ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kodėl reikia skiepytis

„Skiepai“ – tai žodis, apie kurį susimąsto ne tik visi tėveliai, bet ir daugelis kitų žmonių. Apie jų naudą arba priešingai – apie jų šalutinį poveikį galime išgirsti visur: nuo gydymosi įstaigos iki televizijos. Būtent dėl tokių vyraujančių diskusijų užtikrinto atsakymo, ar verta skiepytis, rasti negalime. Tai galima matyti ir šiandieninėje visuomenėje, kuri yra pasidalinusi tarsi į dvi stovyklas: viena už skiepus, o kita – jų atsisako. Tačiau kaip ten bebūtų, šiame straipsnyje Jus supažindinsime su teigiamomis skiepų pusėmis, kurios galbūt net pakeis Jūsų nuomonę apie vakcinavimą.

Skiepai apsaugo nuo mirtinų ligų
Ligos, kurios kadaise paveikė ar pražudė milijonus žmonių, dabar yra eliminuotos ar ant išnykimo ribos dėl vakcinavimo. Jums įdomu, kaip tai veikia? Vakcinos imituoja natūralią infekciją, parodydamos imuninei sistemai ligos sukėlėją, prieš kurį organizmas gamina antikūnus. Taip įgaunamas imunitetas tam tikrai ligai. Amerikos Pediatrų Akademijos padaryti tyrimai rodo, jog net 90-99% vakcinų vaikams yra veiksmingos bei užkerta kelią mirtinoms ligoms. Tai taip pat parodo Lietuvos patirtis, kai 1936 m., praėjus vos šešeriems metams po privalomų skiepų nuo raupų įvedimo, užfiksuotas paskutinis raupų atvejis Lietuvoje.

Vakcinų sudedamosios dalys yra saugios
Tokios vakcinų sudedamosios dalys kaip tiomersalis, formaldehidas bei aliuminis iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip žmogaus sveikatai kenkiančios medžiagos. Taip, tai tiesa - šios medžiagos pavojingos, tačiau tik didelėmis dozėmis. Vakcinose šių sudedamųjų dalių kiekiai yra ypatingai maži, todėl neigiamo poveikio sveikatai jos nesukelia. Taip pat vakcinos, kaip ir visi kiti vaistiniai preparatai, registruojamos tik įvertinus jų saugumą bei efektyvumą pagal tarptautinius reikalavimus. Teigti, jog skiepijimas šalutinių poveikių neturi, būtų neteisinga, tačiau reiktų paminėti ir tai, kad dažniausiai nepageidaujamos reakcijos lengvos ir savaime praeinančios, sunkios reakcijos pasitaiko labai retai. Jei tai vis tiek skamba gąsdinančiai, pagalvokite apie tai, jog atsisakant skiepų, rizika susirgti vakcinomis valdoma liga tampa nepalyginamai didesnė nei pasiskiepijus. 

Skiepai apsaugo ne tik Jus, bet ir aplinkinius
Pasiskiepydami Jūs užkertate kelią tam tikrų ligų plitimui, t.y. kuo didesnė skiepytų žmonių dalis visuomenėje, tuo mažesnė galimybė plisti užkrečiamoms ligoms. Dauguma vakcinomis valdomų ligų perduodamos žmonių tiesioginio kontakto metu. Jei vienas žmogus bendruomenėje susiduria su infekcine liga, jis ją gali perduoti kitiems, neturintiems imuninės sistemos. Tačiau žmogus, kuris turi imunitetą tai ligai (buvo paskiepytas) negali užsikrėsti šia liga ar tuo labiau išplatinti ją tarp aplinkinių. Įsivaizduokite, kaip greitai galėtų plisti, pavyzdžiui, tuberkuliozė tarp mokykloje esančių vaikų, jei jie nuo šios ligos būtų nepaskiepyti. Atsirastų rizika užsikrėsti visai mokyklos bendruomenei, vaikų šeimų nariams ir kitiems, turėjusiems kontaktą su jais. Ir tai galioja ne tik mokymosi įstaigoms, bet ir visoms kitoms institucijoms, kurios suburia žmonių srautus. Dėl to rekomenduojama tik ką gimusius kūdikius paskiepyti nuo šios baisios ligos ir taip apsaugoti mažuosius bei aplinkinius. Deja, dėl šiandieninėje visuomenėje sklindančių įvairių kalbų dėl vakcinų žalos organizmui, daugelis tėvų atsisako skiepyti savo vaikus. Tad lieka tik tikėtis, jog tai nesukels rimtų pasekmių ateityje.

Vakcinos padeda sutaupyti pinigų ir laiko
Turbūt pagalvosite, jog tai neįmanoma, nes kai kurie skiepai nėra kompensuojami valstybės? Visada pigiau yra apsisaugoti nuo ligos nei ją gydyti. Pagalvokite, kiek laiko ir pinigų netektumėte, jei susirgtumėte ar susirgtų jūsų artimas žmogus. Vaistai, ligonio priežiūra sveikatos įstaigose, prarastas darbingumas – visa tai tikrai kainuotų daugiau tiek sveikatos, tiek finansine, tiek ir laiko prasme nei skiepai. Todėl galima teigti, kad vakcinos tikrai prasminga investicija, kuri apsaugos Jus ir nekels papildomų rūpesčių.

Skiepai apsaugo ateinančias kartas
Skiepijimas nuo raupų panaikino šią ligą visame pasaulyje. Nors daugelis žmonių, gyvenusių keliomis kartomis prieš mus, mirdavo bei būdavo negrįžtamai paveikti šios ligos, dabar galime lengviau atsikvėpti ir nebesibaiminti dėl rizikos susirgti raupais. Tai parodo, jog vakcinavimas padarė milžinišką teigiamą įtaką, išsaugodamas ateinančias kartas. Taip pat pasiskiepijusios mamos apsaugo savo dar negimusius vaikučius nuo virusų, kurie potencialiai gali sukelti gimimo defektus.

Pavojingos ligos gali atsinaujinti, jei nebesiskiepysime
Nors manoma, kad tokias ligas kaip tuberkuliozė, difterija ar tymai skiepai visiškai išnaikino, tačiau galima išgirsti apie šių ligų protrūkius kai kuriose šalyse. Dėl vakcinavimo buvo sunaikinta tik viena liga pasaulyje – raupai, visomis kitomis vis dar galima užsikrėsti. Pavyzdys, puikiai atspindintis ligų atsinaujinimo galimybę, buvo Japonijoje. 1974 m. apie 80% Japonijos vaikų buvo paskiepyti nuo kokliušo ir tai susilaukė teigiamų pasekmių - tais metais buvo užregistruoti tik 393 kokliušo atvejai. Atsiradus tokiems rezultatams, vakcinacijos rodikliai ėmė mažėti, tik 10% vaikų buvo paskiepyti. Taip įvyko dėl to, nes buvo manoma, kad grėsmė užsikrėsti šia liga dingo. Tačiau 1979 m. daugiau kaip 13 000 žmonių užsikrėtė kokliušu, o 41 iš jų mirė. Kai buvo grąžinta įprastinė vakcinacija, sergančių žmonių skaičius vėl smarkiai sumažėjo. Tai parodo, jog šiuo metu kontroliuojamos ligos gali su laiku tapti nebekontroliuojamos, jei atsisakysime skiepų. Tad turėtume nenustoti saugoti save ir kitus bei stengtis netapti ligos pažeidžiamais.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. gruodžio 23 d., perskaityta 799 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos