ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Populiariausios kalbos pasaulyje

Šiuo metu pasaulyje skaičiuojama per 7000 skirtingų kalbų. Tiesa, dieną iš dienos naudojamų kalbų yra kur kas mažiau, o dauguma iš šių 7 tūkstančių kalbų moka tik labai siaura etninė žmonių grupė ir joms gresia išnykimas. Mokslininkai visame pasaulyje dirba vardan to, jog taip neįvyktų ir bando visas kalbas dokumentuoti, užrašyti, sudaryti žodynus.

Šį kartą pakalbėkime ne apie kalbas esančias ant išnykimo slenksčio, bet apie tas kalbas, kurios yra stipriai įsitvirtinusios pasaulyje ir viena ar kita forma karaliaus dar daugelį metų. Populiariausios pasaulio kalbos turi gilias šaknis, o jomis šneka milijonai žmonių. Šis labiausiai paplitusių kalbų sąrašas sudarytas ne pagal tai, kiek žmonių pasaulyje jas moka, tačiau pagal tai, kokiam skaičiui žmonių viena ar kita kalba yra gimtoji.

Kinų kalba. 1 mlrd. 997 milijonai žmonių
Tikriausiai niekam nekyla abejonės, jog tai yra pati populiariausia kalba vien dėl to, jog kinų populiacija yra pati didžiausia pasaulyje. Tiesa, ši kalba turi skirtingus dialektus, kuriuos suprasti gali būti sunku. Pagrindine, bendrine kinų kalba laikoma Mandarin, kuria kalba virš 70 proc. visų Kinijos gyventojų.
Ispanų kalba. 399 milijonai žmonių
Šiai kalbai svarbiausios šalys - Meksika, Kolumbija, Argentina ir Venesuela. Būtent šių šalių gyventojai ir sudaro didžiąją dalį populiacijos, kuriai ispanų kalba yra gimtoji. Įdomus faktas, jog JAV yra 34 milijonai gyventojų, kuriems ispanų kalba yra gimtoji, kai tuo tarpu pačioje Ispanijoje tokių žmonių yra ne ką daugiau - 38 milijonai.

Anglų kalba. 335 milijonai žmonių
Ši kalba yra gimtoji žmonėms gyvenantiems įvairiose pasaulio valstybėse. Pagrindinės iš jų - JAV (225 milijonai), Jungtinė Karalystė (55 milijonai), Kanada (19 milijonų), Australija (15 milijonų) ir Naujoji Zelandija (4 milijonai). Anglų kalba tikriausiai yra labiausiai pasaulyje paplitusi kalba - net 94 valstybėse ji yra pripažįstama kaip valstybinė kalba, o 101 valstybėje gyvena žmonės, kuriems anglų kalba yra gimtoji. Taip pat, anglų kalba yra tarsi tarptautinio bendravimo standarto kalba - kartu su prancūzų kalba, dauguma dokumentų, viešų laiškų ir kitų didelę reikšmę turinčių raštų yra rašomi būtent angliškai. Jei į šiuos skaičiavimus įtrauktume visus žmones kurie anglų kalbą moka bent C1 lygiu, ji lengvai perkoptų 1 milijardo ribą ir galėtų varžytis su kinų kalba.

Hindi kalba. 260 milijonų žmonių
Didžioji dauguma žmonių kalbančių šia kalba yra Indijoje ir Nepale. Įdomu tai, jog anglų kalba yra pasiskolinusi ir adaptavusi daugybę įvairiausių žodžių iš hindi kalbos. Šį adaptacija įvyko 17 amžiuje, kuomet Indiją valdė Didžioji Britanija.

Arabų kalba. 224 milijonai žmonių
Taip pat kaip ir kinų, arabų kalba turi daugybę skirtingų dialektų, kuriais šnekantys žmonės gali sunkiai rasti kalbą vienas su kitu. Taip yra todėl, jog arabų kalba paplitusi net per 60 skirtingų šalių.

Portugalų kalba. 203 milijonai žmonių
Nors pačioje Portugalijoje gyvena vos 11 milijonų žmonių, šios kalbos populiarumą itin iškelia Brazilijoje, kurioje gyvena ir portugališkai šneka per 187 milijonus žmonių. Ši kalba itin panaši į ispanų, nors patiems ispanams ir portugalams labai nepatinka, kuomet užsieniečiai painioja jų kalbas. 

Bengalų kalba. 189 milijonai žmonių
Tai yra antroji kalba Indijoje, populiarumu nusileidžianti tik prieš tai jau minėtai hindi kalbai. Ja šneka 82 milijonai žmonių Indijoje bei virš 100 milijonų žmonių Bangladeše.

Rusų kalba. 166 milijonai žmonių
Žinoma, didžioji dalis šia kalba kalbančių žmonių gyvena būtent Rusijoje, tačiau aplink šia gigantę yra ne viena mažesnė valstybė, kurioje taip pat apstu žmonių, kuriems rusų kalba yra gimtoji. Kalbame apie Ukrainą, Baltarusiją, Kazachstaną, Uzbekistaną. Tiesa, nereikėtų pamiršti, jog ir Baltijos valstybėse, o ypač Latvijoje ir Lietuvoje taip pat yra nemažai žmonių, kurie rusų kalbą įvardija kaip savo pirmąją kalbą.
Japonų kalba. 128 milijonai žmonių
Didžiulė Japonijos populiacija, kurios beveik 100 procentų šneka japonų kalba, leidžia šiai kalbai įsitvirtinti devintoje sąrašo vietoje. Įdomu tai, kad japoniškai šnekama tik Japonijoje - už šios valstybės ribų yra itin mažai žmonių šnekančių šia kalba.
Vokiečių kalba. 78 milijonai žmonių
Net 70 milijonų iš 78 milijonų žmonių, kuriems vokiečių kalba yra gimtoji, gyvena būtent Vokietijoje. Likę milijonai šios kalbos kalbėtojų gyvena aplinkinėse valstybėse - Austrijoje, Šveicarijoje bei Belgijoje. Šiose valstybėse vokiečių kalba netgi pripažįstama kaip antroji valstybinė kalba.
Prancūzų kalba. 76 milijonai žmonių
Taip pat labai plačiai po pasaulį paplitusi kalba - ji yra gimtoji žmonėms gyvenantiems net 51 pasaulio valstybėje, tame tarpe Kanadoje, Belgijoje, Kongo respublikoje, neminint ir pačios Prancūzijos. Prancūzų kalba yra labai artima anglų kalbai. Paskaičiuota, jog 3 iš 10 angliškų žodžių turi vienokių ar kitokių sąsajų su prancūzų kalba.

Turkų kalba. 71 milijonas žmonių
66 milijonai iš 71 milijono turkiškai kalbančių žmonių gyvena pačioje Turkijoje, kai tuo tarpu kiti yra išsimėtė po Graikiją, Bulgariją ir Kiprą.

Vietnamiečių kalba. 68 milijonai žmonių
Dar viena kalba kurios populiarumą nulėmė tik tai, jog valstybė, kurioje yra ja šnekama, turi didelę gyventojų populiaciją, kuri nešneka kitomis kalbomis. Visiška dauguma iš šių 68 milijonų žmonių gyvena būtent Vietname. Įdomus faktas - 17 amžiuje krikščionių misionieriai atvykę į Vietnamą kartu su savimi atsivežė ir romėnišką alfabetą, kuris buvo panaudotas užrašant kalbą ir padarant ją suprantamesnę atvykėliams iš vakarų.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. lapkričio 20 d., perskaityta 14 356 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos