ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

TOP 10 didžiausios bankrutavusios kompanijos

„Nenuskandinamas“ – taip buvo tituluojamas didžiausias 1912 metų inžinerinis stebuklas „Titanikas“, tačiau nuskęsti jam buvo lemta dar pirmojo reiso metu. Panašiai nutiko ir su kompanijomis, kurios yra sąraše – vieną minutę jos multimilijardinius resursus valdančios pelningos institucijos, o kitą – kreipiasi į teismus dėl bankroto. Kartais sunku net suvokti kaip tokia turtinga kompanija sugeba bankrutuoti, tačiau tai įvyksta. Štai 10 didžiausių kada nors bankrutavusių kompanijų.

10. Thornburg Mortgage (vertė: 36,27 mlrd. USD)
Vos 1993 metais įkurtas nekilnojamų turto investicijų fondas pirko ir valdė būsto paskolas. Didžiausią dėmesį skirdavo paskoloms didelei sumai ir vos per 14 metų sukaupė per 36 milijardus turto. Tačiau kaip žinome, 2007 metais JAV užklupo finansinė krizė ir būtent nekilnojamojo turto bei bankų sferos žlugo. Tarp jų pateko ir Thornburg Mortgage, kuri nebesugebėjo atsilaikyti ir balandžio 1d. 2009 metais paskelbė bankrotą.

9. Chrysler (vertė: 39,3 milijardo USD)
Vienas žymiausių JAV automobilių gamintojų turi ilgą istoriją. 1925 metais įkurta kompanija buvo Detroito autopramonės viena iš lyderių, tačiau maždaug 8-ojo dešimtmečio viduryje prasidėjo lėta stagnacija. Automobilių pramonė nebebuvo tokia pelninga Jungtinėse Valstijose, o gamintojai nenorėjo keistis. 1998 metais Chrysler nupirko vokiečių koncernas Daimler-Benz AG, o po 9-erių metų jis buvo perduotas kapitalo valdymo fondui „Cerberus“. Tiesa, tuo metu stiprėjanti krizė labai smarkiai palietė ir autopramonę ir 2009 metų balandžio 30 dieną „Chrysler“ kreipėsi dėl bankroto reorganizacijos, tačiau kompaniją ir kitus gamintojus išgelbėjo protektyvi JAV vyriausybės programa.

8. MF Global (vertė 41 mlrd. USD)
Finansiniame pasaulyje kaip kometa kilo ir iškart krito „MF Global“, dukterinė dar 1783 metais įkurtos „Man group“ bendrovė. Bankrutavusi „MF Global“ užsiiminėjo išvestinių finansinių priemonių prekyba. Įkurta vos 2007 metais, prieš pat bankrotą įmonė demonstravo stabilų augimą ir sukaupė net 41 milijardą turto, tačiau krizės metu kilo likvidumo problemų. Didžiulės JAV vyriausybės užkrautos nuobaudos sutrukdė kompanijai kilti ir 2011 metais ji bankrutavo.

7. Conseco Inc. (vertė: 61,4 mlrd. USD)
Finansines paslaugas teikusi Conseco Inc. (dabar žinoma CNO Financial Group vardu), paskelbė bankroto reorganizaciją 2002 metais. Kompanijai pavyko išplaukti ir išgyventi, tačiau tuo metu tai buvo trečias didžiausias bankrotas JAV istorijoje. Apie pačias bankroto priežastis nėra daug informacijos, tačiau didžiausia kaltė priskiriama prastam investicijų valdymui.

6. Enron (vertė: 65,5 mlrd. USD)
Ko gero vienas iš žymiausių ir garsiausių bankroto atvejų pasaulyje, Enron korporacijos žlugimas paliko ryškų įspaudą JAV finansų istorijoje. Savo žlugimo metu, Enron darbino apie 20 tūkstančių darbuotojų ir buvo vienas iš didžiausių elektros, dujų, komunikacijos paslaugų tiekėjų visose Jungtinėse Valstijose. Tiesa, bankrotas nebuvo atsitiktinumas, nes 2001 metų pabaigoje išaiškėjo, kad visa buhalterija buvo vykdoma neskaidriai. Įmonės viduje klestėjo sistematiškas, institucializuotas ir planuotas sukčiavimas. Šis įvykis nuo tada žinomas kaip Enron skandalas. Dėl to, 2002 metais kompanija turėjo skelbti bankrotą.

5. CIT Group (vertė: 71 mlrd. USD)
Virš 100 metų senumo kompanija kreipėsi dėl bankroto apsaugos 2009 metų lapkritį. JAV vyriausybė nutarė ją gelbėti. Bankrutavusi ši įmonė buvo tik 38 dienas, o po „atgimimo“ ėmė vykdyti naują reorganizacijos planą. Šiuo metu valdo turtą, kuris prilygtų tik 30-40 procentų iki krizės sukauptam kapitalui. Kaip jau įprasta šiam sąrašui, CIT Group siūlė finansines paslaugas.

4. General Motors (vertė: 82,3 mlrd. USD)
Viena žymiausių kompanijų Jungtinėse Valstijose, General Motors valdo: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC. Iki bankroto valdė Opel, Pontiac, Saab, Hummer ir daug kitų prekės ženklų. Tai – ko gero prestižiškiausias JAV automobilių pramonės atstovas, todėl Jungtinių Valstijų vyriausybė pasirinko gelbėti įmonę kai pastaroji pakliuvo į sunkią padėtį. Po katastrofiškai nesėkmingų 2008 metų General Motors Corporation nebesugebėjo išsilaikyti ir bankrutavo, tačiau į jos vietą iškilo General Motors Company. Iš naujo siūlytos akcijos sukrovė ką tik atgimusiai kompanijai didelį kapitalą ir ši vėl sėkmingai gyvuoja.

3. WorldCom (vertė: 103,9 mlrd. USD)
Vienintelė šiame sąraše telekomunikacijų bendrovė dabar priklauso vienam didžiausių komunikacijų paslaugų tiekėjui Verizon, kurie WorldCom įsigijo 2006 metais. 2002 metų Liepos 11 dieną WorldCom paskelbė bankrotą, kuris tuo metu buvo didžiausias JAV istorijoje. Pagal bankroto reorganizacijos planą, kompanija turėjo sumokėti 750 milijonų dolerių grynais ir akcijomis, kurie būtų išdalinti apgautiems investuotojams. Kompanija niekad pilnai neatsigavo ir tėra tik dukterinis Verizon padalinys šiuo metu.

2. Washington Mutual (vertė: 327,9 mlrd. USD)
Taupymo ir paskolų holdingo (bankas) bendrovė paskelbė antrą didžiausią bankrotą pasaulio istorijoje. Tą ji padarė vos 11 dienų po to, kai tą atliko pirmoje sąrašo vietoje įsikūrusi kompanija. Iki šios dienos tai yra didžiausias banko žlugimas. 2008 metais, prieš visą žlugimą, tai buvo 6-as didžiausias bankas Jungtinėse Valstijose. Pagrindinė bankroto priežastis – milžiniška 8 milijardų dolerių dydžio skola, kuri liko po to kai banko valdymą perėmė JAV biudžeto priežiūros agentūra. Didelė problema buvo ir tai, kad neigiamų pasekmių išgąsdinti klientai per 9 dienas išsiėmė net 16,7 milijardo vertės indėlius. Washington Mutual banko padaliniai buvo išparduoti, o holdingo bendrovė skolų padengti nesugebėjo.

1. Lehman Brothers Holdings Inc. (vertė: 691,1 mlrd. USD)
Turbūt bene kiekvienam gali kilti klausimas, kaip kompanija, turinti 691 milijardus dolerių turto, gali žlugti? Tuo metu tai buvo 4-as didžiausias investicijų bankas JAV, tuo metu, pagal turtą, galėjęs būti 17-a galingiausia ekonomika pasaulyje, aukščiau už Lenkiją ir žemiau už Turkiją. Įspūdingų finansinių pajėgumų turinti Lehman Brothers priklausė „Too big to fail“ (anglų kalba: per didelis žlugimui) grupei. Tačiau kaip ir Titanikas, beveik 160 metų gyvavusi bendrovė nuskendo įspūdingai ir greitai. Prastėjančius rinkos rezultatus įmonė stengėsi dangstyti, tačiau nesėkmingai ir viskas galų gale išaiškėjo, o įmonė turėjo skelbti bankrotą.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. birželio 23 d., perskaityta 4 066 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos