ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

10 neįtikėtinų faktų apie Kentauro Alfa

Pakėlus akis į naktinį dangų, galime pamatyti nesuskaičiuojamą kiekį žvaigždžių. Iki visų žvaigždžių mus skiria dideli atstumai, kurie skaičiuojami tūkstančiais šviesmečių, tačiau netoli mūsų yra žvaigždė, kuri nutolusi nuo mūsų tik keletą šviesmečių. Ši žvaigždė iš mūsų šiaurinio žemės pusrutulio nesimato, tačiau astronomai jai skiria daugiausiai dėmesio dėl pirmųjų potencialių tarpžvaigždinių kelionių.

10. Žvaigždė artimiausia mūsų saulės sistemai
Kentauro Alfa yra artimiausia žvaigždė mūsų saulės sistemai. Nuo mūsų saulės ji yra nutolusi tik 4,37 šviesmečių. Tiksliau tariant, turėtume sakyti, kad tai yra artimiausia žvaigždžių sistema, nes ji sudarytai iš trijų žvaigždžių: Kentauro Alfa A, Kentauro Alfa B ir trečioji nedidelė žvaigždė Kentauro Proksima. Kentauro Proksima nuo mūsų yra nutolusi 4,22 šviesmečių atstumu. Todėl ši iš visų trijų žvaigždžių esanti žvaigždė yra artimiausia mūsų kaimynė. Norint ją pasiekti su šiuo metu esamais greičiausiais mūsų erdvėlaiviais, užtrūktume 50000 metų.

9. Kentauro Proksima artimiausia mums iš visų trijų žvaigždžių
Įdomu tai, kad Kentauro Proksima nuo kitų dviejų žvaigždžių yra nutolusi 0,21 šviesmečio (apie 1,17 trilijonų km), todėl astronomai iškėlė klausimą, ar ši žvaigždė apskritai yra trigubos žvaigždės dalis, nes net gravitaciniu būdu jos neįmanoma susisieti su šia dvinare sistema. Nors Kentauro Alfa A ir Kentauro Alfa B apsisuka aplink viena kitą kas 80 metų, Kentauro Proksima abi žvaigždes apskrieja kas 500 000 metų.

8. Binarinė sistema atrasta dar 1689m.
1689 m. Kentauro Alfa pirmą kartą buvo pripažinta binarine sistema jėzuitų kunigo. Jis padarė tokią išvadą tada kai stebėjo skriejančią kometą ir pamatė, kad Kentauro Alfa yra binarinė sistema, o ne vienos žvaigždės sistema kaip buvo manyta. Tuo metu buvo žinoma tik viena dvejetainė sistema „Crux“ žvaigždyne. 1915 m. Robert Innes iš "Cape" observatorijos atrado trečiąją sistemos narę Kentauro Proksimus.

7. Trečia ryškiausia žvaigždė danguje
Plika akimi Kentauro Alfa sistema atrodo kaip viena žvaigždė, kurios regimasis dydis yra -0,28, todėl ji yra trečia ryškiausia žvaigždė. Ji ryškesnė už Sirijų (-1,46) ir Kanopus žvaigždes (-0,72). Kentauro Alfa A yra ketvirta ryškiausia naktinio dangaus žvaigždė, kurios ryškis yra 0,02.

6. Geltona, oranžinė ir raudona žvaigždės
Kentauro Alfa A yra geltona žvaigždė, panaši į mūsų saulę. Kentauro Alfa B yra oranžinė žvaigždė, o Kentauro Proxima yra raudonoji nykštukė, maždaug septynis kartus mažesnė už mūsų saulę. Visų trijų žvaigždžių amžius yra maždaug 4,85 mlrd metų. Mūsų saulės amžius yra maždaug 4,6 mlrd metų.

5. Panašumai į mūsų saulę
Kentauro Alfa A turi tą pačią spektrinę klasifikaciją kaip ir mūsų saulė. Kita labai svarbi savybė, kad masės labai panašios, šios žvaigždės masė yra 1,1 saulės masės, ryškis 0,5 saulės ryškio, o spindulys 1,227 saulės spindulio. Ši žvaigždė taip pat vadinama Tolimanu arba Bongula. Kentauro Alfa B pasižymi artimais rodikliais. Masė 0,907 saulės masės, spindulys 0,865 saulės spindulio, o ryškis 0,0017 saulės ryškio.

4. Nematoma 29 laipsniai nuo šiaurinio žemės poliaus
Kentauro Alfa matoma pietiniame dangaus skliaute, taigi ji nematoma 29 laipsniai nuo šiaurinių platumų. Ši sistema matoma tik keli laipsniai virš horizonto, todėl ją sunku visą stebėti, net kai ir miesto šviesos netrukdo. Šiaurės Amerikos, Europos, bei Azijos žemynų dalyse Kentauro Alfa praktiškai nematoma, tačiau pietiniame žemės pusrutulyje galima matyti ištisus metus.

3. Priklauso Kentauro žvaigždynui
Kentauro Alfa randasi Kentauro žvaigždyne, kuris kaip manoma, simbolizuoja graikų mitologijoje kentaurą, kuris gyveno Jasono ir Heraklio laikuose. Pasakojamuose minima, kad Heraklis per klaidą nužudė kentaurą, dėl kurio Dzeusas jį patalpino tarp žvaigždžių.

2. Žmonių žinios ankstyvoje senovėje
Vis dėlto žinoma, kad Kentauro Alfa buvo labai reikšminga senovės Egipte, kuriame buvo pastatyta daug šventyklų įvairioms dievybėms ir jų pagrindinės savybės atitiko tašką horizonte, kuriame žvaigždė pakildavo. Apie Kentauro Alfa žinojo senovės kiniečiai, kuriems ji reiškė kaip „Pietinių vartų antroji žvaigždė“.
1. Turi egzoplanetą panašią į žemę
Aplink Kentauro Alfa skrieja egzoplaneta, kuri pavadinta Kentauro Proksima B. Ji nuo mūsų saulės sistemos nutolusi 4,25 šviesmečių ir yra artimiausia planetą už mūsų saulės sistemos. Mokslininkai mano, kad planeta Kentauro Proksima B yra visada atsisukusi viena puse į Kentauro Alfa. Ši planeta yra vadinamoje gyvybės zonoje, todėl manoma, kad joje galima rasti skysto vandens, o galbūt ir gyvybę.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2018 m. vasario 10 d., perskaityta 2 206 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos