ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Kukluksklaną

Laisvių ir demokratijos žeme laikoma JAV, savo istorijoje turi tokių juodų dėmių, kurios turėtų leisti žmonėms blaiviau vertinti jos poziciją ir neaukštinti šios šalies kaip pasaulio teisuolės. Čia ilgai klestėjo rasinė nelygybė ir vergovė, buvo uždraustas alkoholis kas leido įsigalėti mafijai ir kontrabandai, o vidurio bei pietinėse JAV dalyse buvo ir yra sunku gyventi, jei nesate baltosios rasės atstovu ar krikščionimi. JAV istorija paženklinta segregacija, nesantaika ir daugybe smurto, o geriausiai tai rodo „Baltųjų riterių“ istorija. Kukluksklano iškilimas bei egzistavimas kelia tikrai daug klaustukų.

Klanas susikūrė kaip labdaros siekianti organizacija
Pietinėms valstijoms pralaimėjus JAV pilietinį karą, nesantaika nebuvo nuslopinta. Konfederatų valstijose nebuvo įveiktas pasipriešinimas, o kariai kovoję mūšio lauke, buvo nepatenkinti pasidavimo sąlygomis. Būrelis jų susibūrė turėdami vieną tikslą: padėti nuo karo nukentėjusioms našlėms ir jų vaikams, tačiau į klano veiklą greitai įsitraukė ir galingi žmonės su papildomu interesu – neleisti juodaodžiams turėti lygiaverčių teisių. Skelbdami savo tiesas ir pasidabinę baltais smailiais gobtuvais jie pradėjo plėšti miestelius, įvedinėti savo įstatymus, kol, galų gale, 1882 metais po įstatymiško KKK uždraudimo federaliniu mastu, pirmasis klanas buvo visiškai sunaikintas.

Seniau klano skelbimai ir pasiūlymai prisijungti buvo spausdinami laikraštyje
Iki XXa. vidurio, KKK turėjo tokią didžiulę įtaką, kad laisvai spausdino rasistinio pobūdžio skelbimus laikraščiuose ar radijuje. Jie kviesdavo vienytis „baltuosius“ prieš „juodžių, žydų katalikų ir komunistų“ būrius. Kartais net atvirai būdavo skatinama atvykti į smurto akcijas ir nesitaikstyti su savo priešais. Po antrojo pasaulinio karo tokios spaudos ne regioniniuose spaudos leidiniuose nebebuvo, o legaliai ją spausdinti buvo uždrausta.

Klanas atgimė jau trečią kartą
Pirmasis klanas, kaip jau minėjome, buvo sunaikintas 1882 metais. Antrasis klanas gimė iš pirmojo pelenų ~1915 metais ir kaip uraganas įsisuko į JAV politinį bei socialinį gyvenimą. Antrasis klanas ir sukūrė didžiausią siaubą, kokį tik galėjo įsivaizduoti ne baltosios rasės amerikiečiai. Ši KKK versija ir pastatė organizaciją į keblią padėtį visuomenės akyse, nes būtent antroji jos reinkarnacija kėlė labai didelių bėdų JAV įvaizdžiui ir vietos gyventojų saugumui. 1944 metais sunaikintas ir antrasis klanas, tačiau neužilgo prasidėjo pogrindinė veikla, įsikūrė daug decentralizuotų jo atšakų, kaip „Alabamos valstijos baltųjų riterių ordinas“, „Tenesio baltieji krikščionių riteriai“ ir daug kitų. Dabar, spėjama, kad Kukluksklanui priklauso tarp 5 ir 50 tūkstančių narių.

Kukluksklanas nėra uždraustas Jungtinėse Valstijose
Nepaisant to, jog per visą istoriją jis buvo atsakingas už šimtus tūkstančių žūčių, masę linčo teismų, eilę kitų nusikaltimų, nė vienoje iš JAV valstijų jis nėra uždraustas laikantis žodžio laisvės principo, o aktyviai veikia net 22-jose iš 50. Toks valdžios žiūrėjimas pro pirštus tikriausiai rodo, kad klano gniaužtai siekia tikrai aukšto rango pareigūnus JAV valdžioje, nes panašaus tipo organizacijų (pridariusių daug mažiau bėdų), JAV senatas yra uždraudęs pakankamai lengva ranka.

Įstojimas – slapta bei ilga procedūra
Nors trečiasis klanas ir netaiko rasinių reikalavimų kaip ankstesnės jo versijos (bent kai kuriose valstijose), turite atitikti bent keletą reikalavimų prieš tapdami nariais. Privalote turėti bent vieno klano nario rekomendaciją ir atlikti vieną, vyriausiojo burtininko (taip vadinamas klano padalinio vadas) pavestą užduotį. Seniau tai galėjo būti bet kas nuo juodaodžio egzekucijos iki banko plėšimo, tačiau dabar tokių užduočių niekas neleistų vykdyti, o tapimas pilnaverčiu klano nariu gali trukti net iki kelių mėnesių. Galiausiai vyksta įšventinimo procedūra, kurią stebi visi vietinės KKK atšakos nariai, visos jų atmainos turi savas ir unikalias procedūras. Praėję šiuos etapus - įstojate į šią tamsią ir slaptą organizaciją

Nors seniau klanas smurtaudavo ir veikdavo visiškai slaptai, šiomis dienomis organizacija pradeda po truputėlį atsiskleisti ir viešina savo veiklą. Dabartinės KKK iniciatyvos siekia išsaugoti konfederatų kovos ir pilietinio karo palikimą bei teises viešinti konfederatišką simboliką. Deja, kai kada išlenda ir smurto protrūkiai, tad nepanašu, kad organizacija tapo skaidresne ar pozityvesne.

Klano klestėjimo metu jam priklausė 5% JAV gyventojų
Maždaug 1925 metais klanas turėjo oficialų registrą, kuriame buvo galima rasti kelis milijonus registruotų narių. Spėjama, kad apie 6 milijonai žmonių, arba kiek daugiau nei 5 procentai visos JAV populiacijos galėjo būti KKK brolijoje. Jam priklausė ir senatoriai, gubernatoriai, merai ir aukštas pozicijas užimantys žmonės. Sakoma, kad klanui priklausė net du JAV prezidentai, Viljamas Hardingas bei Haris Trumanas, tačiau jų narystės nebuvo įrodytos.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. balandžio 03 d., perskaityta 1 828 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Gruodis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos