ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausios suvokimo iliuzijos

Optinė iliuzija – tai mūsų regėjimo sistemos sukelta iliuzija, dėl kurios objektyvią realybę matome kitokią, iškreiptą. Regėjimo sistema perduoda smegenims savotiškai iškreiptą informaciją, todėl matome tai, ko iš tikrųjų nėra. Yra trys pagrindinės suvokimo iliuzijų kategorijos: fizinės, psichologinės bei kognityvinės. Fizines iliuzijas sukelia fizinės aplinkos savybės, pavyzdžiui optinės vandens savybės. Psichologinės atsiranda regėjimo sistemoje, dėl specifinių receptorių stimuliacijos. Kognityvines iliuzijas nulemia mūsų pasąmonė. Apžvelkime įdomiausias suvokimo iliuzijas.

Povaizdis
Specifinės konkretaus stimulo savybės (šviesumas, spalva, pozicija ar dydis) gali sukelti įdomią psichologinę iliuziją, vadinamą povaizdžiu. Ilgą laiką žiūrint į konkretų stimulą, vėliau žvilgsnį perkėlus kitur vis dar matome anksčiau matytą stimulą. Dažnai taip nutinka ir buityje, pavyzdžiui ilgai žiūrint į šviestuvą. Žinant šią žmogaus suvokimo ypatybę, galima sukurti žaismingų povaizdžių. Aukščiau pateiktame paveikslėlyje ilgai žiūrėkite į raudoną papūgą, o vėliu pradėkite mirksėti ir pamėginkite ją perkelti į kitą narvelį.

Tinklelio iliuzija
Šioje iliuzijoje mes matome pilkus patamsėjimus baltoje paveikslėlio dalyje, nors jų ten nėra. Šią iliuzija sukuria juoda spalva. Iliuziją mėginta aiškinti lateraliniu slopinimu, kuomet tinklainėje sužadinti šviesai ar tamsai jautrūs receptoriai suaktyvina greta esančius receptorius. Vis dėlto šiuo metu yra ir kitų mokslinių spėliojimų.

Nekerio kubas
Tai gan paprasta iliuzija, tačiau ji - itin vykęs kognityvinės iliuzijos pavyzdys. Nekerio kubą galime suvokti dvejopai. Galime suvokti žemiau esantį kvadratą kaip kubo fasadą, arba kaip kubo nugarėlę. Lygiai taip ir aukščiau esantį kvadratą galime suvokti kaip fasadą, ar nugarėlę. Priklausomai nuo to, kaip suvokėme žemutinį kvadratą. Šiuo savo suvokimu galime žaisti keisdami jį kas sekundę.

Kavinės sienos iliuzija
Įdomi ne tik pati suvokimo iliuzija, bet ir jos pavadinimo istorija. Mokslininkas Ričardas Gregori pamatė šią iliuziją ant vienos Bristolio kavinės sienos. Šiame paveikslėlyje matomos kreivos horizontalios linijos iš tikrųjų yra visiškai tiesios ir lygiagrečios viena kitai. Optinę iliuziją sukuria juodi ir balti kvadratėliai esantys fone tarp linijų.

Penrouzo trikampis
Tai kognityvinė iliuzija, priskiriama prie vadinamųjų paradokso iliuzijų. Ponrouzo trikampį suvokiame kaip realią geometrinę figūrą, nors ji gali egzistuoti tik dvimatėje plokštumoje. Yra sukurtas ir Penrouzo kvadratas, net Penrouzo heksagonas. Tačiau šiose figūrose iliuzija atsiskleidžia ne taip akivaizdžiai ir stulbinančiai.

Šokantis dramblys
Kaip ir Penrouzo trikampis, ši iliuzija priskiriame prie neįmanomų objektų (paradokso iliuzijų). Dėl siurrealistiškai nupieštų dramblio kojų ilgai žiūrint į šį paveikslėlį galima pagalvoti, kad dramblys šoka.

Fi fenomenas
Fi fenomenas – viena iš labai dažnai sutinkamų optinių iliuzijų mūsų kasdienybėje. Remiantis šiuo fenomenu sukurtas judantis kino filmų vaizdas. Iliuzijos esmė: statiškų iliustracijų seką galime suvokti kaip judesį.

Halas
Halo ratas – tai pataloginė optinė iliuzija. Halo ratą galime pamatyti aplink saulę arba mėnulį, kuomet saulės spindulių kryptį pakeičia atmosferoje esantys ledo kristalai. Yra daug skirtingų halo iliuzijos varijantų, ne visi jie yra apskritimo formos, kai kuriuos pamatyti realybėje gana sunku.

Juodoji skylė
Dėl tikslingai parinktų spalvų bei formų atrodo, tarsi šio paveikslėlio centre esanti juodoji skylė trauktų viską į save. Tokie paveikslėliai dažnai kuriami menininkų ir vadinami op artu.

Hibridinis paveikslėlis
Hibridinis paveikslėlis – tai tokia optinė iliuzija, kuomet žiūrint į tą patį paveikslėlį iš skirtingo atstumo matome skirtingą vaizdą. Aukščiau esanti iliustracija padaryta iš dviejų skirtingų nuotraukų. Žiūrėdami į paveikslėlį iš arti matome Albertą Enšteiną, iš toli – Merlin Monro.

Literalinė optinė iliuzija
Tai fizinė iliuzija, kuri atsiranda dėl specifinio mūsų vizualinio suvokimo. Tą patį vaizdą galime suvokti dvejopai. Tam tikru būdu erdvėje išsidėstę objektai mūsų smegenų gali būti interpretuojami kaip vienoks arba visai kitoks objektas. Ir šį suvokimą galime keisti patys. Paveikslėlyje, pateiktame aukščiau, galime pamatyti kaukolę arba vyrą ir moterį. Tokias iliuzijas mėgo piešti Čiurlionis, Salvadoras Dali.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Fabula Saulė 2018 m. sausio 01 d., perskaityta 3 098 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos