ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

9 gražiausios bibliotekos pasaulyje

Grožis yra gan reliatyvus dalykas, tačiau į pagalbą pasitelkus tam tikrus tikslingus kriterijus galima išsiaiškinti, kokie daiktai yra gražiausi ar gražesni už kitus. Neabejotina, jog bibliotekos yra ne tik svarbus atributas kiekviename didesniame mieste, tačiau ir unikalus architektūrinis bei interjero objektas, sukuriantis išskirtinė atmosferą ir kviečiantis užsukti ne tik literatūros mylėtojus, bet ir įprastinius turistus. Nors Lietuvoje tokiu išskirtinių bibliotekų ir nėra daug, tačiau pasaulyje yra apstu įspūdingų ir akį traukiančių knygų namų, todėl norime jums pristatyti 9 pačias gražiausias bibliotekas žemėje.

1. Baltimorės George Peabody biblioteka, JAV
Biblioteka duris atvėrė 1858 metais, kai filantropas George Peabody nusprendė sukurti instituto biblioteką skirtą visai miesto ir miesto svečių bendruomenei. Šiai dienai bibliotekoje galima surasti per 300 tūkst. skirtingų knygų, kurių dauguma yra iš 18-20 amžiaus laikotarpių, todėl puikiausiai patiks senų knygų mylėtojams. Tačiau visgi ne knygomis ši biblioteka garsėja, o savo išskirtiniu interjero dizainu. To paties Baltimorės miesto architektas Edmund G. Lind suprojektavo įspūdingą pastatą, kurio pagrindiniu akcentu tapo daugybė į vidų žvelgiančių balkonų.

2. Niujorko viešoji biblioteka, JAV
Kitaip ir negali būti - toks įspūdingas miestas kaip Niujorkas turi pasižymėti visose įmanomose kategorijose. Šį kartą jis puikuojasi ketvirta pagal dydį pasaulyje biblioteka, kurios grožis užgniaužia kvapą. Bibliotekoje yra per 53 milijonus knygų, rankraščių ir žemėlapių, o bendras knygų lentynų ilgis nusidriekia net per 125 mylias. Visi, kas turi progą apsilankyti Niujorko viešojoje bibliotekoje, trokšta pamatyti originalų Kristupo Kolumbo rankraštį, kurį jis parašė 1493 metais atkeliavęs į naująjį žemyną. Niujorko biblioteka pastatyta dar 1911 metais ir yra laikoma didžiausiu marmuriniu pastatu visose Jungtinėse valstijose. Visa tai įprasmina dvi milžiniškos, marmurinės liūtų skulptūros šalia įėjimo į biblioteką pavadintos “tvirtumas” ir “kantrybė” vardais. Viduje rasite dar 6 dėmesio vertas skulptūras. Kiekviena iš jų dedikuota tam tikrai disciplinai - filosofijai, poezijai, dramai, istorijai, romantikai ir religijai.

3. Stockholmo viešoji biblioteka, Švedija
Erik Gunnar Asplund suprojektuota biblioteka virš žemės iškilo 1928 metais. Šiai dienai bibliotekoje gausu ne tik knygų, bet ir audio įrašų. Geriausia yra tai, kad biblioteka visiškai nemokama ir viešai prieinama visiems lankytojams, ne tik Stockholmo gyventojams. Modernus pastato dizainas sukuria jaukią atmosferą, o milžiniški langai įleidžia daug dienos šviesos.

4. Real Gabinete Portuguese de Leitura biblioteka, Rio de Žaneiras, Brazilija
Ši biblioteka ypač sena - dar 1837 metais ją pastatė imigrantai iš Portugalijos. Real Gabinete Portuguese de Leitura laikoma antra didžiausia portugališkos literatūros biblioteka pasaulyje, mat ji ir buvo įsteigta šiam tikslui - populiarinti portugalų kultūrą Pietų Amerikoje. Be knygų, bibliotekoje taip pat galima rasti antikinių monetų, skulptūrų bei paveikslų. Biblioteka įrengta pagal ankstyvąjį portugališko gotikizmo stilių, todėl atmosfera viduje yra sakrališka ir kerinti.

5. Viktorijos valstijos biblioteka, Australija
Tai kultinis Viktorijos valstijos monumentas visomis prasmėmis. Knygų ir leidinių skaičius šioje bibliotekoje tiesiog įspūdingas - 2.2 milijono. Dar įspūdingiau, jog tarp tų milijonų yra gausybė originalių istorinių raštų ir dokumentų. Ši biblioteka jau seniai nėra vien vieta, kur galima užsukti vien tik paskaityti literatūros - vietiniai ir turistai į Viktorijos valstijos biblioteką plūsta išvysti meno parodų, artistų pasirodymų, poezijos vakarų ir panašių su kultūra susijusių renginių. Pati bibliotekos architektūra siekia dar 19 amžių, o pati įspūdingiausia vieta - didžiulė skaitymo salė, talpinanti net 600 skaitytojų.

6. Kongreso biblioteka, Vašingtonas, JAV
Didžiausia biblioteka pasaulyje pagal lentynų dydį ir knygų kiekį. Lentynos nusitęsia per 158 mylias, o jose sukrauta per 158 milijonus knygų. Kiekvienais metais į biblioteką atkeliauja apie 2 milijonus naujų leidinių, todėl ji pastoviai auga, tarsi gyvas organizmas. Pastatyta dar 1800 metais, 1814 metais buvo nugriauta britų kariaunos. Sekančiais metais JAV prezidentas Tomas Džefersonas iš savo asmeninių lėšų skyrė 24 tūkst. JAV dolerių auką bibliotekos atstatymui. Be to, jis paaukojo ir 6487 knygas, mat daug leidinių buvo sunaikinti per 1814 metų neramumus. Kadangi biblioteka yra JAV sostinėje, joje saugomi net 23-jų buvusių Amerikos prezidentų ranka rašyti dokumentai. Bibliotekoje vyrauja pakyli, aukštuomenei būdinga atmosfera, o jos lentynose galima surasti literatūros net 470 skirtingų pasaulio kalbų. Tiesa, įėjimas į šia biblioteką yra itin ribotas - pagrindinė jos paskirtis yra tarnauti JAV kongreso narių poreikiams.

7. Trejybės koledžo biblioteka, Dublinas, Airija
Didžiausia Airijos biblioteka turi išskirtinę privilegiją - ji už dyką gauna visų šalyje išleidžiamų leidinių kopijas. Tai leidžia bibliotekai pastoviai auginti ir saugoti didelį knygų, laikraščių ir žurnalų kiekį. Bene svarbiausias ir populiariausias elementas bibliotekoje - ilgasis kambarys. Jame sutalpinta per 200 tūkst. knygų, o kambario ilgis siekia net 65 metrus, kai tuo tarpu plotis tik 12 metrų, todėl jis iš tiesų atrodo įspūdingai.

8. Admont Abbey biblioteka, Admontas, Austrija
Ši biblioteka iš tiesų išskirtinė - ji negali pasigirti įspūdingu dydžiu ar knygų skaičiumi, tačiau atmosfera viduje ir architektūriniai sprendimai iš tiesų prikausto žvilgsnį. Biblioteka yra itin glaudžiai susijusi su krikščionių bažnyčia, tad ir jos išvaizda šiek tiek primena bažnyčią - itin aukštos lubos, dominuojantis baltas marmuras ir aukso elementai, įvairios šventųjų skulptūros ir paveikslai. Dėl tos pačios priežasties bibliotekoje yra gausu itin senų knygų ir rankraščių - kai kurie jų siekia net 8 amžių.

9. Nacionalinė Prancūzijos biblioteka, Paryžius, Prancūzija
Trečia pagal dydį Europoje biblioteka buvo įkurta dar 1461 metais, o 1995 metais perkelta į naują pastatą. Pastarojo būta iš tiesų įspūdingo - jame yra 4 L formos bokštai, kurių kiekvienas simbolizuoja atverstą knygą ir turi 24 aukštus. Šioje bibliotekoje taip pat galima surasti ir vidinį sodą. Pastatas suprojektuotas šiuolaikiškai, todėl yra labai efektyvus, tačiau tuo pačiu neužmirštos ir klasikinio dizaino taisyklės. Vienu metu nacionalinėje Prancūzijos bibliotekoje gali skaityti per 1600 skaitovų, taip pat yra sukurtos privačios erdvės skirtos mokslininkams atliekantiems tyrimus ar rašantiems mokslo darbus. Visame pastate dominuoja medis, stiklas bei plienas. Bibliotekoje yra per 40 milijonų knygų, istorinių dokumentų, rankraščių ir t.t., kurie viešai prieinami ir elektroninėje erdvėje, oficialiame bibliotekos tinklapyje adresu gallica.bnf.fr.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. rūgpjūčio 21 d., perskaityta 9 764 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos