ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

TOP 10 didingiausių karvedžių

Ko gero dauguma žinote apie strateginius žaidimus, kuriuose valdote armijas, užkariaujate pilis ar kariaujate I-o arba II-o Pasaulinių karų mūšiuose? Tai – smagūs ir išties įtraukiantys žaidimai, tačiau net, jeigu jums sekasi tuose žaidimuose, perspjauti šio sąrašo narius, kurie kariavo realybėje, o ne kompiuteryje - turbūt nepavyks. Tikri mūšio genijai, savo vizijas ir taktikas perkėlę į mūšio lauką, tinkamai reaguodavę į aplinkybes, sugebėję įveikti pranašesnius varžovus ir parklupdyti ištisas imperijas. Jų paveldas jaučiamas ir žinomas net šiomis dienomis. Tad štai – TOP 10 didingiausių visų laikų karvedžių!

10. Hunas Atila (~406-453 m.)
Tai žmogus, kuris parklupdė Vakarų Romos imperiją. Jo bijojo visi, net ir paties Atilos pavaldiniai. Šis karvedys valdė didžiulę iš genčių sudarytą imperiją, kuri užėmė bene visą Centrinę bei Rytų Europą ir didelį plotą, net iki Kaukazo kalnų. Nors su didele armija drąsiai žygiavo užimti Konstantinopolį, to padaryti nepavyko. Hunas Atila turėjo tenkintis menkesnėmis (sąlyginai) pergalėmis. Tačiau su išpuoliais prieš Vakarų Romos imperiją sekėsi daug geriau. Parklupdęs Romos Galiją (dabartinė Prancūzija), barbarų karvedys buvo sustabdytas tik prie Orleano miesto, o iškart po to, nieko nelaukęs, nudūmė į Italiją ir sugriovė beveik visus, šiauriau už Romą esančius miestus. Po jo mirties Hunus iš valdžios išvertė germanai ir Atilos imperija žlugo. Na, o Vakarinės Romos imperijos žlugimas - didingiausias Atilos pasiekimas.

9. Georgijus Žukovas (1896-1974 m.)
Jei ne G.Žukovas, rytiniame fronte II-ojo pasaulinio karo metu reikalai galėjo pakrypti visai kita linkme. Nors šio generolo taktikos ir nebuvo pačios humaniškiausios (stengtasi laimėti į karą metant kuo daugiau žmonių, nepaisant jų apginklavimo kokybės ir apmokymų), jei ne jo ryžtas – SSRS galėjo ir nelaimėti taip greit arba išvis pralaimėti. G.Žukovo planų dėka buvo įveikta Operacija „Barbarosa“ – didžiausia karinė invazija pasaulio istorijoje, na, o nacių Vokietija kristi taip pat pradėjo tik po gausėjančių SSRS pergalių rytų fronte. Būtent joms daugiausiai ir vadovavo G.Žukovas. Jį gerbė ir Čerčilis ir Ruzveltas. Na, o didžiausiam jo laimėjimui priskiriamas mūšis už Berlyną, po kurio Vokietija galutinai kapituliavo.

8. Napoleonas Bonapartas (1769-1821 m.)
Sunku pagalvoti ne tik apie karvedį, bet ir apie asmenybę, kuri yra palikusi tokį ryškų įspaudą istorijoje. Mažaūgis (iš tiesų, tiems laikams jis buvo vidutinio ūgio) karininkas iš Korsikos salos, itin greitai kopė karjeros laiptais. Jo genialumas mūšio lauke paviršiun išlindo dar ankstyvame amžiuje ir Bonapartas būdamas vos 24-erių metų amžiaus., tapo generolu. Kare prieš Austriją jis įsitraukė ir į politiką bei gavo didžiulį palaikymą iš armijos ir aukštų pareigūnų. Viena sėkminga pergalė vedė prie kitos ir Napoleonas jau matavosi imperatoriaus karūną. XIX amžiaus viduryje jis valdė stipriausią armiją visame kontinente. Deja, jo ambicijos jį ir sužlugdė. Neparuošta karui prieš Rusiją (žiemą) prancūzų kariauna išjojo užkariauti caro žemes, tačiau susidūrė su skaudžia realybe. Mūšyje prie Borodino, viskas apsivertė ir Napoleonui ėmė nebesisekti. Imperatorius buvo gėdingai nušalintas ir ištremtas, tačiau vėliau grįžo... Tik tam, kad pralaimėtų jungtinėms prūsų, britų ir Nyderlandų pajėgoms prie Vaterlo. Galėtų Napoleonas puikuotis ir aukščiau, bet pralaimėjimai karvedžio nepuošia...

7. Ramzis II (1279-1213 metai pr. Kr.)
Ramzis II-asis yra Egipto faraonų žiede. Jis, Tutanchamonas, Kleopatra ir Nefertitė yra, ko gero, žinomiausi senovinės valstybės valdovai. Valdęs net 66 metus, jis mirė nugyvenęs, tiems laikams, neįtikėtinai ilgą gyvenimą – jam buvo 90 arba 91-eri metai. Per savo ilgą valdymą atrėmė visą užsienio jėgų agresiją ir įtvirtino sienas su varžovais. Nors turėjo apie 80 vaikų ir keliasdešimt žmonų, Ramzis II-asis didelį dėmesį skyrė ir karybai. Nė kart karo lauke nepatyręs didelio pralaimėjimo, buvo didis strategas ir valdė didžiules armijas. Didžiausi kariniai laimėjimai – Kampanijos Nubijoje (dab. Sudanas) ir Libijoje.

6. Leonidas (540-480 m. pr. Kr.)
Karingumu garsėjęs Spartos miestas savo didingiausią akimirką pasiekė būtent Leonido valdymo laikotarpiu. Kas matė filmą „300“, puikiai žino, kas toks buvo Leonidas. Jo vadovaujama ir ypatingai gerai organizuota bei ištreniruota 300 spartiečių armiją atlaikė daugiatūkstantinės persų kariuomenės puolimą Termopilų mūšyje. Bent taip byloja legenda. Iš tiesų, spartiečiai turėjo nemažai pagalbos iš kitų graikų polių, tačiau spartiečių trijų šimtų vyrų būrys buvo viso veiksmo priešakyje. Tiesa tik tai, kad 7 dienas prieš persus atsilaikę spartiečiai vieną iš dienų įvykdė tikras skerdynes ir, vadovaudami Leonido, nužudė apie 20 tūkstančių persų. Septintą kovos dieną graikų būriai (ne tik spartiečiai) buvo priversti trauktis, todėl Leonidas pasielgė didvyriškai. Kitų būrių atsitraukinėjimą pridengė kartu su savo spartiečiais ir, deja, nebeatsilaikęs žuvo mūšio lauke, apsuptas savo vyrų. Tikra didvyrio mirtis.

5. Trajanas (53-17 m. pr. Kr.)
Romos Imperija yra neatsiejama nuo karybos, o kai kalbame apie karą ir Romos Imperiją, turime paminėti ir imperatorių Trajaną. Jo valdymo laikotarpiu Romos Imperija pasiekė didžiausią teritorinę ekspansiją. Bene visą savo gyvenimą šis imperatorius dedikavo karybai, tačiau vidaus politikoje Trajanas taip pat buvo itin mylimas ir sėkmingas. Per savo valdymo laikotarpį Trajanas įveikė Dačiją (dabartinėse Moldovos ir Rumunijos teritorijoje esanti valstybė), su kuria kariauti romėnams itin nesisekė. Vėliau jis sėkmingai užėmė ir Mesopotamiją, pasiekdamas didžiausią Romos ekspansiją į rytus.

4. Gajus Julijus Cezaris (100-44 m. pr. Kr.)

Visi, kas žino apie Romą, yra girdėję ir Cezarį. Romos ir Cezario palikimas yra toks platus, kad žodis imperatorius – titulą, kurį išpopuliarino Gajus Julijus Cezaris, kitose kalbose rasime minimą žodžiu, labai panašiu į „Cezaris“. Rusų kalboje – caras, vokiečių – kaizeris, o mėnuo Liepa (July) buvo pervadinta būtent Cezario garbei. O ką jau kalbėti apie Cezario salotas... Jeigu rimtai, tai šio žmogaus pasiekimų užtektų daugelio žmonių gyvenimams užpildyti. Visų pirma – pirmoji karinė ekspedicija į Britanijos salas, paspartėjo britų genčių vystymasis. Užimtas Romos sostas. Pavergta Kleopatros širdis. Vėliau nukariauta Galija – sopulys, erzinęs Romą jau labai ilgą laikotarpį. Sudaryta taika su Egiptu, nors ir laikina, bet nebegrėsė pilietinio karo grėsmė. Gajus Julijus Cezaris nepralaimėdavo. Jo ego, charizma ir išskirtinis stotas visiems palikdavo įspūdį. Deja, būtent šios savybės ir pakišo imperatoriui koją jo gyvenimo gale ir sąmokslo metu jis buvo nužudytas.

3. Ervinas Romelis (1891-1944 m.)
„Dykumų lapė“ – taip buvo vadinamas nacių Vokietijos generolas Ervinas Romelis. Itin drausmingas ir tiesiog genialus karo vadas buvo atsakingas už kovas su Britanija ir Prancūzija Afrikoje. Jeigu ne ribotos vokiečių atsargos ir resursai – E.Romelio armijos būtų pasiekusios triuškinančias pergales. Tinkamai išnaudota karinė technika, puikiai paruošiamos strategijos puolimams ir atsitraukimams bei daugybė taktinių gudrybių ir manevrų tikrai įrodo, kad šis generolas vertas trečios vietos. Tiesa, jo būriai garsėjo kaip tie, kurie neatlikinėjo žiaurių karo nusikaltimų. Galų gale Afrikos frontą Romelis prarado, tačiau Normandijoje ilgai atlaikė sąjungininkų iš vakarų atakas. Buvo sužeistas ir grįžo į Vokietiją. Ten buvo sąmokslo prieš Hitlerį dalis. Planas išaiškėjo ir generolas, deja, spaudžiamas nacių saugumo, nusižudė.

2. Čingischanas (1162-1227m.)
Jeigu Azijos, Viduriniųjų rytų, ir Rytų Europos gyventojų 12-14 amžių eigoje būtumėte paklausę ko jie labiausiai bijo, bene dažniausias atsakymas turėtų būti „Mongolų“. Iš tiesų, ši klajoklių ir raitelių tauta siaubė du Aziją ir Europą net tris amžius, o jungas buvo pats aršiausias, valdant Čingischanui. Šio chano laikais Mongolų Imperija užėmė daugiau nei 23 milijonų kvadratinių kilometrų teritoriją. Kaip maras, mongolų raiteliai, kurių būdavo šimtai tūkstančių, atjodavo į miestus, griaudavo viską kas papuola, grobdavo vaikus ir vyrus, moteris prievartaudavo ir palikdavo po savęs tik ugnies ir mirties pėdsaką. Nors nešė beveik vien tik skausmą, vis dėlto, Čingischanas yra laikomas Mongolijos tėvu, dėka jo atsirado Šilko kelias ir suartėjo Rytų Europa bei Musulmoniškoji Azija. Laikomas vienu brutaliausių visų laikų valdovų, šis mongolų karvedys yra ~2 procentų dabartinių žemės gyventojų giminaitis. Taip yra todėl, kadangi savo valdymo metu Čingischanas turėjo nesuskaičiuojamus kiekius žmonų ir vaikų.

1. Aleksandras Makedonietis (356-323 m. pr. Kr.)
Karalių karalius“. Žmogus, į kurį lygiavosi net pats Cezaris. Aleksandras Makedonietis buvo riba tarp žmogaus ir mito. Jo garbei buvo statomi miestai, monumentai, o apie jo karines pergales kalbame net ir po 2 tūkstančių metų. Per dvylikos metų trukmės karinę ekspediciją jis privertė po jo kojomis kristi imperatorius, didžius karvedžius ir ištisas armijas. Nuo Adrijos jūros iki Indo slėnio siekianti Makedoniečio Imperija gyvavo trumpai, bet paliko labai ryškų įspaudą istorijoje. Miręs jaunas ir labai netikėtai, Aleksandras tikriausiai nespėjo pasiekti visų karinių pergalių, kurias galėjo turėti savo reziumė.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. rūgpjūčio 23 d., perskaityta 10 772 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos