ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Baltarusiją

Lietuva ilgiausią pasienio ruožą turi su savo kaimyne iš pietryčių – Baltarusija. Ne tik artimos geografinės pozicijos sieja Lietuvą su Baltarusija, bet ir bendra istorija. Tiesa, moderni Baltarusija ilgą laiką neegzistavo net kaip valstybė, ji buvo Lenkijos, Rusijos bei Lietuvos dalimis. Vis dėlto baltarusių tauta ilgų kovų ir pastangų dėka sugebėjo tapti nepriklausoma valstybe. Ji tikrai labai stebinantis reiškinys Europos žemėlapyje, todėl susipažinkite su įdomiausiais faktais apie Baltarusiją.

Techniškai, 1991 metų gruodžio 26 dieną, Sovietų Sąjungos sostinė buvo Minskas, o ją sudarė tik Baltarusijos TSR
Lietuva gali didžiuotis, ji pirmoji paliko Sovietų Sąjungą. Baltarusija buvo visiškai priešingas atvejis ir SSRS sudėtį nusprendė palikti pati paskutinė. Niekas nežino ar diena vėliau už Rusiją pasitraukusi respublika taip padarė tyčia ar tiesiog vėlavo biurokratiniai procesai, tačiau visą pusdienį Baltarusijos TSR buvo viena ir vienintelė SSRS respublika, kurios pasitraukimas reiškė galutinį Sovietų Sąjungos žlugimą.

Keista nepriklausomybės diena
Nors Baltarusija iš SSRS pasitraukė gruodžio 26 dieną, ne ši data laikoma nepriklausomybės diena. Kitaip dar vadinama „Respublikos“ diena švenčiama liepos 3 dieną, kadangi 1944 metų šią dieną liepos mėnesį, sovietinė armija išvadavo Minską iš nacių gniaužtų.

Gudija, Litbelas, Baltarusijos Liaudies Respublika ir kiti keisti bandymai būti nepriklausoma
Kadangi nuo X iki XX a. niekad nebuvo vientisos ir suverenios Baltarusijos, šio regiono pavadinimai kito. Ankstyvuoju laiku, pagal miestus kūrėsi kunigaikštystės (Polocko, Minsko), tačiau visą bendrąjį regioną istorikai praminė Baltąja Rusia (White Ruthenia). LDK ji vadinta tiesiog Rusia (nemaišyti su Rusija). Galima nesunkiai suprasti, kad nuo istorinio Baltosios Rusios pavadinimo ir kilo žodis Belarusija bei Baltarusija.

Vis dėlto buvo ir daugiau keistų politinių ir valstybinių darinių, kurie turėjo keistus pavadinimus. Ypač didelė suirutė visame regione buvo I-ojo pasaulinio karo metu. Čia buvo bandoma kurti Litbelą – (Lietuvos ir Baltarusijos sąjungą), pagal teritoriją primenančią LDK teritoriją, tačiau planai subliuško. Vėliau trumpam susikūrė Baltarusijos Liaudies Respublika, kuri naudojo tuos pačius inicialus (Vytį – Pahoniją), kaip valstybės simbolį. Ši valstybė skelbė norinti iš Rusijos gauti visas jos žemes, kurios LDK metu buvo užimtos (nuo Smolensko iki Brastos), įskaitant ir Vilnių, kuris turėjo būti sostine. Deja, šis planas taip pat neįsitvirtino, o BLR vyriausybė priversta išvykti iš šalies. Tiesą pasakius, ji vis dar funkcionuoja tremtyje – nuo 1983 metų Vankuveryje.

Trumpam, po nepriklausomos Lietuvos atkūrimo, Lietuvoje šią valstybę buvo nuspręsta vadinti Gudija, bet tokie planai greitai atšaukti.

Minske medžių yra tiek pat, kiek Vilniuje ir Kaune gyventojų
Baltarusijos sostinė yra klestintis miestas su daugiau nei 2-iem milijonais gyventojų. Nors likusi Baltarusija nėra tokia išsivysčiusi, Minskas tikrai lyderiauja inovacijų ir ekonomikos srityse. Pačiame mieste yra per 840 tūkstančių medžių arba labai panašiai kiek žmonių rastumėte Kaune ir Vilniuje kartu sudėjus.

Minskas – miestas herojus
Šiame regione karų niokoti miestai nieko nebestebina. Varšuva, Vilnius ir Minskas per amžius nuolat kentėjo nuo įvairių armijų rūstybės. Nors Vilnius visiškai sudegintas ir nugriautas bent keletą kartų, Varšuva maždaug 9 kartus, tačiau Minskas pranoksta juos visus. Baltarusijos sostinė istoriniuose šaltiniuose minima kaip visiškai suniokota net 18-a skirtingų kartų. Daugiausiai prie to prisidėjo Rusijos kariuomenės, kurios kariaudavo prieš LDK. Dėl daugybės atstatymų ir atnaujinimų miestas gavo pravardę „Miestas herojus“.

Du Izraelio prezidentai gimė Baltarusijoje
Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje buvo labai gausios žydiškų bendruomenių populiacijos. Iš pastarosios kilo net du Izraelio prezidentai (Simonas Perešas ir Šaimas Veismanas), vienas garsiausių JAV gangsterių M.Lanskis, bene žymiausio visų laikų žurnalisto L.Kingo ir dizainerio Ralph Lauren‘o tėvai buvo Baltarusijos žydai, čia taip pat gimė vienus brangiausių paveikslų nutapęs modernaus meno atstovas Markas Rotko.

Radiacijos pėdsakai
1986 metų balandžio 26 dieną pasaulį sukrėtė baisiausia radioaktyvi tragedija istorijoje – sprogo Černobylio atominės elektrinės 4-asis reaktorius. Nors miestas ir yra Ukrainos šiaurėje, jis yra taip arti Baltarusijos sienos, kad apie 60 procentų radiacijos teko Baltarusijos teritorijai. Tarša vietomis yra tokia žiauri, kad apie 100 - 250 tūkstančių hektarų žemės Baltarusijos pietuose yra visiškai nedirbama ir itin retai apgyvendinta.

Baltarusijos bausmės
Baltarusija yra vienintelė valstybės Europoje, kurioje vis dar taikoma mirties bausmė ir yra vykdoma žiauriausiems nusikaltėliams. Lietuvoje ji panaikinta 1998 metais, o paskutinį sykį įvykdyta 1995 metais. Net sovietiniais laikais mirties bausme nuteisti Lietuvos nusikaltėliai buvo vežami į Baltarusijos sostinę, kur bausmė buvo įvykdoma.

Baltarusijos miestuose – Lenino gatvės
Kiekviename Baltarusijos mieste yra Lenino gatvė. Nors sovietinės propagandos čia nėra labai daug, palikimas nėra liečiamas, o gatvių pavadinimai, skirtingai nei Pabaltijo regione nebuvo keičiami.

Bulvių mėgėjai
Baltarusijoje yra tiesiog dievinamos bulvės. Aišku, Lietuvoje turime cepelinus, kugelį, vėdarus ir kitus skanius bulvinius patiekalus, bet Baltarusija pranoksta visas likusias valstybes. Galima rasti per 300 skirtingų baltarusiškų receptų patiekalams iš bulvių.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. balandžio 02 d., perskaityta 2 245 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos