ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Švediją

Švedija, arba kaip sako patys švedai - Sverige, yra pati didžiausia Skandinavijos šalis, esanti kitame Baltijos jūros krante. Nors savo plotu ši valstybė ir yra labai didelė, joje gyvena vos 10 milijonų gyventojų ir dauguma jų yra susibūrę aplink didesnius šalies miestus - vien Stockholme (sostinė ir didžiausias miestas) skaičiuojama per milijoną gyventojų.

Valstybėje yra gana didelė kultūrų mišrainė, kuri ypač intensyvėja paskutiniuoju metu - Švedija yra viena iš tolerantiškiausių šalių pabėgėliams, į kurią plūsta tūkstančiai artimųjų rytų ir Afrikos piliečių. Tiesa, ši šalis nėra svetima ir Lietuvai - juk būdami Abiejų Tautų respublikos dalimi mes netgi kariavome su Švedija! Džiugu, jog šiais laikais santykiai yra kur kas draugiškesni. Užmegzti rimti diplomatiniai ryšiai, o daugybė laimės svetur ieškoti sumaniusių lietuvių patraukė būtent į Švediją.

Kaip bebūtų, ši šalis įdomi ne tik mums, bet ir visam pasauliui, įvairiais aspektais - tiek kai kuriais gamtos reiškiniais, tiek savo istorija, tiek ir socialine sandara ar įstatymais. Pabandykime pažvelgti į įdomiausius faktus apie Švediją.

Nors ir yra šiokios tokios išlygos ir post-factum faktorius, tačiau galima konstatuoti faktą - Švedijos valstybė mokiniams kas mėnesį moka po 187 JAV dolerius vien už tai, jog jie lanko mokykla. Nors skamba šokiruojančiai, tačiau tai nėra atlyginimas už tai, jog mokaisi, greičiau kompensacija skirta padengti išlaidoms, susijusioms su mokslu. Į tai įeina kelionė į mokyklą autobusu, pietūs, įvairūs reikmenys reikalingi mokslui. Švedai taip pat gali pasiimti net 480 dienų trukmės tėvystės arba motinystės atostogų, todėl galima sakyti, jog jie tikrai rūpinasi savo ateitimi, t.y. vaikais.

Kalbant apie rūpestį vaikais ir jaunimu, praeityje buvo priimti kiek kontraversiški sprendimai, dažnam iš mūsų galintys pasirodyti keisti ar net absurdiški. Pavyzdžiui, šalyje buvo įsteigta “greitoji prezervatyvų pagalba” - surinkęs trumpąjį numerį žmogus,  esantis situacijoje kurioje galima tikėtis lytinių santykių, tačiau neturintis apsaugos priemonių, išsikviesdavo specialų kurjerį kuris jam pristatydavo prezervatyvus. Ši iniciatyva buvo sugalvota siekiant sumažinti lytinių būdu plintančių ligų atvejus bei apsaugoti nuo gyventojus nuo neplanuoto nėštumo. Taip pat, laikotarpiu nuo 1934 iki 1976 metų Švedija priverstinai sterilizavo per 62 tūkstančius žmonių - dauguma iš jų etninės mažumos, pvz romai. Didelį dalį taip pat sudarė ir nepaklusnūs, problemų turintys jaunuoliai.

Nors ir buvo imtasi priemonių auklėti ir auginti teisingą visuomenę, šiai dienai Švedijoje turimi rezultatai yra kontraversiški. Vieni šią šalį vertina kaip labai pažangią, turinčią protingą ir išsilavinusią visuomenę, kai tuo tarpu kiti laiko švedus keistuoliais. Tiesa, su pastaruoju teiginiu nesutikti tikriausiai sunku, mat Švedijoje apstu įvairiausių keistenybių. Pavyzdžiui, dar iki pat 1979 metų homoseksualumas Švedijoje buvo laikomas liga. Iš ligų sąrašo homoseksualumas buvo pašalintas tuomet, kai daug žmonių pradėjo tuo piktnaudžiauti. Švedai paskambindavo į darbą ir pranešdavo jog negalės atvykti, nes šiandien jaučiasi “gėjiškai”.

Švedai taip pat labai mėgsta garsųjį ančiuką Donaldą. Lietuvoje ir kitose vakarų valstybėse, Kalėdiniu laikotarpiu yra įprasta vėl ir vėl žiūrėti filmą “vienas namuose”, o švedai per kiekvienas Kalėdas žiūri ančiuko Donaldo filmukus. Be to, žmonės netgi balsuodavo už šį fikcinį personažą įvairiuose rinkimuose, tad valstybė įvedė įstatymą, kuris draudžia balsuoti už ančiuką Donaldą.

Keistenybės ateina ne tik iš žmonių, bet iš valdžios, kuri yra tarsi visuomenės atspindys. Švedijoje organizuojama viena keisčiausių loterijų - Stockholme greičio radarais užfiksuotų pažeidimų baudos įmokos yra renkamos į vieną loterijos sąskaitą, kurios laimėtoju tampa vienas iš greičio pažeidėjų. Taip pat, daugumoje Švedijos įmonių ir valstybinių institucijų yra gyva “Fika” tradicija - du kartus per dieną, dažniausiai 9 ir 13 valandą, visi darbuotojai geria arbatą, valgo pyragaičius ir šnekasi vieni su kitais. Iki pat šių dienų egzistuoja ir keistas testas, dar vadinamas “briedžio testu”. Testo metu vairuotojai turi suvaldyti savo automobilį taip, jog jis neapvirstų, kai imituojamas ant kelio staigiai pasirodęs briedis.

Švedijoje įdomybės egzistuoja ir IT srityje. Pavyzdžiui, oficialus Švedijos socialinio tinklo Twitter profilis kiekvieną savaitę yra valdomas vis kito žmogaus, parinkto atsitiktine tvarka. Taip pat, kiekvienas kraujo donoras gauna sms žinutę, kai jo paaukotas kraujas yra panaudojamas. Sms žinutė gaunama ir tada, kai netoliese esantis žmogus praneša greitosios pagalbos tarnybai, jog jį ištiko širdies priepuolis. Tokiu atveju netoliese esantis žmogus į įvykio vietą gali atvykti greičiau nei medicinos pagalbos darbuotojai ir pats suteikti pirmąją pagalbą.

Švedijos gamta yra ne ką mažiau įdomi. Šioje šalyje galite rasti pušį, kuriai virs 9000 metų, o sostinė Stockholmas yra išsidėsčiusi net ant 14 atskirų salų. Kiekvienas Švedijos pilietis ar šalies svečias turi nevaržomą teisę kelioms dienoms apsistoti gamtoje su palapine, jei tai netrukdo aplinkiniams žmonėms.

Viską susumavus, Švedija yra tikrai įdomi ir patraukli šalis - tiek dėl savo gamtos, tiek ir dėl joje gyvenančių žmonių, tad bent kartą aplankyti kaimynę esančią už Baltijos jūros tiesiog būtina!
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. gruodžio 16 d., perskaityta 1 834 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos