ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Moną Lizą

Visiems gerai žinoma Mona Liza yra bene populiariausias ir daugiausiai apkalbų susilaukęs meno kūrinys pasaulyje. Viskas, kas sieja šį paveikslą, nutapytą garsaus dailininko Leonardo da Vinčio, buvo ir yra kylančių diskusijų šaltinis. Kiekvienais metais Luvro muziejų, esantį Paryžiuje, aplanko milijonai žmonių vien tam, kad pamatytų šį stulbinantį portretą. Galbūt pagalvosite, kuo jis toks ypatingas? Būtent čia ir rasite atsakymą!

Mona Liza nėra tikrasis pavaizduotos moters vardas
Moteris portrete, prikaustanti ne vieno žvilgsnį, iš tiesų yra Liza Gerardini, kurios turtingas vyras, Florencijos didikas Frančesko del Džokonda kadaise pavedė užduotį Leonardui da Vinčiui – nutapyti jo žmonos portretą. Toks faktas paaiškina ir tai, kodėl yra naudojamas kitas šio portreto pavadinimas – „Džokonda“ (italų kalboje - La Gioconda), tik žymiai rečiau. Jei verstumėme pavadinimą Mona Liza pažodžiui į lietuvių kalbą, tai reikštų „Mano moteris Lizaׅ“.

Napoleonas III ir Mona Liza
Vėliau šį Leonardo da Vinčio kūrinį nusipirko Prancūzijos imperatorius Napoleonas III. Mona Liza kabėjo jo miegamajame, kur jis, be abejo, galėdavo gėrėtis šios moters grožiu ištisas valandas. Manoma, kad jo susižavėjimas šiuo portretu įkvėpė jo meilę gražiai italei Teresei Guadani, kuri, kaip vėliau išaiškėjo, buvo ir pačios Lizos Gerardini giminaitė.

Portretas mažesnis nei Jūs įsivaizduojate
Nors Mona Lizos įtaka kultūriniam gyvenimui ir yra milžiniška, tačiau šio ant tuopos medienos aliejiniais dažais nutapyto paveikslo išmatavimai tėra 77x53 cm ir jis sveria apie 8 kilogramus.

Paslaptingi Mona Lizos antakiai
Kitas įdomus faktas apie šį garsųjį meno kūrinį - jame pavaizduota moteris neturi antakių. Vyrauja daugybė nuomonių ir spėliojimų, kodėl taip yra. Vieni sako, kad antakiai buvo netyčia panaikinti, restauruojant paveikslą, tuo tarpu kiti mano, jog Leonardas da Vinči taip ir neužbaigė paveikslo, kadangi buvo visiškas perfekcionistas, ar tiesiog norėjo atspindėti tuo metu vyravusias madas.

Mona Liza sudaužė daug širdžių
Portretas pirmą kartą viešai parodytas Luvre 1815 metais. Nuo to laiko šimtus vyrų Mona Liza privertė elgtis šiek tiek keistai – jie jai kūrė eilėraščius, giesmes, rašė meilės laiškus. Buvo sukurta net speciali pašto dėžutė šiai, paveiksle vaizduojamai moteriai. Kaip bebūtų, tokių, iš pažiūros beprasmių veiksmų savo meilei įrodyti užteko ne visiems. 1852 metais dailininkas Lukas Maspero iššoko iš ketvirto viešbučio aukšto Paryžiuje, palikdamas atsisveikinimo laišką Monai Lizai. Kitas įsimylėjęs gerbėjas 1910 metais nusišovė, stovėdamas priešais šį paveikslą ir žiūrėdamas tiesiai į jos veidą. Manoma, kad tai jie padarė dėl meilės Lizai, iš kurios negalėjo sulaukti tokio paties atsako.

Mona Liza turi atskirą kambarį?
Paveikslas Luvre turi savo „nuosavą“ kambarį, kuriame yra kontroliuojamas klimatas, leidžiantis portretą laikyti idealioje aplinkoje. Taip pat Mona Liza yra uždengta neperšaunamu stiklu, kad būtų apsaugota nuo pažeidimų ar pasikėsinimų į jos sunaikinimą. Beje, dar vienas įdomus faktas - šio kambario specialus įrengimas Luvro muziejui kainavo net virš 7 milijonų dolerių!

Portretui ne kartą kilo grėsmė
Jei atidžiai pažvelgsite į kairiąją Mona Lizos alkūnę, pamatysite pažeidimą, kuris atsirado Ugo Ungazo Vilegaso, Bolivijos piliečio, „dėka“, metusio akmenį į šį meno kūrinį 1956 metais. Taip pat keletą mėnesių prieš tai kitas meno užpuolikas užpylė rūgšties ant portreto, dėl kurios poveikio nukentėjo apatinė jo dalis. Būtent dėl šių incidentų ir buvo nuspręsta Moną Lizą apsaugoti neperšaunamu stiklu.

Prancūzija gedėjo, Monai Lizai dingus
1911 metais Mona Liza buvo pavogta iš Luvro. Tūkstančiai prancūzų ir turistų plūdo į muziejų prie vietos, kur kabėjo portretas, palikdami ten gėles, raštelius ir kitus prisiminimus Monai Lizai. Šia didžiule vagyste buvo įtariamas ir garsus dailininkas Pablas Pikasas. Tokie kaltinimai jam buvo pareikšti dėl to, nes ne kartą buvo pričiuptas pirkęs kitus iš Luvro pavogtus kūrinius. Tačiau vėliau paaiškėjo, jog šie kaltinimai nieko verti, nes tikrasis vagis buvo išaiškintas 1913 metais. Pasirodo, tokią nemenko masto vagystę įvykdė Luvro darbuotojas italas Vinčenzas Perudža, kuris dėl savo nacionalistinių siekių – grąžinti paveikslą tikrajai savininkei, Italijai, išnešė paveikslą iš muziejaus, paslėpęs jį po savo drabužiais. Praėjus 2 metams, Perudža buvo pastebėtas, bandydamas parduoti Moną Lizą Florencijos meno prekiautojui, o po to ir suimtas.

Mona Lizos sugrįžimas lėmė naują mados tendenciją
Mona Lizos sugrįžimas prancūzų moterims suteikė naują įkvėpimą grožio sferoje. Jos ėmė savo veidus ir kaklus dengti gelsva pudra, kad išgautų garsios, portrete pavaizduotos moters odos spalvą. Prancūzės net stengėsi savo veido raumenis imobilizuoti taip, kad išgautų tą Mona Lizos šypseną, kuri visus visais amžiais žavėjo.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. sausio 05 d., perskaityta 6 233 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos