ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Negirdėti faktai apie Nasa

Nasa (nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija) - plačiai žinoma ir pasaulinį pripažinimą pelniusi organizacija. Tačiau ar žinojote, jog nuo pat 1958-ųjų spalio 1 dienos veikianti NASA būstinė buvo įsteigta ne vardan kilnių mokslo pasiekimų ir siekių ištirti visatą, o tiesiog kaip banalus atsakas į Sovietų Sąjungos paleistą satelitą šaltojo karo metu? Arba jog legendinių Apollo misijų metu mėnulyje išsilaipino ne tik garsusis Neilas Armstrongas bei Buzzas Aldrinas, tačiau net 12 vyrų?

Be šių oficialiai patvirtintų įdomybių, Nasa gaubia ir daugybė paslaptingų teorijų. Vienoms iš jų yra aiškus loginis pagrindas, kai tuo tarpu kitos skamba kaip sąmokslo teorijos. Kviečiame susipažinti su įdomiausias faktais apie Nasa ir taip praplėsti savo akiratį.

Oficialūs žemės sargybiniai

Nors skamba labai egzotiškai, tokia pozicija iš tiesų egzistuoja ir oficialiai vadinasi “Planetary Protection Officer”. Dar 1967 metais Jungtinės Amerikos Valstijos pasirašė kosmoso susitarimą, kuriame reglamentuojamos taisyklės reguliuojančios kosmoso tyrinėjimą, keliones į kosmosą bei gynybą. Kitaip tariant, tai įstatymų rinkinys skirtas kosmosui. Pagal šį susitarimą, JAV įsipareigojo saugoti kitas žemės planetą nuo galimų kosmoso grėsmių. Taip pat prisiimama atsakomybė ir už kitas Saulės sistemos planetas bei atvirkščiai - kosmoso saugojimas nuo žemiečių.

Teoriškai, jei apsireikštų nežemiškos būtybės, kurios pretenduotų į sąlytį su žeme ar jos gyventojais, būtent šie pareigūnai turėtų pirmieji tai pastebėti ir užtikrinti saugumą bei informuoti žemės gyventojus. Praktiškai, daugiau nei per pusę amžiaus tokių atvejų nebuvo (arba mes apie juos tiesiog nežinome), todėl jų darbas apsiriboja pavojingų dangaus kūnų judėjimo stebėjimu ir galimų grėsmių analizavimu.

Tokia darbo pozicija gali sukelti šypseną dažno žmogaus veide, tačiau viskas labai rimta. Pretendentai į kosmoso sargus privalo turėti tinkamą išsilavinimą ir būti paruošti darbo specifikai. O ir atlygis už tokį darbą toli gražu nėra juokingas - šioje pozicijoje specialistai uždirba nuo 10 iki 15 tūkstančių JAV dolerių per mėnesį.

Seksistinis nusistatymas prieš moteris

Iki pat 1978 metų, kuomet 6 moterys pradėjo pasiruošimą kosminėms kelionėms, NASA buvo griežtai nusistačiusi prieš idėją siųsti dailiosios lyties atstoves į kosmosą. Tam jie turėjo savų argumentų. Buvo manoma, jog menstruacijų metu nesvarumo būsenoje moterys gali mirtinai nukraujuoti arba jog joms koją pakiš komplikuotas temperamentas.

Viskas pasikeitė po to, kai 1972 metais buvo pasirašytas lygių darbo galimybių aktas. Be to, egzistavo ir dar vienas techninis niuansas, kuris ribojo moterų galimybę tapti astronautėmis. Tais laikais astronautais tapti galėjo tik JAV kariuomenėje tarnaujantys naikintuvų pilotai, o jie buvo vien vyriškos lyties. Šie faktoriai ir nulėmė, jog daug metų į kosmosą kilo išskirtinai vyrai.

Žinoma, šiais laikais egzistuoja lygios galimybės visiems, neatsižvelgiant į lytį ar rasę. Tarptautinėse kosmoso stotyse tarnauja ir moterys, kurioms ten puikiai sekasi. Ir ne, jos nenukraujuoja.

Komiški nutikimai

Nors Nasa ir yra rimta organizacija, atliekanti itin svarbius darbus, ten taip pat netrūksta linksmybių bei komiškų situacijų. Viena tokių - seksas mėnulyje. Tiesa, šis apibūdinimas kiek pagražintas, nes iš tiesų veiksmas vyko žemėje ir viskas baigėsi laisvės atėmimo bauda. O viskas buvo taip - Nasa praktikantas Thadas Robertsas pavogė maždaug 7 kilogramus uolienų pargabentų iš mėnulio. Taip jis norėjo sužavėti merginą, kurią pažinojo vos 3 savaites. Labai romantiška - jis jai pažadėjo mėnulį. Įsimylėjėlių porelę paskleidė uolienas ant savo lovos ir ant jų pasimylėjo. Išmanusis praktikantas vėliau nusprendė parduoti vertingas uolienas internetu. Ir jam pavyko! Tiesa, pirkėjai buvo užsisplatinę FBI agentai, ko pasekoje Thadas buvo pasiųstas už grotų šešiems metams.

Kita šmaikšti istorija - Galilėjaus kelionė į Jupiterį. Būtent šis astronomas 1610 metais atrado Jupiterio mėnulį. Kaip simbolinė padėką, Nasa mokslininkai įdėjo mini Galilėjaus skulptūrėlę į zondą keliaujantį į Jupiterį, kuris 2016 metais pasiekė savo tikslą. Tai reiškia, kad praėjus daugiau nei 400 šimtams metų nuo atradimo, Galilėjus pagaliau apsilankė Jupiteryje. Tiesa, aliuminės figūrėlės pavidalu.

Kai kurios šmaikščios istorijos tuo pačiu yra ir gana rimtos problemos. Pavyzdžiui, mokslinio tyrimo tikslais, Nasa sutiko atskleisti dalį savo naudojamo programinio kodo Jungtinės Karalystės universiteto studentams, kurie šį tyrė. Vienas septyniolikmetis paauglys sugebėjo rasti esminę klaidą - netiksliai apskaičiuotus radiacijos kiekius. Jis pats susisiekė su Nasa mokslininkais ir informavo apie netikslumus. Toks pastabumas nenuėjo veltui - vaikinas buvo pasamdytas tolimesniems programinio kodo tikrinimams.

Nors atrodo keista, kai kurios erdvėlaiviuose naudojamos technologijos yra labai senos. Tokios senos, kad niekas jų nebegamina ir nepardavinėja naujų. Dėl to norėdami sutaisyti sugedusią ar tiesiog pakeisti kita tam tikrą detalę, Nasa dažnai turi pirkti naudotas prekes internetu, iš kitų žmonių.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2018 m. rūgsėjo 08 d., perskaityta 1 676 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos