ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Nuostabios vietos, kurioms gresia išnykimas

Visi svajojame aplankyti tam tikras pasaulio vietas. Jos mus žavi savo grožiu, neįprastumu ar kitomis savybėmis, kurių nenusakysi žodžiais ar raštu. Čia tikrai galioja posakis "geriau 1 kartą pamatyti, nei 10 kartų išgirsti"... Tačiau pasaulyje vis gausėja tokių objektų, kuriems dėl vienokių ar kitokių priežasčių gresia išnykimas arba jau dabar yra padaryta milžiniška žala, tad juos aplankyti turėtumėte kuo greičiau, kad amžiams neprarastumėte galimybės pamatyti: 

Didysis barjerinis rifas
Vienas iš nedaugelio, tiksliau mažiau nei 10-ies natūraliai susiformavusių objektų, kuriuos galima pamatyti iš kosmoso. Šis darinys yra susiformavęs prie Šiaurės Rytų Australijos krantų, Koralų jūroje, o pačiame rife gyvena daugiau nei 1500 gyvūnų rūšių. Nuo ryklių, vėžlių iki moliuskų ar planktono - visi randa namus šiame 2000 km ilgio rife, kuris, deja, sparčiai nyksta. Dėl didelio jautrumo taršai >90% koralų jau yra nukentėję nuo koralų išbalimo, kas mažina ekosistemos produktyvumą ir gyvi organizmai pradeda ieškoti kitų vietų. Dedamos didelės pastangos, norint išsaugoti vieną iš septynių pasaulio stebuklų, tačiau kaip viskas susiklostys - nežinia. Todėl skubėkite aplankyti šią nuostabią vietą kol dar ne vėlu.

Arkties ledynai
Iš pirmo žvilgsnio neįveikiama sniego dykuma Arktyje iš tiesų šiuo metu sparčiai nyksta. Tą pastebi dauguma valstybių, turinčių teritorijas už poliarinio rato, pradeda vis dažniau plukdyti laivus seniau neįmanomais keliauti maršrutais. Nors šioks toks periodiškumas tarp užšalimų ir šiltesnių sezonų vis dar yra, niekam nebėra paslaptis, jog klimato kaita naikina Arkties ledynus. Tačiau ne visiems tai blogas ženklas... Nedaug virš jūros lygio įsikūrusios valstybės bijo kylančių vandenynų, bet tos šalys, kurių teritorijose traukiasi ledynai, gali trinti rankomis, nes atsiveria be proto dideli iškastinio kuro ir įvairių išteklių klodai. 

Nyderlandai
Kalbant apie valstybes, kurios bijo ir kenčia nuo klimato kaitos, Nyderlandai yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kurioms vandens lygio kilimas gali reikšti pragaištį. Techniškai pažangūs ir finansiškai galingi Nyderlandai sugebėjo pastebėti kylantį vandenį ir pasistatė atitvarus, kurie leido apsaugoti apie 15% šalies teritorijos nuo apsėmimo. Visgi iki 2100 m. vandenynas, tikėtina, pakils tiek, kad Nyderlandai turės ieškoti kitų būdų, kaip apsisaugoti, nes bus paprasčiausiai apsemti. Tad skubėkite aplankyti šią nuostabią šalį, kol dar nebūtina į ją vykti laivu.

Venecija
Laivyba ir valčių transportas neatsiejama Venecijos kasdienybės dalis. Gondolų vairininkai su marškiniais traukia serenadas bei irkluoja valtelę pasroviui upe, o tolumoje didžiulis laivas plukdo gausybę turistų - kasdieniškas vaizdelis Venecijoje. Šio miesto fenomenas žinomas tarp turistų - čia daugiau veiksmo vyksta vandenyje ar palei jį nei sausumoje. Nors iki miesto pakraščio ir galima atvažiuoti automobiliu, visas jo grožis atsiskleidžia tarp siaurų kanalų ir plaukiant upe. Taip pat, kaip ir Nyderlandams, kylantis vandenynas tiesiog apsemtų šį Renesanso "gražuolį" miestą ir pasiglemžtų visą jo kultūrinį palikimą.

Kaspijos jūra
Didžiausias pasaulio ežeras, toks didelis, kad net klasifikuojamas kaip jūra - Kaspijos jūra, išgyvena sunkius laikus. Apie 85% Kaspijos baseino sudaro upė Volga. Ji pakankamai didelė, kad pamaitintų Kaspijos jūrą, tačiau sovietmečiu, vystant žemdirbystę ir medvilnės pramonę, buvo iškasta daugybė kanalų ir nutekėjimų, siekiant drėkinti Pakaukazės laukus ir aplinkinę teritoriją Europinėje Rusijos dalyje. Nuo šių vandens "nusiurbimų" nukentėjo Kaspijos ir Aralo jūros, pastaroji netgi beveik išnyko ir ją išgelbėti jau nebėra vilčių, tačiau Kaspijos jūra tokia didelė, kad imtis veiksmų dar ne per vėlu. Deja, Rusijos, Kazakstano ir kitų jos pakrantėse įsikūrusių valstybių valdžios dėmesio nesulaukia, o jau 28 metrus kritęs jūros lygis signalizuoja netolimą katastrofą.

Maldyvai ir Seišeliai
Šios turistų pamėgtos salos, kaip ir prieš tai paminėtos valstybės ar miestas Venecija, su nerimu žiūri į ateitį. Maldyvų vyriausybė jau dabar didelę dalį iš turizmo gaunamų lėšų kaupia tam laikui, kada salas pasiglemš vandenynas ar cunamis. Seišeliai elgiasi panašiai ir taip pat susiduria su identiška problema kaip būtent prie Indijos krantų esantys Maldyvai ir jų planas žavi. Šios salų valstybės vyriausybė ruošia planą, kad įvykus negrįžtamai žalai ar stichinei nelaimei, visa valstybės populiacija būtų nugabenta į Australiją, ten jau turėtų apgyvendinimą ir nuolatinę vietą tęsti savo kasdienę rutiną. Na ir planelis...

Egipto piramidės 
Vienas iš žmogaus rankomis sukurtų pasaulio stebuklų vis dar žavi savo didybe ir grožiu. Net ir po daugiau nei 4 tūkstančių metų, Sfinksas kartu su smailėjančiais architektūriniais monumentais sudaro vieną iš įspūdingiausių vaizdų. Deja, šalia esanti Egipto sostinė Kairas ne per daugiausiai rūpinasi piramidžių išlaikymu. Miestas yra vienas iš nešvariausių ir labiausiai teršiančių metropolių Afrikoje, o netoliese esančios piramidės eroduoja ir struktūros po truputėlį trupa. Sfinksas jau nebėra panašus į senąjį sfinksą, jo nosis nutrupėjus, o ir dabartinė jo vieta nebėra originalioji. Perkeltas jis dėl saugumo ir išlaikymo sumetimų. Nors tebestovi, tačiau Didžiosios Egipto piramidės jau greit gali tapti istorija.


įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. gruodžio 11 d., perskaityta 1 296 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos