ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kodėl neauga barzda?

Auginti barzdą - šiuolaikinė mada, apraizgiusi visą planetą. Kai kuriuose pasaulio kampeliuose vyrai augina barzdą dėl religinių įsitikinimų, kai tuo tarpų vakarų šalyse turėti barzdą yra gero stiliaus ženklas. Nors yra deklaruojamas lyčių lygiavertiškumas, skatinamos tolerantiškos idėjos ir teisė būti tokiu, koks esi, tačiau būtent dėl barzdų kyla šioks toks paradoksas - vyras be barzdos gali būti laikomas nevyrišku, pažeidžiamu, silpnesniu už tą, kuris turi vešlią barzdą. Problema tame, kad tai nėra visiškai vien tik pasirinkimo klausimas - kai kurie vyrai negali turėti barzdos biologiškai, nes ji jiems tiesiog neauga. Kodėl taip yra? Kodėl vieni vyrai nespėja skusti ant veido atsirandančių plaukų arba pasirenka juos auginti, kai tuo tarpu kiti gali tik pasvajoti apie vešlią barzdą? Pabandysi išgvildenti šį klausimą.

Vaikystėje beveik visi berniukai svajodavo, jog ateis ta diena kai jų veidus papuoš didelė ir vešli barzda. Gaila, kai kuriems iš jų ta diena niekada ir neatėjo. Paauglystėje dažnas išstypėles netgi skusdavo savo veidą (nors realiai nebuvo ką skusti), nes buvo paplitęs mitas, jog skutimas paspartina plaukų augimą ir jų išauga vis daugiau. Kaip bebūtų, tai tik dar vienas mitas. Tad gi kas iš tiesų nulemia barzdos augimą? Tikriausiai pirmas logiškas į galvą šaunantis atsakymas - testosteronas. Visi bent kiek besidomintys šia tema žino, jog vienas iš pagrindinių vyriškų hormonų testosteronas yra atsakingas už daugelį dalykų vyrų kūne, kurie susiję su jo lytimi. Bet šis atsakymas nėra teisingas, testosteronas ir jo kiekis organizme negali smarkiai įtakoti fakto ar jums augs barzda, ar ne. Taip, testosteronas gali įtakoti tai, kad jūs turite didesnį plaukuotumą, daugiau raumenų ar žemesnį balsą, bet jo trūkumas negali būti priežastimi, kodėl jums nepavyksta užsiauginti barzdos. Kitaip tariant, jei jums neauga barzda ir sumanysite išspręsti šią problemą pakeldami testosterono lygį savo organizme, negausite jokių gerų rezultatų.

Norint suprasti, kodėl barzda auga arba neauga, reikėtų atsižvelgti į kitą hormoną - DHT. Tai tarsi miniatiūrinė testosterono kopija, kuri ir yra atsakinga už žmogaus kūno plaukuotumą. Maža to, šis hormonas atsakingas ir už plaukų slinkimą, todėl jis aktualus ne tik tieks vyrukams, kurie nori užsiauginti barzdą, bet ir tiems, kuriems nuo galvos slenka plaukai. Gaila, tačiau viskas yra dar labiau komplikuota, negalima apsiriboti vien tik DHT hormonu. Labai didelį vaidmenį vaidina ir specialūs receptoriai, esantys žmogaus odoje. Kuo daugiau tokių receptorių, tuo daugiau DHT hormonų gali į juos papulti, ko pasekoje išauga vis daugiau plaukų. Tad jei jums neauga barzda, tai dar nereiškia, kad jums trūksta DHT hormono - galbūt turite jo pakankamai, tiesiog jūsų oda genetiškai negali priimti pakankamai hormonų į paviršių. Liūdniausia žinia ta, kad DHT hormonų lygmenį organizme reguliuoti galima medicininiais būdais, tačiau specialių receptorių kiekis yra apsprendžiamas kai jūs gimstate - viskas užkuoduota DNR. Tai reiškia, kad nei plikimo, nei barzdos augimo negalima nei paskatinti, nei visiškai sustabdyti - viskas yra apspręsta už jus.

Jums gali būti keista - kai kurie žmonės turi puikias barzdas, tačiau plinka. Kaip tai gali nutikti, jei šiuos dalykus kontroliuoja tie patys faktoriai? Bėda tame, kad plinkama dažniausiai dėl odos ligos, kuri išsivysto daugumai vyrų, būtent ant viršugalvio. Dėl šios ligos pažeidžiamos plaukų šaknelės ir jie nebeauga, kai tuo tarpu barzda ir toliau nesusiduria su jokiomis problemomis.

Be to, turėtumėte žinoti, kad net 5 proc. pasaulio moterų turi gana tamsius ir tankius veido plaukus, kuriuos yra priverstos pastoviai skusti. Taip yra todėl, kad moterų organizmas taip pat gamina DHT testosteroną, jos taip pat turi tuos pačius receptorius.
Pabaigai - jei jums jau apie 20 ir vis dar negalite užsiauginti barzdos, tai greičiausiai neturėsite barzdos visą savo likusį gyvenimą. Galbūt tai šiek tiek liūdna, tačiau galite pasidžiaugti tuo, jog artimu metu dar neprapliksite ir turėsite plaukus ant galvos. Be to, mados keičiasi, galbūt netolimoje ateityje turėti barzdą bus nebemadinga?
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. rūgpjūčio 16 d., perskaityta 6 689 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Komentarai (1)

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos