ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Egiptą

Egiptas tai šalis, kuri be Nilo upės būtų tik didžiulė dykuma. Per metus čia iškrenta vos 2,5 cm lietaus, tačiau viską kompensuoja kas vasarą pasrūvantis Nilas. Skamba kiek klaidinančiai, tačiau Egiptas skirstomas į dvi dalis – aukštutinis Egiptas pietuose bei žemutinis Egiptas šiaurėje. Taip yra todėl, jog Nilas teka iš pietų į šiaurę.
Nors atrodo jog šios šalies gamta galimai yra nyki, tai visiškai netiesa – čia gausu įvairių augalų ir gyvūnų. Būtent Egipte galima sutikti kobras, krokodilus, hienas ar gepardus. Nors didžiąją dalį šalies ploto užima dykumos, jose gausu oazių, kalnų, gražių vietovių ant upės kranto ar net salelių upėje.
Žvelgiant į Egipto istoriją, šios šalies žmonės visada buvo artimi su gamta – tūkstantmečius menančiuose piešiniuose dažniausiai vaizduojami gyvūnai ir Egipto peizažai. Kalbant apie istoriją, ji prasidėjo maždaug prieš 8000 metų. Būtent tada pirmieji žmonės apsigyveno aplink Nilo upės krantus. Jau 3000 metų prieš Kristų Egiptas buvo tapęs viena stipriausių pasaulio civilizacijų. Taip nutiko po to, kai susivienijo aukštutinio ir žemutinio Egipto karalystės, o jas abi pradėjo valdyti karalius, vadinamas faraonu.

Šis kraštas garsėja būtent įstabia istorija, kurios dauguma buvo sukurta dar daug metų prieš Kristų. Egipto klestėjimas baigėsi maždaug 31 metais prieš Kristų, kuomet jų teritoriją užėmė Romos imperija. Ji čia karaliavo net kelis šimtus metų, kol 640 metais teritoriją užėmė musulmonai. Nors nuo 1882 metų iki pat 1952 metų Egiptą kontroliavo Britų imperija, daugelis šių laikų egiptiečių išliko musulmonais – šią religiją išpažįsta apie 90 procentų visų gyventojų.
Nors ant žemėlapio ši šalis ir atrodo didelė, gyvenamo ploto čia mažai – visi žmonės susibūrę aplink Nilo upę, todėl itin sparčiai augančiai Egipto
populiacijai gyventi yra labai ankšta. Nepaisant to, Egiptas yra viena svarbiausių šalių regione – dujos ir naftos iškasenos leidžia palaikyti stabilią ekonominę situaciją. Žinoma, svarbų vaidmenį vaidina ir turizmas – milijonai turistų kasmet plūsta pamatyti piramides. Nors oficialiai šalis yra demokratinė, iki 2005 metų prezidento rinkimuose nebūdavo daugiau nei 1 kandidato.

Pateikiame 10 trumpų, tačiau įdomių faktų apie Egiptą:

  1. Senovėje makiažą naudodavo ne tik moterys, bet ir vyrai. Abiejų lyčių atstovai akis dažydavo žaliai arba juodai. Visų pirma, tai saugojo nuo tiesioginių saulės spindulių, o visų antra, egiptiečiai tikėjo magiškomis makiažo galiomis.
  2. Daugiau nei 2000 dievų. Iki užplūstant musulmonams, Egipto senoji religija išpažino per 2000 dievų ir deivių. Kiekvienas jų turėjo paskirtį, ir labai konkrečią – pradedant gyvybės saugojimu ir baigiant kasdieniais namų ruošos darbais. Norint sulaukti sėkmės tam tikroje srityje, reikėdavo garbinti ir skirti ypatingą dėmesį būtent tos srities dievui.
  3. Dauguma piramidžių yra faraonų kapavietės. Piramidės statytos ne šiaip sau – tai prašmatnūs kapai Egipto valdovams. Iki šiol yra atrasta per 130 tokių kapaviečių.
  4. Didžiausios – Gizos piramidės. Aukščiausios piramidės aukštis siekia net 146 metrus, o vienas akmens luitas, iš kurio ji suręsta, sveria net iki 15 tonų!
  5. Pomirtinio gyvenimo svarba. Akivaizdu, jog egiptiečiams itin rūpėjo pomirtinis gyvenimas ir sielovada. Jie tikėjo, jog užkonservavus (mumifikavus) negyvo žmogaus kūną, jo siela gyvens amžinai.
  6.  Vyturų ilgis – iki 1.6 kilometro. Lininis audeklas, į kurį buvo suvyniojami žmonių kūnai, galėdavo siekti net 1.6 kilometro ilgį.
  7. Daugiau nei 700 hieroglifų. Nors skaityti ir rašyti mokėjo toli gražu ne visi, tai galima lengvai paaiškinti – rašto ženklų buvo neįtikėtinai daug, net 700.
  8. Katės – šventas gyvūnas. Katės buvo laikomos šventomis, todėl beveik kiekviena šeima namuose laikė kates ir gerai jomis rūpinosi. Taip buvo tikimasi susilaukti sėkmės.
  9. Žaidimų mėgėjai. Jei manote, jei stalo ir kiti įvairūs žaidimai yra populiarūs tik šiais laikais, jūs labai klystate. Senovės Egipte, dar daug metų prieš Kristaus gimimą, buvo žaidžiama daug ir pačių įvairiausių žaidimų. Be to, žaisdavo ne vien vaikai, bet ir suaugę.
  10. Daugybė išradimų. Būtent senovės Egiptui turime būti dėkingi už tokius itin svarbius daiktus kaip rašikliai, popierius, spynos, raktai ar net dantų pasta.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2018 m. kovo 08 d., perskaityta 1 922 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Gruodis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos