ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Keisčiausi visatos fenomenai (pirma dalis)

Kosmosas ir mus supanti visata tikriausiai yra mažiausiai mokslininkų ištirta niša, kuri nuolat pažeria naujienų. Mes turime ribotą techniką, ribotą suvokimą apie galaktiką ir mes niekada nebuvome nuvykę arti saulės ar kitų didžiųjų planetų - viskas stebima iš šono, dažniausiai iš tos pačios žemės, viskas pagrįsta prezumpcijomis.

Bėgant laikui ir tobulėjant technikai bei mokslui, galime tiksliau išsiaiškinti kas ir kodėl vyksta kosmose. Dabar norime jums pristatyti 6 visatos fenomenus, kurie galbūt net nėra teisingi - tiesiog pagal dabartinius duomenis ir žinias bei tyrimus jie yra tokie, kokie yra.

Juodoji skylė prieš mokslą
2015 metais tyrinėtojams pavyko atrasti iki šiol didžiausią žinomą juodąją skylę, pavadintą kodiniu vardu J0100+2802. Tam, kad bent kažkiek įsivaizduotumėte jos dydį, pažersime kelis faktus - šios juodosios skylės masė yra 12 milijardų kartų didesnė nei Saulės, o jos kvazaro skleidžiama spinduliuotė didesnė net 420 trilijonų kartų. Šio kvazaro ir juodosios skylės atradimas visiškai sujaukė mokslininkų protus ir iki tol kauptus skaičiavimus. Pagal iki tol turėtas teorijas, tokia juodoji skylė tiesiog negalėjo susiformuoti praėjus tiek mažai laiko po didžiojo sprogimo. Tai reiškia vieną iš dviejų - arba mūsų žinios apie didįjį sprogimą yra iš esmės klaidingos arba juodosios skylės formuojasi visai ne taip, kaip mes iki šiol manėme. Mūsų galaktikoje, Paukščių Take, yra keletas didelių juodųjų skylių, tačiau jos vis tiek yra bent 3 tūkstančius kartų mažesnės ir lengvesnės nei J0100+2802.

Planeta iš deimantų

Straipsnyje apie mūsų neįtikėtiną visatą jau minėjome, jog galimai egzistuoja planeta, sudaryta vien iš deimantų. Jei kalbėti konkrečiau, tai šios planetos pavadinimas yra 55 Cancri E, o ją pirmą kartą pastebėjo dar 2004 metais. Pagal dabar turimus duomenis, bent trečdalis šios planetos yra sudaryta vien tik iš deimantų, tačiau neatmetama ir tikimybė, jog visa planetos masė yra vien deimantai. Kalbant apie masę - 55 Cancri E yra net 8 kartus sunkesnė už žemę, o jos skersmuo dvigubai didesnis nei mūsų planetos. Šios planetos vertė yra sunkiai suvokiama - jei vertintume pagal šių laikų deimantų kainas ir įvardintume tai JAV doleriais, suma būtų maždaug 27 ir trisdešimt nulių. Tiesa, pati planeta yra per 40 šviesmečių nuo žemės ir itin arti savo sistemos centrinės žvaigždės, todėl jos paviršiaus temperatūra gali siekti apie 5000 pagal Celsijaus skalę. Tai reiškia, kad ji tikrai negyvenama ir žmonėms nusigauti iki trokštamų deimantų bent jau artimiausiais šimtmečiais nepavyks.

Degančio ledo planeta

Taip pat 2004 metais atrasta ir dar viena įdomi planeta pavadinimu Gliese 436 b. Nuo žemės nutolusi per 30 šviesmečių ir 20 kartų už ją didesnė (dydžiu panaši į Neptūną), ši planeta pasižymi itin įdomiomis cheminėmis ir fizinėmis savybėmis. Dėl to, jog ji yra pakankamai arti savo sistemos centrinės žvaigždės, šioje planetoje vidutinė paviršiaus temperatūra siekia apie 439 laipsnius pagal Celsijų. Bene visa planeta yra padengta vandeniu, kuris pavadintas x-ledu (angl. x-ice). Neapsigaukite, šis “ledas” neturi nieko bendra su tuo, ką vadiname ledu žemėje, kadangi tokioje temperatūroje tai tiesiog neįmanoma. Dėl neįprastų gravitacinių jėgų, vanduo Gliese 436 b planetoje yra itin suspaustas - kietas tarsi ledas, tačiau tuo pačiu metu karštas kaip ugnis.

186 metų tornadas Jupiteryje

Žiūrėdami į Jupiterio nuotraukas galite aiškiai pamatyti didelį raudoną tašką. Tai, ką matote, yra didžiulis tornadas. Toks, kokio žemėje tikriausiai niekada nėra buvę. Turint omenyje koks didelis yra Jupiteris, galima teigti faktą jog paties tornado dydis yra toks, kad jame tilptų net trys žemės. 1979 metais Voyager I pavyko užfiksuoti itin kokybiškų šio reiškinio nuotraukų, kurios vėliau leido mokslininkams detaliau jį išnagrinėti. Šis tornadas yra toks didelis, kad pastebėti jį nuo žemės galima naudojantis įvairias teleskopais. Manoma, jog pirmą kartą dangaus stebėtojų šis reiškinys užfiksuotas dar 1665 metais. Kaip bebūtų gaila, tornadas yra laikinas ir su laiku vis traukiasi, tad išauš diena, kai jo atminimas liks įamžintas tik nuotraukose.


Didžiausias vandens rezervuaras visatoje

Didžiausiame žinomame visatos vandens rezervuare yra 140 trilijonų kartų daugiau vandens nei žemės vandenynuose. Manoma, jog jis yra maždaug 12 milijardų šviesmečių nuo žemės, šalia didžiulės juodosios skylės kuri yra 20 milijardų kartų didesnė už saulę. Dar vienas įdomus faktas - vandens ten yra 4000 kartų daugiau nei visoje Paukščių Tako galaktikoje. Juodoji skylė lėtai ryja visa, kas yra aplinkui, tame tarpe ir aplink ją sklandantį vandens ir dujų mišinį. Mokslininkai apskaičiavo, jog aprėpus visą rezervuarą, ši juodoji skylė padidės dar bent šešis kartus.


Tai toli gražu nėra visi fenomenalūs faktai apie mūsų planetą, todėl šis sąrašas nėra baigtinis ir mes jį būtinai tęsime.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. lapkričio 22 d., perskaityta 1 720 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos