ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Negirdėti faktai apie lapes

Visiems besidomintiems gyvūnais (ypač laukiniais), lapės yra iš tiesų įdomus žvėrelis. Visų pirma dėl to, jog jos yra itin gudrios ir atsargios, todėl ištyrinėti ir iki galo suprasti šiuos žinduolius yra sudėtinga. Lapės skirstomos net į 36 skirtingas rūšis - jos visos priklauso šuninių šeimai ir šioje šeimoje yra pačios mažiausios. Įdomu ir tai, jog jos ganėtinai skiriasi nuo visų kitų šuninių šeimai priklausančių gyvūnų.

Pirmasis ir tikriausiai didžiausias skirtumas nuo kitų šuninių šeimos gyvūnų - lapės niekada neloja. Netgi galima teigti, jog jos yra panašios į kates, kadangi mėgsta vienatvę ir niekada nesiburia į gentis, kaip kiti šuninių šeimos atstovai. Be to, lapės yra nakties gyvūnai, nes būtent naktį jos jaučiasi saugios ir turi pranašumą prieš kitus grobuonis, kurie prastai mato tamsoje. Jei išvysite lapę dieną - prastas ženklas. Arba ji yra išbadėjusi ir iš paskutiniųjų ieško maisto, arba ji yra pasiutusi. Bet kuriuo atveju tai yra pavojinga, mat pasimetusi ar serganti lapė gali pulti ir žmogų.

Suradusios geras gyvenimo sąlygas lapės labai greitai dauginasi, todėl lapių medžioklė yra leidžiama beveik visame pasaulyje. Kaip bebūtų, sumedžioti lapę nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Viskas vėlgi atsiremia į jų gudrumą ir puikius instinktus. Lapės yra itin atsargios ir baikščios, normaliomis sąlygomis niekada neprisileidžia žmonių. Taip pat, jos puikiai jaučia jas supančią aplinką, geba išgirsti ir užuosti net toli tykančius pavojus. Tokius puikius jutimus nulėmė genetika - lapių snukis ilgas ir smailus, o nosis itin jautri, todėl jų uoslė dar geresnė nei šunų. Tuo tarpu stačios ir smailos ausys leidžia išgirsti net menkiausius garsus ir nustatyti tikslią vietą iš kur jie sklinda.

Žemėje nėra daug vietų, kur lapė negalėtų rasti sau namų. Jos sutinkamos ir dykumose ir miškuose, ten kur šalta ir ten kur labai karšta. Lapių gebėjimas prisitaikyti prie beveik bet kokios aplinkos leidžia joms išgyventi ir sėkmingai daugintis. Šiaurės Amerikoje paplitusi lapių rūšis netgi sugeba laipioti medžiais ir tai yra vienintelis šuninių šeimos atstovas kuris gali tai daryti. Deja, tačiau kaip ir katės, lapės labai lengvai suserga ir yra vienos pavojingiausių ligų nešiotojų. Manoma, jog tai ir yra viena iš priežasčių, kodėl jos niekada negyvena būriuose - net menkiausia liga galėtų pražudyti didelį skaičių lapių.

Grįžtant prie panašumų su katėmis, pasidaro iš tiesų keista, kodėl lapės yra priskiriamos prie šuninių šeimos. Jau minėjome keletą panašumų su katėmis, tačiau tai dar ne viskas. Lapės, kaip ir katės, gali sutraukti savo nagus į letenėles, o esant reikalui juos išskleisti. Jos taip pat turi vertikalius vyzdžius, kai tuo tarpu daugumos kitų šuninių šeimos atstovų vyzdžiai yra apvalūs.

Dar viena savybė, kodėl lapės sugeba išgyventi įvairiomis, net ir atšiauriomis sąlygomis - jos yra itin praktiškos. Į lapės maisto meniu patenka daugybė įvairiausių dalykų, tame tarpe ir uogos, maži žinduoliai, vabzdžiai ar net kai kurios žolės, todėl kad ir kur jos begyventų, visuomet sau suranda maisto. Lapės gyvenančios šalia miestų netgi renka žmonių išmestą maistą. Įdomu yra tai, jog maistą lapės kaupia - jei suranda jo daugiau nei joms reikia tuo metu, jos pasideda jį į saugią vietą ir suvalgo vėliau.

Nuo seno (pasakose ir padavimuose) lapės yra minimos kaip labai gudrios, tačiau tuo pat metu ir nedoros. Galbūt tokia prasta nuomonė apie šiuos gyvūnus susiformavo todėl, jog žiemos metu išbadėjusios lapės atklysdavo ieškoti maisto į kaimus ir išskersdavo vištas ar kitus naminius paukščius. Kaip bebūtų, šių gražių gyvūnėlių tikrai nereikėtų traukti per dantį - kaip ir visi kiti miško žvėrys, lapės tiesiog siekia išgyvenimo ir tik kritinėmis situacijomis atklysta maisto ieškoti arčiau žmonių. Reikėtų paminėti, jog lapės iš tiesų yra geros ir rūpestingos, savo mažyliais rūpinasi netgi geriau nei kai kurie žmonės. Tik gimęs lapės mažylis nieko nemato ir negirdi bei negali vaikščioti, todėl mama arba tėvas jam renka maistą ir maitina tol, kol šis sustiprėja. 2009 metais netgi buvo užfiksuotas atvejis, kuomet lapės mažylis įkliuvo į spąstus, o mama lapė rinko ir nešė jam maistą net dvi savaites, kuomet jį aptiko ir išgelbėjo gyvūnų globos tarnyba.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. gruodžio 10 d., perskaityta 23 437 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Komentarai (1)

author
AAAAAAAAAAAAAAAA 2021-06-01 11:47
mmmm einu i kita linka

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Gruodis 2022    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos