ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Vietnamo karą

Net praėjus dešimtmečiams nuo konflikto pabaigos, Vietnamo karas išliko neatskiriama JAV ir viso pasaulio istorijos dalimi. Apie šį įvykį sukurta daugybė filmų, parašyta knygų, dainų ir televizijos bei dokumentinių filmų. Nors tai buvo vienas garsiausių karinių pralaimėjimas JAV karyboje ir sukėlė daug politinių neramumų bei asmenines traumas JAV viduje, kai kurie istorikai teigia, kad JAV pavyko užkirsti kelią komunizmo plitimui Indokinijos pusiasalyje. Šiandien sužinosite TOP 10 įdomiausių faktų apie Vietnamo karą!

10. Vietnamo karo terminologija.
Įvairūs pavadinimai buvo taikomi, siekiant pavadinti Vietnamo karą. Laikui bėgant jie kaitaliojosi, nors Vietnamo karas yra dažniausiai naudojamas terminas anglų kalboje. Kartais konfliktas buvo vadinamas, antruoju Indokinijos karu, Vietnamo konfliktu, ir Namu, trumpiniu, kilusiu iš žodžio Vietnamas. Vietname jis paprastai vadinamas Chán chiến chống Mỹ (pasipriešinimo karas prieš Ameriką).

9. JAV kariuomenės snaiperis šliaužė 3 dienas per 2000m ilgio lauką, nužudė priešų generolą vienu šūviu, tada nušliaužė atgal.
Carlos Hathcockas buvo tikrasis Vietnamo karo herojus ir neginčijama legenda JAV karinio jūrų laivyno korpuse. Dėl jo veiksmų Pietryčių Azijoje jis tapo gerbiamu karo herojumi. Karys turėjo 93 patvirtintus nužudymus, bei apskaičiuota, kad jis sužeidė ar suluošino dar apie 300-400 priešo kareivių. Hathcockas terorizavo Šiaurės Vietnamo armiją (NVA) ir Viet Kongą. O kalbant apie 3 dienų misiją, jis šliaužė purvynėje centimetrą po centimetro, kad galėtų užsiimti gerą poziciją. Takas buvo plonas, sąlygos žiaurios, bet jis sugebėjo išvengti komunistinių pajėgų.

8. Nguyen Ngoc Loan, budelis iš garsios Vietnamo karo egzekucijos nuotraukos, po karo atidarė piceriją Virdžinijoje.
1975 m. kai Saigonas buvo palaužtas komunistinių pajėgų iš šiaurės, N.N.Loan persikėlė į JAV. Kai jis atvyko, Imigracijos ir nacionalizavimo tarnybos norėjo iš šalies jį deportuoti dėl žinomos budelio nuotraukos. Tačiau Loan buvo leista pasilikti ir jis atidarė piceriją Burke mieste, Virdžinijos valstijoje. Įstaigą buvo galima rasti Vašingtono priemiesčio ,,Rolling Valley Mall‘‘ parduotuvėje pavadintoje ,,Les Trois Continents‘‘ . 1991 m. jis buvo priverstas išeiti į pensiją, kai į viešumą iškilo tas faktas, kad jis buvo budelis Vietname ir jo praeities paviešėjimas nusmukdė verslą.

7. Vietname dirbo virš 5000 JAV kariuomenės karinių šunų.
1966-1973 m. Vietnamo karo periodu, armijoje tarnavo maždaug 5000 JAV karo šunų. Konflikto metu apie 10 000 JAV karių tarnavo kaip šunų dresiruotojai, o apskaičiuota, kad K9 aviganiai galėjo išsaugoti daugiau nei 10 000 žmonių gyvybių. Karo metu nuo kulkų krito 232 kariniai šunys ir 295 JAV karininkų dirbančių su šunimis. Apskaičiuota, kad maždaug 200 Vietnamo karo šunų išgyveno, o kai kurie po karo buvo paskirti tarnauti kitose bazėse už JAV ribų. Likę šunys buvo nužudyti arba palikti likimo valiai.

6. Vietnamo karo metu, kai kurie amerikiečių karininkai valgė plastikinius C4 sprogmenis, kad apsvaigtų.
Tarp JAV kariuomenės Vietname paplito faktas, kad mažo kiekio sprogstamosios medžiagos C4 nurijimas duos apsvaigimo poveikį. Šis primenantis narkotikus, buvo labai panašus į etanolio poveikį. Kiti vartojo C4, paprastai gaunamą iš ,,Claymore‘‘ lauko minos, siekdami sukelti laikiną ligą, tikėdamiesi, kad bus išsiųsti atgal į JAV dėl ligos priežaščių.

5. Prezidentas Jimmy Carteris, antrą savo prezidentavimo dieną, atleido visus Vietnamo karo išvengti bandžiusius karius nuo bausmės.
Savo prezidento rinkimų kampanijoje J. Carteris paskelbė apie savo ketinimą atleisti nuo bausmės tuos, kurie bandė išvengti karinės prievolės Vietnamo karo metu. Kalbėdamas televizijoje, kuriame dalyvavo tuometinis prezidentas Geraldas Fordas, Carteris aiškino atleidimą, kaip reikalingą priemonę situacijos stabilizavimui. Antrąją darbo dieną, 1977 m. Sausio 21 d., jis įvykdė savo pažadą.

4. Po Vietnamo karo vietiniai ūkininkai perdirbo tūkstančius išorinių degalų bakų iš JAV lėktuvų, siekdami pasigaminti upių valtis ir kanojas.
Išorinės kuro talpyklos padidina orlaivio kuro talpą ir leidžia nuskristi toliau, tačiau jie taip pat prideda pasipriešinimą orui ir neleidžia orlaiviui vikriai manevruoti. Jei kovotojas turėjo veltis į padangės mūšį ar bandydavo išvengti atlekiančios raketos, papildomi kuro bakai būdavo paaukojami. Kadangi Vietnamas – pilnas upių, vietiniai rado puikų būdą šias karines nuolaužas panaudoti. Protingi Vietnamo ūkininkai suvokė galimybę perparduoti tūkstančius didžiulių metalinių talpyklų, kurie buvo išsibarstę visoje šalyje. Šie metalo gabalėliai buvo paversti visiškai funkcionaliomis kanojomis ar valtimis, o dar ir dabar tarnauja vietnamiečiams.

3. Vienintelė atsisakyta Nobelio taikos premija priklauso vietnamiečiui.
1973 m. Le Duc Tho tapo pirmuoju ir vieninteliu asmeniu, kuris savanoriškai atsisakė Nobelio taikos premijos. Vietnamo karo metu jis vedė derybas dėl paliaubų, tačiau taika dar nebuvo įtvirtinta.

2. Tai buvo karas ne tik tarp JAV, Pietų Vietnamo ir Šiaurės Vietnamo.
Australija ir Naujoji Zelandija taip pat kovojo Vietname, tačiau didžiausias antikomunistinių pajėgų kontingentas atvyko iš Pietų Korėjos. Korėjos prezidentas Syngmanas Rhee norėjo išsiųsti savo kariuomenę, kad ji padėtų vietnamiečiams dar 1954 m. Vietname kovojo daugiau nei 300 000 Korėjos karių. Dėl to, daugiau kaip 41 000 žmonių buvo sužeisti, o žuvo beveik 5 000 civilių gyventojų iš Vietnamo.

1. Didelė dalis žiniasklaidos yra teigusi apie Vietnamo karo veteranus, kad jie yra išprotėja ar tampa narkomanais, tačiau yra visai kitaip.
Nėra skirtumo tarp narkotikų vartojimo Vietnamo veteranų tarpe ir tos pačios amžiaus grupės ne-Vietnamo veteranų grupėse. 97% Vietnamo veteranų  turi garbingą išleidimą į pensiją, o net 85% iš jų sėkmingai įsiliejo į civilio gyvenimą. Vietnamo veteranų  nedarbo lygis buvo tik 4,8% 1987 m. Likusi JAV gyventojų dalis tuo metu kentėjo nuo didesnio, daugiau nei 6% nedarbo.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. balandžio 01 d., perskaityta 2 986 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos