ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Vaiduoklių miestas Černobylio zonoje - Pripetė

Visi yra girdėję apie baisią Černobylio atominės elektrinės avariją. Tragedija įvyko 1986 metų balandį, jos metu iš karto žuvo 2 žmonės, dar 29 žuvo praėjus kelioms dienoms dėl per didelės radiacijos dozės ir nesuskaičiuojamas kiekis žmonių išgyveno įvairius sveikatos sutrikimus ar per daug ankstyvas mirtis.

Prieš sprogimą Pripetės miestas buvo pavyzdinis, čia gyveno absoliuti dauguma Černobylio atominės jėgainės darbuotojų. Vos per naktį miestas tapo tikrų tikriausiu košmaru - visi žmonės iš čia pabėgo, be galimybės kada nors grįžti namo. Visiems Pripetės gyventojams buvo pažadėta, jog evakuacija yra tik laikina ir jie galės grįžti namo po savaitės ar dviejų. Žinoma, taip neįvyko, o miestas liko pasmerktas tūkstančiams metų vienatvės.

Praėjus net 30 metų po avarijos, 2016-aisiais, virš ketvirto reaktoriaus, kuriame ir įvyko sprogimas, iškilo didžiulis apsauginis sarkofagas, pagamintas iš plieno ir betono. Šiam milžiniškam statiniui pastatyti prireikė daugiau nei 10 metų ir 10 tūkst. aukščiausios klasės inžinierių. Viduje sarkofago darbuojasi “robotai” - per atstumą valdomos mašinos, kurios ir toliau tvarko sprogimo nuniokotą sektorių ir bando pašalinti itin radioaktyvius objektus. Įdomus faktas - nors atrodo natūralu, jog po tragedijos visa atominė elektrinė iškart nutraukė savo darbą, bet tai toli gražu ne tiesa. Iš tiesų, atskiri Černobylio atominės elektrinės reaktoriai dirbo dar daug metų po katastrofos, o paskutinis iš jų uždarytas tik 2000-ųjų gruodį.

Černobylio katastrofa sugriovė ne tik žmonių gyvenimus, bet ir padarė milžinišką žalą aplinkinei gamtai bei gyvūnams. Visi Pripetės apylinkėse gyvenantys gyvūnai sugeria didžiules dozes radiacijos. Nors išoriškai jokios žalos pastebėti ir neįmanoma, moksliniai tyrimai atskleidė, jog gyvūnai čia yra iš tiesų kitokie. Jų jokiais būdais negalima medžioti ir patiekti valgymui, mat į žmogaus kūną patektų iš tiesų daug radiacijos. Bėda tame, jog gyvūnai klajoja laisvai ir gali būti sumedžiojami toli nuo sprogimo zonos, žmonėms net neįtariant, kokioje aplinkoje jie yra užaugę.

Be to, yra pastebėta ir akivaizdžių pasikeitimų gyvūnų išvaizdoje ir elgesyje, kuriuose greičiausiai sukėlė didžiulės radiacijos porcijos. Pripetės miškuose klaidžioja daug gigantizmu sergančių šernų, kurie yra daug didesni, nei turėtų būti. Taip pat, užfiksuoti ir įvairūs gyvūnų išsigimimai. Radiacija padarė dideli poveikį vilkams. Nors paprastai šie gyvūnai žmonių nepuola arba puola tik gindamiesi ir išsigandę, Černobylio zonojo klaidžiojantys vilkai yra itin pavojingi - Ukrainos kariuomenės kariai yra puldinėjami itin agresyvių vilkų.

Aplink sprogimo zoną besidriekiantis Raudonasis miškas atrodo iš tiesų kitaip, nei turėtų atrodyti sveikas, normalus miškas. Radiacija padarė žalą ne tik žinduoliams, bet ir vabzdžiams, paukščiams. Čia yra itin mažai vabzdžiu, o Raudonojo miško paukščių smegenys yra kur kas mažesnės, nei turėtų būti. Nukritę medžiai turėtų būti perdirbami įvairiausių vabzdžių, tačiau kadangi jų čia beveik nėra, medžių kamienai dar ilgai lieka gulėti nepaliesti. Tai itin iškreipia visos vietos ekosistemą ir gali turėti labai rimtų padarinių ilgoje perspektyvoje.

Be akivaizdžių ir mokslo įrodytų padarinių, Pripetėje taip pat vyksta ir paranormalūs reiškiniai. Na, bent jau taip teigia sklandančios legendos. Į Pripetę pastoviai plūsta nuotykių ir adrenalino ištroškę keliautojai, kurie ne tik teigia matę, bet net ir yra užfiksavę neįprastus reiškinius vaizdo įrašuose. Labai daug klajoklių teigia matę “šešėlių žmones”. Vyrauja teorijos, kad tai gali būti per katastrofą žuvusių žmonių vėlės, arba net prisikėlę numirėliai, mat kai kurie paranormalių reiškinių liudininkai įvardija matę zombius.

Atsakymai į šias paslaptingas istorijas tikriausiai niekada ir nebus rasti, kiekvienas gali pasirinkti tikėti jomis ar ne. Ne ką mažiau baugios istorijos gaubia ir patį ketvirtą reaktorių. 1997 metais atominės fizikos inžinierius Andrei Kharsukhov atkeliavo į ketvirtą reaktorių paimti radiacijos mėginių. Jam nespėjus patekti vidun, jis išgirdo pagalbos šauksmus sklindančius iš reaktoriaus vidaus. Inžinierius pamanė, jog tai galėtų būti atsitiktinis nuotykių ieškotojas, kuris netyčia įstrigo reaktoriuje, tačiau buvo patikintas, jog ten niekas nekėlė kojos jau tris metus.

Tą patį vakarą Andrei su savo tyrėjų komanda susėdo valgyti vakarienės, visai šalia reaktoriaus. Bevalgant maistą, iš reaktoriaus vidaus pradėjo sklisti itin stipri šviesa. Šviesa dingo taip pat staigiai, kaip ir pasirodė, nespėjus sužinoti, iš kur jis sklinda. Yra ir daugiau žmonių tvirtinančių matę akinamai ryškią šviesą sklindančią iš 4 reaktoriaus.

Nepaisant kraupių istorijų apie mistinius reiškinius ir didžiulės radiacijos sklaidos, žmonės vis dar gyvena Černobylio zonoje. Senus įpročius pakeisti labai sunku, tiesa? Tai ypač būdinga senesnio amžiaus žmonėms, kurie dar iki katastrofos gyveno šalia Pripetės. Iškart po sprogimo, visi zonos gyventojai buvo iškeldinti į Kijevą, daugiabučius namus, kurie jiems atrodė visiškai svetimi. Daug tokių senolių grįžo į savo namus sprogimo zonoje, nepaisydami jokių perspėjimų apie itin pavojingas gyvenimo sąlygas.

Paradoksalu, jog dauguma šių ištikimų gyventojų nugyveno ilgus ir pakankamai sveikus gyvenimus. Tai tikriausiai galima paaiškinti tuo, jog žmonės buvo laimingi ir atsipalaidavę gyvendami savo pamėgtoje ir įprastinėje vietoje. Tiesa, kalbant apie patį Pripetės miestą, yra apskaičiuota, jog prireiks dar 20 tūkstančių metų, kol jis ir vėl bus saugus gyventi.

Jei esate labai nekantrus ir nenorite laukti 20 tūkst. metų, miestą galite aplankyti jau dabar. Tiesa, nelegaliai. Iš įvairių Europos valstybių ir pačios Ukrainos į Pripetę plūstą daugybė keliautojų. Tokias keliones dažniausiai organizuoja patyrę žmonės, čia buvę jau ne kartą, vadinami stalkeriais. Apskaičiuota, jog sprogimo zoną kasmet aplanko per 10 tūkstančių žmonių.

įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. rūgsėjo 05 d., perskaityta 5 198 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos