ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

10 faktų apie Korėjos karą

Beveik kiekvieną dieną sužinome iš žiniasklaidos ar televizijos, kad Šiaurės Korėja išbandė branduolinį ginklą arba paleido raketą į jūrą. Šie provokuojantys bandymai gali abi Korėjas privesti prie karinių veiksmų. Prieš šešis dešimtmečius, Šiaurės Korėja ir Pietų Korėja kariavo tarpusavyje ir karas pareikalavo didžiulių nuostolių. Šis karas kupinas įdomių faktų, kurių galbūt net nežinojote.

10. Šiaurės Korėja paėmė į nelaisvę amerikiečių generolą.
Praėjus mėnesiui po Korėjos karo fronto pasislinkimo, generolas majoras William F. Dean būdamas 24-osios pėstininkų divizijos vadas, buvo atskirtas nuo savo pajėgų Tedžone. Jis sunkiai susižeidė kai nukrito nuo uolos ir kurį laiką buvo be sąmonės. Generolas 36 dienas buvo izoliuotas kalnuose, negalėjo grįžti atgal pas savo karius. Jis klajodamas prarado 35 kg. Kai jį surado du Pietų Korėjos žmonės, jie apsimetė, jog generolą veda į saugesnę vietovę, tačiau jie atvedė į Šiaurės Korėjos pasalą. Nors William bandė kovoti su jo pagrobėjais, jis buvo per daug išsekęs, kad pasipriešintų, tuo metu svėrė jau tik 59 kg. 1950 metais Rugpjūčio 25 dieną jis buvo paimtas į nelaisvę ir kalinamas iki karo pabaigos.

9. Sukurtas karinis dalinys be jokio pasiruošimo
Korėjos karo pradžioje Jungtinėms Amerikos Valstijoms trūko patirties kovoje su partizanais. Todėl buvo sukurtas 8240-asis armijos padalinys, kurį sudarė kavalerija ir kiti kareiviai, kurie turėjo netradicinę karinę patirtį nuo Antrojo pasaulinio karo. Šis padalinys patarė vietinėms Pietų Korėjos partizaninėms pajėgoms kaip kovoti už priešo linijos, kad būtų pakenkta Šiaurės Korėjos armijai. 1952 m. kariai su naujuoju specialiųjų pajėgų pavadinimu baigė JAV kariuomenės psichologinio karo mokyklą, kurie papildė 8240-ąjį armijos padalinį. Šie kariai patarė 38 tūkst. partizanų kovotojų.

8. 38-oji lygiagretė yra pasikartojanti tema prieš karą, karo metu ir po karo
1896 m. Japonijos vyriausybė Rusijai pasiūlė, kad Korėja turi būti padalinta per pusę 38 lygiagretėje ir šiaurinę Korėjos dalį kontroliuotų pati Rusija. Tačiau Rusija nelabai norėjo priimti Japonijos pasiūlymo, todėl Japonija primetė savo įtaką vientisai Korėjai. Po Antrojo pasaulinio karo, Japonija atsisakė Korėjos kontrolės, o JAV departamentas vėl pradėjo ieškoti atskirtų Korėjų 38-osios lygiagretės. 1950 m. Šiaurės Korėja įsiveržė į Pietų Korėją ir taip prasidėjo Korėjos karas. Šiandien demilitarizuota zona, padalijanti abi šalis būtent per 38-ąją lygiagretę.

7. Korėjos karas vadinamas įvairiais vardais
Jungtinėse Amerikos Valstijose tai vadinama Korėjos kartu, o kartais ir „Pamirštu karu“. Šiaurės Korėja vadina „Tėvynės išlaisvinimo karu“. Pietų Korėjoje jis vadinamas „šešiais-dviem-penkiais“ arba pavadinimas gali būti pateikiamas kaip „yugio“. Karas prasidėjo 1950 m. birželio 25 dieną, todėl Pietų Korėja ir sutapatino datą su karo pavadinimu. Kinija karui suteikė subtilų pavadinimą – „Karas priešintis JAV agresijai ir pagalba Korėjai“.

6. CŽV apie NKA: nieko čia nematyti
Šiaurės Korėja mėnesis prieš karą peržengė 38-ąją lygiagretę ir CŽV atkreipė dėmesį į NKA pajėgų judėjimą į pietų pusę. Tą judėjimą pavadino gynybine priemone ir teigė, kad invazijos galimybė mažai tikėtina. 1950 m. birželio 24 d. karo išvakarėse valstijų sekretorius Dean Acheson kreipėsi į prezidentą Trumaną ir pasakė, kad turi labai rimtų naujienų. Šiaurės Korėja įsiveržė į Pietų Korėją.

5. JAV pergalė Korėjos kare slaptai perimant signalus
Po Antrojo pasaulinio karo, JAV išardė daugumą savo signalų žvalgybos ir kriptoanalizės pajėgumų. Tačiau Sovietų Sąjunga padarė atvirkščiai, jie suaktyvino naują ryšių tinklą ir pagerino šifravimo metodiką. Tas momentas kai tai atsitiko yra vadinamas „Juoduoju penktadieniu“. Norėdamas atsakyti rusams, JAV gynybos sekretorius įsakė įsteigti aukščiausio slaptumo organizaciją, kuri buvo pavadinta „Ginkluotųjų pajėgų saugumo agentūra“ arba sutrumpintai vadinama AFSA. Nors AFSA nebuvo veiksminga prieš Sovietų Sąjungą, Korėjos karo metu sėkmingai perrimdavo Šiaurės Korėjos aukšto lygio transliacijas. Šiaurės Korėja be jokio šifravimo transliavo karinių operacijų taktikas ir paslaptis. Kai korėjiečiai suprato, jog amerikiečiai perima jų signalus, jie pradėjo šifruoti visą informaciją, tačiau tas šifravimas buvo nesudėtingas AFSA agentūrai. Vėliau ši agentūra buvo reorganizuota ir pavadinta „Nacionalinio saugumo agentūra“.

4. JAV numetė atominę bombą prieš penkerius metus ir buvo pasiruošusi tai padaryti dar kartą
1950 m. buvo jau praėję penkeri metai po atominių bombų numetimo Japonijoje. Tuo metu atominio amžiaus stebuklas piešė ryškią branduolinę ateitį. Buvo daroma prielaida, kad atominiai ginklai bus įtraukti į bet kokį būsimą konfliktą, įskaitant ir Korėjos karą. Jungtinės kariuomenės vadai įsakė numesti atominę bomba ant Kinijos, jeigu ji išsiųs karius į Korėją. Kinija žinoma ignoravo grėsmę. Panašiai buvo planuota numesti atominę bombą ant Sovietų Sąjungos, jeigu ji įsitrauktų į tiesioginę sąjungą, tačiau Europos lyderiai tokiam eskalavimui pasipriešino, bijodama, kad tai bus pretekstas Europos užkariavimui. Todėl Jungtinės Amerikos Valstijos pažadėjo atominius ginklus naudoti Korėjoje tik siekiant užkirsti kelią didelėms karinėms katastrofoms.

3. Korėjos karas niekada nesibaigė
1953 m. liepos 27 dieną JAV generolas leitenantas William Harrison, Jr. ir Šiaurės Korėjos generolas Nam Il pasirašė Korėjos susitarimą dėl karinių veiksmų sustabdymo, kol abi šalys ras galutinį taikų susitarimą. Ši sutartis buvo ne taikos sutartis, o tik paliaubos. Praėjus daugiau nei 60 metų po paliaubų, Pietų ir Šiaurės Korėjos dar vis nepaskelbė taikos, tai reiškia, kad jos dar tarpusavyje kariauja.

2. JAV pajėgos prisidėjo Korėjos kare
Prasidėjus karui Šiaurės Korėja sėkmingai kariavo prieš Korėjos Respublikos pajėgas. JAV generolas MacArthur pats asmeniškai nuvyko į fronto liniją, kad susipažintų su esama situacija. Nuvykęs, iš karto sausumos karių paprašė paaiškinti esamą situaciją. Toliau JAV prezidentas Trumanas įsakė Šiaurės Korėją pultį iš dviejų pusių, viena dalis karių judėjo iš Pietų Korėjos pusės, kita dalis iš Japonijos. Žinoma, JAV kariai, kurie puolė iš Japonijos, jie po Antrojo pasaulinio karo buvo mažiau pasiruošę mūšiui lyginant su Šiaurės Korėjos veteranais. Du mėnesius sėkmingai ginant Pietų Korėjos Busano miestą, Amerikos kariuomenė užsigrūdino karui.

1.Korėjos karas apjungė senas ir naujas taktikas sausumoje, jūroje ir ore
187-osios orlaivių pulko kovinės komandos desantininkai ore atliko visus vykdomus Korėjos karo veiksmus. Jie 1950 m. iš orlaivių parašiutais iššoko į Šiaurės Korėjos Sunch'ŏn miestą ir 1952 m. Munsan-ni Pietų Korėjoje. Desantininkai Korėjoje kovojo iš viso šešiose kampanijose. 1950 m. Inchon mūšio metu buvo vykdoma invazija amfibijomis iš Geltonosios jūros. Tai buvo didžiulė Jungtinių Tautų pergalė, kuri pakreipė jėgų pusiausvyrą. Jungtinėms jūrų pajėgoms vadovavo kariuomenės generolas Douglas MacArthur. Taipogi, Korėjos karas yra pirmasis karas, kuriame buvo panaudoti reaktyviniai lėktuvai. Propeleriais varomus orlaivius pakeitė „P-80“, „Shooting Stars“ ir Sovietų Sąjungos „MiG-15s“.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2018 m. vasario 04 d., perskaityta 1 509 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos