ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

TOP 10 didžiausių kompanijų pasaulyje

Šie verslo gigantai įdarbina tūkstančius žmonių, akcininkams uždirba milijardus, o jų sprendimai veikia ištisų valstybių ekonomikas. Šiame sąraše pristatysime didžiausias kompanijas pasaulyje. Jų vietą sąraše nustatys praėjusiais metais uždirbtos pajamos. Šimtų milijardų vertos kompanijos kasdien uždirba tiek, kad lygiai padalintas turtas ne vienam tūkstančiui žmonių galėtų pagerinti gyvenimą. Deja, yra pakankamai naivu tikėtis, kad čia greitu metu sutiksime lietuvišką verslą, tačiau gal... Susipažinkite su 10 didžiausių kompanijų:

10. Exxon Mobil – 205 mlrd. USD

Veiklos sritis: energetika, nafta ir dujos

Dar ne taip seniai, šią, 72 700 žmonių darbinančią kompaniją būtumėte radę aukštesnėje sąrašo vietoje. Tačiau dabartinė energetikos ir naftos pramonė diktuoja sąlygas, o krintančios kainos reiškia mažėjantį pelną ir pajamas. Pastarosios smuko 16,7% nuo 2016 metų, o pelnas krito net 51,5%. Verta paminėti, kad buvęs Exxon Mobil vadovas – R. Tillersonas, pusantrų metų buvo JAV prezidento D.Trumpo valstybės sekretorius. Ne paslaptis, jog jo dėka buvo pagerintos sąlygos tokioms korporacijoms grįžti į klestėjimo kelią ir auginti savo uždirbamas pajamas.

9. Apple– 215,6 mlrd. USD

Veiklos sritis: kompiuterija, elektronika ir pramogos

Apple, po to kai 2007 metais išleido iPhone, atrodė kaip nesustabdomas verslo pasaulio terminatorius. Tai turėjo būti pirma kompanija peržengusi 1 trilijono dolerių vertės ribą, tačiau kažkas kažkur nesusidėliojo ir kompanijos pajamos krito. Tas „kažkas kažkur“ – nepavykęs dvigubas iPhone 8 ir iPhone X išleidimas. Vartotojai pagaliau pasijautė per daug „melžiami“, o nešvarūs skatinimai pirkti naujus įrenginius tyčia lėtinant senuosius irgi pridarė žalos. Apple pajamos krito beveik 8 proc., o pelnas daugiau nei 14 procentų.

8. Berkshire Hathaway – 223,6 mlrd. USD

Veiklos sritis: konglomeratas

Šarmingo ir itin genialaus investuotojo bei verslininko W.Buffetto valdomas, beveik ketvirtį milijardo pelno atnešantis konglomeratas – nežinomas daugeliui paprastų piliečių. Gali kilti klausimas, kaip gi jie tuos pinigus uždirba? Iš tiesų tai šio konglomerato (versle žinomo kaip „holdingas“) veiklos principas – kompanijų arba jų akcijų valdymas. Berkshire Hathaway visiškai valdo JAV draudimo milžinę GEICO, kontroliuoja 26,7 procento Kraft Heinz company akcijų, 17,6 % American Express bei 9,4% Coca Cola akcijų. Tad jų pelnas ir ateina iš valdomų kompanijų uždarbio, kitaip sakant - pinigai daro pinigus.

7. Royal Dutch Shell – 240 mlrd. USD

Veiklos sritis: naftos perdirbimas

Prieš keletą metų Shell buvo daugiausiai uždirbanti kompaniją pasaulyje, tačiau keičiantis energetikos rinkai, stabiliai mažėja ir Shell pelnai bei pajamos. Bendras olandų ir britų verslo junginys valdo apie 25 tūkstančius savo vardo degalinių vien Jungtinėse Amerikos Valstijose, o visame pasaulyje jų yra dar daugiau. Per dieną ši milžinė pagamina ir paruošia apie 3,7 mln. barelių naftos, o kompanijos galva, olandas B. van Beurden per metus su priedais uždirba įspūdingus 24 milijonus eurų. Tai yra šiek tiek daugiau nei 37 200 Lietuvos gyventojų, kurie gautų vidutinį atlyginimą. Trumpai tariant, jeigu visas Marijampolės miestas gautų vidutinę algą, jie per metus neuždirbtų tiek, kiek gauna Royal Dutch Shell vadovas.

6. Volkswagen Group – 240,3 mlrd. USD

Veiklos sritis: automobilių pramonė

Volkswagen grupės pajamos per praėjusius metus augo nedaug, tik 1,5 procento, tačiau kiekiu tai tikrai įspūdingas skaičius, nes jis reiškia, jog pajamos paaugo 3 milijardais dolerių. Kompanija pradėjo savo kelią A.Hitlerio laikais kaip prekės ženklas, kūręs automobilį tautai, o tokį įvaizdį išlaiko iki šių dienų. Tiesa, per 620 tūkstančių darbuotojų turinčiai VW grupei priklauso ne tik Passat bei Golf gaminantis prekės ženklas, o kartu jie valdo ir Audi, Lamborghini, Skoda, MAN, Bentley, Bugatti ir Scania bei keletą kitų. Vis dėl to, dar neaišku kaip šios kompanijos ateitį paveiks besitęsiantis „Dieselgate“ skandalas. Jis atskleidė tai, kad VW automobilių duomenys klaidino pirkėjus ir tyrėjus apie išmetamų dujų emisijas dyzeliniuose automobiliuose.

5. Toyota Motor – 254,7 mlrd. USD

Veiklos sritis: automobiliai ir jų dalys

Pirmoji ir vienintelė kompanija iš Japonijos, esanti šiame sąraše. 1937 metais įkurtas autoindustrijos gigantas dabar per metus pagamina beveik 17 milijonų automobilių, o savo verslo modeliu tikrai žavi. Nors įdarbinusi beveik du kartus mažiau žmonių nei Volkswagen (364 tūkst. prieš 620), pajamų kompanija gauna daugiau. Vien Toyota Prius automobilių per metus parduodama apie 6 milijonus, tačiau pelną Toyota koncernui neša ir dukterinės bendrovės kaip Lexus ir Daihatsu. Tiesa, kompanijai labai skaudžiai smogė neseniai Japoniją nukankinęs žemės drebėjimas, tačiau įmonė geriau nei pavyzdingai atsigavo.

4. China National Petroleum Corporation – 262,6 mlrd. USD

Veiklos sritis: naftos perdirbimas

Nacionalinis Kinijos naftos perdirbėjas yra kartu ir viena didžiausių įmonių pasaulyje. Kartu su kitomis naftos ir energetikos gigantėmis pajuto rinkos pasikeitimus ir pajamos nuo praėjusių metų sumažėjo 12 procentų. Per pusantro milijono žmonių gali vadinti CNPC savo darbdaviu ir tai yra antra daugiausiai žmonių įdarbinusi įmonė pasaulyje. Pelnas nuo praėjusių metų krito milžiniškais 74 procentais.

3. Sinopec Group – 267,5 mlrd. USD

Veiklos sritis: naftos perdirbimas

Kinijos petrochemijos korporacija dar viena Kinijos vyriausybės valdoma įmonė šiame sąraše. Kaip ir CNPC, ji užsiima naftos perdirbimu ir kaip jau įprasta šios srities atstovėms – rodikliai 2016 metais suprastėjo. Pelnas sumažėjo 65 %, o pajamos – 9,1%. Kompanija plečiasi į Mongoliją, Rusiją ir kitas valstybes. Dabar tai didžiausia naftos perdirbėja Azijoje. Ji gamina ne tik kurą, bet ir naftos produktus, kaip sintetinę gumą, trąšas ir kitus chemijos pramonės objektus.

2. State Grid – 315,2 mlrd. USD

Veiklos sritis: komunalinės paslaugos

Dar vienas Kinijos vyriausybės žaislas – didžiausia įmonė Azijoje, elektros monopolį šioje šalyje valdanti State Grid. Kaip ir visa naftos bei energetikos pramonė – praėjusiais metais išgyveno šiokį tokį nuosmukį, tačiau išliko antroje sąrašo vietoje. Deja, kaip ir dauguma Kinijos energetikos, State Grid yra viena didžiausių taršos sukėlėjų šioje šalyje. Tačiau vieną provinciją net 7 dienas 2014 metais buvo sugebėta aptarnauti naudojant vien energiją pagamintą iš atsinaujinančių šaltinių. Kinijos vyriausybė per State Grid labai daug investuoja į Australijos elektros gamybos sektorių bei yra įdarbinę apie 930 tūkst. darbuotojų.

1. Walmart – 485,9 mlrd. USD

Veiklos sritis: mažmeninė prekyba

2 300 000 darbuotojų, virš 11 700 parduotuvių 28 valstybėse ir 485 milijardų JAV dolerių apyvarta – nemenki skaičiai. Iš tiesų tai Walmart yra be konkurencijos didžiausia kompanija pasaulyje, artimiausius konkurentus lenkianti daugybę kartų. Prieš keliasdešimt metų, 1962—aisiais, vidurio Amerikoje, Arkanzaso valstijoje buvo atidarytas pirmasis Walmart prekybos centras. Nuo 2012 metų tai yra didžiausia kompanija pasaulyje. Per 22 metus jos pajamos išaugo 4,5 karto, na, o kiekvieną dieną Walmart tinklui priklausančiose parduotuvėse apsilanko beveik 40 milijonų žmonių. Tokie pardavimų mąstai leidžia sandėliuoti apie 50 milijonų produktų visose parduotuvėse. Tai tikras verslo galiūnas!
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 22 d., perskaityta 1 735 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos