ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Nenumatyti šiuolaikinių technologijų pašaliniai efektai

Ne paslaptis, jog technologijos vystosi žaibišku greičiu ir daugelis žmonių šviesiai žvelgia į ateitį - pasirodančios technologijos visus džiugina ir verčia su intriga laukti naujų mokslo pasiekimų. Mokslininkai ir technologijų rinkos lyderiai dirba tam, jog po pasaulį važinėtų autopilotiniai automobiliai, žmonės persikeltų gyventi į virtualią realybę, visi keliautų labai greitai ir patogiai, o komercinės kelionės į kosmosą būtų tokios įprastos, lyg statistinio lietuvio vasaros atostogos pigiame Turkijos kurorte.

Kol visi su išpūstomis akimis žvelgia į ateitį, reikėtų minutėlei sustoti ir pagalvoti, ką iš tiesų atneš visos inovacijos ir kokie galimi jų šalutiniai poveikiai. Tiesa tokia, kad kai kurios iš inovatyvių technologijų žmonijai yra visiškai nereikalingos ir gali pridaryti daug nemalonumų. Naujosios technologijos gali ne tik sukurti komfortišką ir nerūpestingą gyvenimą žmonėms, bet ir sukelti daugiau problemų, nei galima išspręsti.

Labai artima ir reali naujiena keliuose - automobiliai, kuriems vairuotojas paprasčiausiai nereikalingas. Turtingesni pasaulio gyventojai jau dabar keliauja nelaikydami vairo rankose, o tiesiog įvesdami galutinį kelionės tašką į išmanią automobilio navigaciją. Nors tai ir yra iš tiesų pravartu ir malonu, automobiliai be vairuotojų taip pat sukelia nemažą krūvą problemų, kurias teks spręsti mums, vairuotojams ir kitiems eismo dalyviams. Žinoma, pagrindinis klausimas besisukiojantis apie save vairuojančius automobilius - saugumas.

Prieš masinę tokių automobilių gamybą ir pardavimą, visų pirma reikia išspręsti visas su saugumu susijusias problemas. Tačiau, net jei jos ir būtų išspręstos, išlieka problema, kurią išspręsti nėra taip paprasta - tai etikos klausimas.

Įsivaizduokite situaciją, kuomet kito kelio nėra ir priešakyje laukia neišvengiama avarija. Žmogaus nevaldomas automobilis pats turi priimti sprendimą, labai subtilų sprendimą - nužudyti keletą pėsčiųjų ar pražudyti automobiliu važiuojančius asmenis?

Mokslo žurnalo atliktoje apklausoje sudalyvavo per 2000 respondentų, kurie atsakė, jog išmanusis automobilis turėtų būti suprogramuotas pirmiausiai saugoti aplinkinių sveikatą ir gyvybę, tačiau jie taip pat nenorėtų įsigyti automobilio, kuris priimtu sprendimą pražudyti juos pačius.

Tokios ir panašios problemos kol kas yra didžiausias stabdis išmaniesiems automobiliams masiškai išriedėti į gatves. Taip pat egzistuoja ir dar viena, ne ką mažesnė problema - galimybė programišiams įsilaužti į automobilius ir užvaldyti juos per atstumą.

Kalbant apie virtualią realybę, susiduriame su kiek kitokiomis problemomis ir bene visos jos yra psichologinės. Virtuali realybė gan sparčiai skverbiasi į visų mūsų gyvenimus, o tokios įmonės kaip Oculus Rift tampa gigantėmis technologijų pasaulyje. Virtuali realybė gali būti panaudota tiek ir pramogoms, tiek ir rimtiems dalykams. Nors dauguma eilinių vartotojų svajoja apie pažangią techniką vien tik tam, jog galėtų žaisti kompiuterinius žaidimus, ši įranga taip pat naudojama ir medikų praktikoje, kuomet rezidentai ir medicinos studentai mokosi operuoti žmones nerizikuodami tikrų žmonių sveikata.

Neprotingai naudojamos tokios technologijos gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Net ir kalbant apie tradicinius kompiuterinius žaidimus, jau matėme atvejų kai žaidėjai miršta tiesiog žaisdami juos per ilgai arba kai išsivysčiusi priklausomybė nuo žaidimų sugriauna gyvenimus.

Jei žaidimai visiškai persikels į virtualią realybę, šie simptomai dar labiau paaštrės - kai kurie žmonės nebesugebės atskirti kur yra realybė, o kur tik fikcija, praras ryšį su tikru pasauliu arba dar blogiau - nebeskirs kur yra realybė, o kur tik žaidimas.

Verta pakalbėti ir apie dronus - tai jau nebėra ateitis, tai dabartis. Dronai pasitelkiami atlikti įvairias kasdienio gyvenimo užduotis. Jie itin greitai pristatinėja prekes elektroninių parduotuvių klientams, padeda policijai stebėti ir saugoti miestus, ūkininkams be vargo sekti pasėlių būklę ir t.t.

Problema tame, kad net ir patys tobuliausi dronai skleidžia dūzgesį. Nors tai ir neatrodo kaip labai didelė problema, žmonės jau pradeda skųstis - kai virš galvos dieną ir naktį zvimbia skraidančios mašinos, tai pradeda varyti iš proto. Jei dronai ir toliau taip populiarės, visuose didžiausiuose pasaulio miestuose dangus bus nusėtas jais dieną ir naktį, ko pasekoje apie net menkiausią ramybę visi žmonės galės pamiršti.

Išmaniosios technologijos kenkia ne tik žmonėms, bet ir gamtai, gyvūnams. Nors vėjo ir saulės energija atrodo kaip puiki alternatyva naftai ir angliai, ji taip pat turi neigiamą poveikį mūsų planetai. Pavyzdžiui, vėjo jėgainės pražudo itin didelį skaičių paukščių.

Ta pati problema ir su saulės kolektoriais - paukščiai dažnai juos sumaišo su ežerais ir tiesiog žūsta bandydami į juos nusileisti. Žinoma, ši žala yra kur kas mažesnė nei ta, kurią sukelia naftos gavyba ar anglies deginimas, tačiau nereikėtų manyti, jog saulės ir vėjo energija yra visiškai žalia ir nekenkia mūsų aplinkai.

Galiausiai - internetas. Tai puiki terpė informacijos sklaidai, tačiau kaip ir visos naujosios technologijos, internetas turi savų trūkumų. Ir tie trūkumai iš tiesų yra gana dideli. Internetas pamažu tapo namais visuomenės autsaideriams - iškrypėliams, pedofilams, nusikaltėliams ar narkomanams. Visi jie puikiai telpa į vadinamąjį “Deep web”. Tai tarsi kita interneto versija, kur visi lieka nenubausti.

Būtent šiame tamsiajame internete jūs be vargo galite nusipirkti įvairiausių narkotikų. Paprasčiausiai užsisakykite jų į namus - kaip iš elektroninės parduotuvės. Žinoma, ar jie bus jums sėkmingai pristatyti vis dar yra didelis klausimas, bet vien tik tokia galimybė šokiruoja. Šioje vietoje galite nusipirkti bet ką - samdomo žudiko paslaugas, vaikų pornografijos, ginklų, uždraustų daiktų ir t.t. Nors viso pasaulio teisėsaugos institucijos uoliai dirba jog pažabotų šią velnio irštvą, atrodo, jog vis dar nepavyko surasti efektyvaus atsakymo į tamsiąją interneto pusę.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. rūgsėjo 04 d., perskaityta 1 027 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos