vilnių nusiaubė neregėto dydžio potvynis
Nors potvyniais labiau garsėjo tarpukario Kaunas, 1931 metais visos akys sužiuro į Vilnių, kur vanduo sustabdė miesto gyvenimą. Balandžio 28 dieną vandens lygis buvo katastrofiškai aukštas, siekė 825 centimetrus, arba trečią gyvenamojo namo aukštą. Potvynis nebuvo kažkas naujo, tačiau gamtos išdaiga nesiruošė sustoti ir šį kartelį gerokai pakankino miesto gyventojus. Katedros aikštė paskendo po vandeniu, dabartiniai Antakalnio ir Žvėryno rajonai buvo bene visiškai ušsemti. Beveik 5000 namų buvo sugadinti arba nuplauti sraunaus vandens. Potvynis buvo negailestingas ir istoriniam paveldui – suskilo Katedros sienos, bet tas pats požemių užpylimas Vilniaus centre padėjo rasti Barboros Radvilaitės palaikus.

Miesto įkūrimo istorija - išskirtinė
Visi žinome Vilniaus susikūrimo istoriją. Pasak legendos, kunigaikštis Gediminas susapnavo ant kalno staugiantį geležinį vilką. Nuėjęs pas vyriausiąjį Krivį, šio paklausė ką sapnas galėtų reikšti. Jam buvo pasakyta, kad ant to kalno, kurį jis regėjęs sapne, turės būti pastatytas miestas apie kurį žinia sklis visame pasaulyje. Gediminas dar šiek tiek kankinosi ieškodamas panašios vietovės, tačiau netrukus ją surado ir ten iškart perkėlė valstybės sostinę. Dabar ją vadiname Vilniumi.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 23 d., perskaityta 4 270 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos