ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

7 stebinantys dalykai, kurie kenkia jūsų intelektui

Tam tikra veikla silpnina mūsų pažinimo gebėjimus. Nei vienas žmogus po keleto stikliukų tekilos nepasižymėjo puikiais protiniais gebėjimais. Tačiau yra mažiau žinomų veiksnių, kurie sumažina intelektinę galią. Kai kurie veiksniai laikinai kenkia smegenims, tačiau yra veiksnių, kurie sukelia ilgalaikius padarinius.

7. Silpnas apšvietimas
Mičigano valstijos universiteto mokslininkai atrado ryšį tarp silpno apšvietimo ir sumažėjusių gebėjimų įsiminti ką nors ir mokytis. Kaip ir žmonės, Nilo žolės žiurkės yra aktyvios dieną ir miega naktį. Tyrimo pradžioje žiurkės buvo išmokytos rasti kelią per labirintą. Tada tos žiurkės buvo suskirstytos į dvi grupes, pirmoji grupė buvo apšviesta ryškia dienos šviesa, kita grupė buvo laikyta silpno apšvietimo aplinkoje. Po keturių savaičių jos buvo vėl įleistos į labirintą, kuriame buvo apmokytos. Žiurkės, kurios buvo apšviestos prastesniu apšvietimu sunkiau rado kelią iš labirinto, negu tos, kurios visą laiką praleido ryškiame apšvietime.

6. Išmanieji telefonai
Išmanieji telefonai nuolatos yra prisijungę prie mobilaus ryšio ir dėl to kenčia mūsų kognityviniai gebėjimai. Teksaso universiteto mokslininkai ištyrė 800 žmonių grupę, kurie naudojo išmaniuosius telefonus. Dalyviai buvo paprašyti atlikti kompiuterinius testus, kurie reikalauja visiško susikaupimo. Vieniems buvo liepta palikti telefonus kitame kambaryje, o kitiems išjungti garsą ir palikti prie savęs ant stalo. Tie kurie paliko telefonus kitame kambaryje, testus išsprendė geresniais rezultatais nei tiek, kurie turėjo telefonus šalia savęs. Mokslininkai pateikė išvadą, kad išmanieji telefonai pablogina asmens sugebėjimą sutelkti dėmesį ir atlikti užduotis.

5. Nesveikas maistas
Ankstesniuose laikuose nepakankama mityba turėjo įtakos kognityvinei veiklai. Tyrėjai ištyrė 14 000 mažų vaikų mitybos įpročius ir intelekto lygius. Vaikai, kurie maitinosi trejus metus nesveiku maistu, buvo nustatytas žemesnis IQ lygis, negu tų vaikų, kurie maitinosi maistu, kuris turtingas vitaminais ir maistinėmis medžiagomis. Didelė vitaminų ir maistinių medžiagų gausa padeda skatinti smegenų vystymąsi, o nesveikas maistas lėtina šį procesą. Vaikai, kurie maitinosi nesveiku maistu, o vėliau pradėjo maitintis sveiku maistu, protiniai gebėjimai vis vien nesparčiai gerėjo.

4. Daugiafunkciniai veiksmai
Daugelis tyrimų parodė, kad daugiafunkciniai veiksmai (angl. multitasking) veikia priešingai nei daugelis mano. Smegenys negali sutelkti dėmesio į daugiau nei vieną dalyką, todėl tai reiškia, kad jos labai greitai persijungia į daugialypę terpę. Kai taip atsitinka, žmonės sunkiau atlieka keletą užduočių vienu metu, negu atliekant po vieną. Londono psichiatrijos instituto atliktas tyrimas parodė, kad vienu metu atliekant keletą užduočių sukėlė laikiną IQ suprastėjimą. Tai buvo didesnis IQ suprastėjimas už marihuanos rūkymą ar nepakankamą naktinį miegą.

3. Cukrus
Didesnis cukraus kiekis sumažina intelekto lygį po šešių savaičių. Kalifornijos universiteto mokslininkai ištyrė didesnio fruktozės kiekio poveikį žiurkėms. Kaip ir ankstesniame bandyme, buvo panaudotas labirintas, kuriame žiurkės turėjo rasti kelią. Dviem žiurkių grupėms buvo duotas fruktozės vanduo, tačiau viena iš šių grupių, žiurkės buvo papildomai šeriamos Omega-3 riebalų rūgštimis, kurios kaip manoma, saugo smegenis nuo jos ląstelių pažeidimų. Žiurkės, kurios negavo Omega-3, sumažėjo jų sinapsinis aktyvumas ir jos sunkiai rado kelią iš labirinto, o kitos rado greitai.

2. Ilgos kelionės
Kiekvieną dieną vairuojant ilgiau nei dvi valandas mažėja IQ lygis. Lesterio universiteto mokslininkai per penkerius metus ištyrė daugiau nei 500 000 žmonių gyvenimo būdus, išbandant jų atmintį ir intelekto lygius. Iš visų tiriamųjų, 93 000 dalyvių kiekvieną dieną vairavo daugiau nei po dvi valandas. Tyrimo metu nustatyta, kad jų intelekto lygis nukrito lyginant su tų dalyvių, kurie vaikščiojo pėstute. Tolimųjų reisų vairuotojams nuolatos mažėjo kognityviniai gebėjimai viso tyrimo metu. Protas kelyje mažiau aktyvus ir jo mažesnis stimuliavimas prisideda prie IQ mažėjimo. Panašūs rezultatai gaunami ir su tais žmonėmis, kurie kas dieną televizorių žiūri daugiau nei tris valandas.

1. Serialai, realybės šou
Mokslininkai dažnai kalba, kad žmogaus intelektas priklauso nuo to ką būtent žiūrime per televizorių. Tam tikri televizijos šou tikrai yra informatyvūs ir suteikia mums reikalingos informacijos, tačiau nemažai per televizorių yra rodoma laidų, kurios nesuteikia jokios mokomosios informacijos. Taip pat buvo įrodyta, kad kvailos televizijos laidos mus pačius paverčia kvailesniais. Austrijos profesorius ir psichologas Markasas Appelis išbandė kolegijos studentus paliečiant įvairias diskusijų temas. Prieš pateikiant jiems testą, daliai studentų buvo pasakojama apie kvailį, kuris priima įvairius blogus sprendimus. Studentai, kurie išklausė tos istorijos, testą išlaikė prasčiau nei tie studentai, kurie visai neklausė istorijos apie kvailį. Markasas kaltina žiniasklaidą, jog ji kvailina žmones jiems pateikdama netikusią informaciją. Tai reiškia, kad stebint realybės šou, kuriame vaizduojami kvailai besielgiantys žmonės, gali žiūrovus tuo pačiu užkrėsti, o tai veikia jų elgesį, nuomonę ir intelektą.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2018 m. balandžio 06 d., perskaityta 2 248 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos