ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

5 neįtikėtini faktai apie Šaltajį karą

Šaltasis karas prasidėjo 1945 metais vasarą ir tęsėsi iki Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metų pabaigoje. Nepaisant to, ši tema dominavo pasaulinėje politikoje ir kultūroje. Iki šių dienų išaiškinami nauji faktai apie Šaltąjį karą, todėl pateiksime penkis įdomiausius faktus, kurių nežinojote ir kurie galėjo privesti pasaulį prie visiško sunaikinimo. Terminas „Šaltasis karas“ buvo paminėtas labai seniai. Viduramžių rašytojas Don Juan Manuel šį terminą panaudojo neramiu laikotarpiu, kai didelis priešiškumas buvo jaučiamas tarp musulmonų ir krikščionių Ispanijoje. George Orwell kūrinyje „Tu ir atominė bomba“ jau pritaikė terminą užsitęsusiai ekonominei, geopolitinei ir ideologinei kovai tarp JAV, Sovietų Sąjungos ir jų kintančių sąjungininkų.

5. Šaltasis karas JAV kainavo apie 8 trilijonus dolerių
Tarpvalstybinių santykių istorikas Walter LaFeber suskaičiavo JAV karinių išlaidų sąmatas, kurių dydis šaltojo karo metu siekė apie 8 trilijonus dolerių. Ši suma grindžiama atsižvelgiant į karus Korėjoje ir Vietname, intervencija Afganistane, Nikaragvoje, Dominikos Respublikoje, Kuboje, Čilėje, Grenadoje ir kitur. Taip pat į šiuos skaičiavimus įtraukiami dešimtys tūkstančių branduolinių ginklų tyrimų, plėtros, bandymų ir gaminimų. 7-ojo dešimtmečio pabaigoje tiek Jungtinės Amerikos Valstijos, tiek Sovietų Sąjunga išleisdavo po 50 milijonų JAV dolerių branduoliniams ginklams.

4. Tai numatė Adolfas Hitleris
Istorikas John Lewis Gaddis savo knygoje „Mes žinome: Persvarstyti Šaltojo karo istoriją“ pateikia garsiojo Alexis de Tocqueville’s 1835 metais prognozę, po kurios seka ir labai mažai žinoma citata iš 1961 metų Francois Genoud surinktų dokumentų, kurių viename 1945 m. Vokietijos kancleris Adolfas Hitleris teigia apie Šaltąjį karą:
„Pasaulyje bus tik dvi Didžiosios galios galinčios susidurti viena su kita – JAV ir Sovietų Sąjunga. Istorija ir geografinė padėtis įpareigoja šias dvi valstybes išbandyti jėgas tiek karine, tiek ekonomine ir ideologine prasme. Dėl tų pačių priežasčių neišvengiama, kad abi valstybės turėtų tapti Europos priešu. Taip pat esu tikras, kad abi šios valstybės ankščiau ar vėliau ieškos vienintelės išgyvenusios didžios tautos Europoje, tai yra Vokietijos.

3. Pirmoji Šaltojo karo auka buvo krikščioniškasis misionierius
1942 m. John Morrison Birch okupuotoje Kinijoje dirbo krikščioniškuoju misionieriumi. Tuo metu jis atsitiktinai atvyko gelbėti pulkininko Jimmy Doolittle ir jo komandos. Jie slapstėsi nuo Japonijos kariuomenės, todėl Džonas juos atsargiai vedė į saugesnę vietą. Pulkininkas Jimmy susižavėjo Džonu dėl jo patirties ir ryšių su Kinija. Jimmy manė, kad jis ir jo mandarinų komanda taptų išskirtiniu žvalgybos šaltiniu. Nuo tada iki karo pabaigos Džonas buvo paskirtas tarnauti JAV 14-osiose karinėse oro pajėgose Ramiojo vandenyno regione. Po 10 dienų kai Japonija oficialiai pasidavė, Džonas buvo išsiųstas į misiją Kinijoje. Ten jis ir jo grupė pateko į Kinijos komunistų nelaisvę ir buvo nužudytas. Dėl to daugelis tą įvykį laiko Šaltojo karo pirmuoju pretekstu.

2. Tai baigėsi iš dalies dėl „Apple“
JAV Šaltojo karo metu vyravo verslumas ir ekonominis lankstumas. Sovietų Sąjungoje ir jos bloko šalyse to iš esmės nebuvo. JAV pasirodė vyrukai kaip Steve Jobs ir Steve Wozniak kurie metė iššūkį pramonės gigantams tokiems kaip, pavyzdžiui, IBM. Galiausiai prasidėjo informacinis amžius, per informacinius kanalus ėmė plisti ne tik naujienos, bet ir vyriausybės skleidžiama propaganda, kuri buvo skirta piliečiams. Majamio universiteto profesorius, Havigursto centro rusų ir posovietinių studijų direktorius Karen Dawisha jaudindamasis dėl kompiuterių poveikio, citavo devintojo dešimtmečio viduryje Čekijos mikrokompiuterių gamintoją: „Su šiais kompiuteriais ateina ne tik technologijos, bet ir ideologija... Mūsų vaikai netrukus gali pradėti matyti, kad vakarų technologijos yra pačios didžiausios, o mūsų technologijos pasenusios. Po 10 metų bus per vėlu pakeisti savo vaikus. Tada jie norės mus pakeisti.“.

1. Vienu metu JAV turėjo daugiau komunistų negu Sovietų Sąjunga
1969 m. CŽV padarė išvadą, kad nėra galimybės susivienyti su Kinijos Liaudies Respublika. Tuo pačiu metu sovietų kariuomenė su Kinijos kariuomene apšaudydavo viena kitos pozicijas šalia jų bendros sienos. Kinija vis galvojo, kiek ilgai tarybų kariuomenė imsis agresijos ir ką daryti toliau, kad to išvengti. Sprendimas buvo pradėti diskusijas su didžiausiu priešu JAV. Tuo tarpu JAV norėjo, kad Kinija įsipareigotų kartu kovoti Vietname. 1972 m. JAV prezidentas Niksonas keliavo į Kiniją ir tai buvo diplomatinis perversmas abejoms šalims. Po jų Henry Kissinger pasirašė memorandumą Niksonui, pavadintą Kinija „tylus sąjungininkas“, po kurio prie JAV sąjungos prisijungė 870 milijonų komunistų. Šis nestabilus aljansas laikomas svarbiausiu momentu, nes tai prisidėjo prie Šaltojo karo pabaigos.

įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2018 m. sausio 26 d., perskaityta 3 955 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos