ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kiek išbandymų gali ištverti žmogaus kūnas?

Žmonės, o ypač atletai bei keleto kitų sričių atstovai nuolat tikrina žmogaus kūno galimybių ribas. Nuolat klausiama: kiek daugiausiai žmogus gali pakelti, nubėgti, nueiti, iššokti, iškęsti nevalgęs, suvalgyti daugiausiai, priaugti bei numesti svorio ir taip toliau. Išradingumui, tikslų siekimui bei žmonių atsidavimui kartais nėra ribų, todėl kažkada visgi tenka atsitrenkti į tą žmogiškų galimybių ribą ir nusileisti ant žemės suvokiant, kad vis dėl to esame žmonės. Bet visgi, net ir būdami pakankamai riboti net ir savo pačių supratimu, vis tiek galime nuveikti daug įspūdingų dalykų. Pabrėšime, kad savo kūno išmėginti sava eiga nerekomenduojame. Šiuos rekordus pasiekę žmonės yra savo sričių asai – profesionalai! Palikime šių ribų didinimą tiems, kas savo sritį išmano.

Didžiausias greitis, kurį galime pasiekti sava eiga
Čia tektų pasikliauti lengvaatlečių sprinterių rodikliais. Jau gyva legenda tapęs daugkartinis pasaulio rekordininkas jamaikietis U.Boltas 100 metrų distanciją greičiausiai yra įveikęs per 9.58 sekundės. Tai greičiau nei 10m/s, o vidutinis jo greitis distancijoje buvo ~37.6 km/h. Tačiau trumpą akimirką bėgimo metu greičio matuoklis galėjo užfiksuoti 44.2 km/h greitį, kurį išvystė sprinteris. Oficialiai žmogaus greičio riba numanoma yra 45km/h.

Ėjimas 
Nueiti žmogus gali tikrai labai daug. Jeigu naudojatės išmaniuoju telefonu, galbūt skaičiuojate kiek per dieną padedate žingsnių ir kokį atstumą nueinate? 1,2,5, o galbūt 10 ar daugiau km? Šiaip medikai ginčijasi dėl rekomenduojamos suvaikščiotos distancijos, bet, riba nuo 4 iki 10 kilometrų tikrai priimtina ir pakankama sveikai bei ramiai gyvensenai. Ilgiausią atstumą nueiti pavyko G.Meegan‘ui, kuris nužingsniavo nuo Ugnies žemės P.Amerikoje iki Aliaskos per 2425 dienas (daugiau nei 6,5 metų), ir sukorė 30.4 tūkst. kilometrų. Vidutiniškai jis nueidavo tik apie 12.5 kilometrų per dieną. Vienu ypu žmogus nueiti galėtų šiek tiek daugiau nei 200km, po to pradėtų plyšinėti audiniai, ėjikas jaustų skausmą ir nebebūtų tolesnio progreso, nes kūnas tiesiog atsisakytų.

Kiek galime ištverti?

Aptarkime kelias svarbiausias bazines organizmo funkcijas. Deguonis, troškulys, energija ir poilsis.
  • Deguonis: nekvėpuoti ilgiausiai gali free-divers – narai, kurie į gelmes leidžiasi be jokios nardymo įrangos. Jie tą sugeba daryti ilgiau nei keletą minučių. Pasaulio rekordas taip pat priklauso minėtos profesijos atstovui iš Vokietijos. T.Sietas, kuris nekvėpavęs po vandeniu išbuvo net 22 minutes ir 22 sekundes, pagerino kito kolegos rekordą. Vidutinis žmogus ėmęs nekvėpuoti, alpti gali pradėti jau ir po 40 sekundžių, tačiau fiziologinė riba turėtų būti apie 24-26 minutes.
  • Troškulys: vandens reikia visiems. Per du trečdalius mūsų kūno sudaro vanduo, tad jis neatsiejama gyvasties dalis. Deja, beveik niekas nesiryžta tokiam savo galimybių tikrinimui – per troškulį. Todėl rezultatai gali skirtis ir priklausomai nuo situacijos. Net stipriausias ir ištvermingiausias atletas, uždarytas mašinoje, kurią kaitina saulė galėtų apalpti jau po valandos, nes išprakaituoti ekstremaliausiomis sąlygomis galima daugiau nei 1 ar 1,5 litro prakaito per valandą. Spėjama, kad žmogus galėtų ištverti nuo 4 iki 6 dienų su nuliniu arba minimaliu vandens suvartojimu.
  • Energija. Čia kalbėsime apie būtinosios energijos gavimą – maistą. Legendinis indas M.Gandis yra badavęs net 21 dieną. Bet žmogaus fiziologija skirtinga, ir štai vidutinio piliečio riebalų rezervas pakankamas 4-6 savaičių badavimui pakelti, tačiau baltymai suvartojami daug sparčiau, todėl dažniausiai individas teturi 2-3 savaites laiko, iki kol prasideda rimtos bei negrįžtamos sveikatos komplikacijos.
  • Poilsis yra pakankamai individualus poreikis. Vienam žmogui galbūt užtenka 5 valandų miego per dieną, o kitas kenti nepamiegojęs bent 10. Augantis organizmas privalo miegoti bent po 8 valandas per dieną, sako medikai ir mokslininkai. Visgi, medijų platformose Twitch bei Youtube jaunimas neretai apsiima 100 ar 120 valandų bemiegių sesijų vykdymu. Tačiau tai būna nesubalansuotas sėdėjimas prie kompiuterio, smegenys vargsta itin sparčiai, o cikliškai kas tam tikrą laiką organizmas vis skatina eiti miegoti. Tad 5 dienos be miego jau atrodytų įspūdingas rodiklis, tačiau pasaulio rekordas sugėdina visus šiuos skaičius. Toks pat augantis organizmas – 17 metų amžiaus JAV moksleivis Rendis Gardneris, 1965 metais dėl mokslo mugės trofėjaus išbuvo nemiegojęs 264 valandas arba 11 dienų. Visi kiti save išmėginti pabandę žmonės užsnūsdavo po maždaug 8 arba 10 dienų. Vienas kinietis bandė išbūti nemiegojęs kuo ilgiau, kad galėtų pažiūrėti visas futbolo čempionato rungtynes – sumaišęs tokį sprendimą su alkoholiu ir tabaku mirė 11-ą savo kančios dieną.

Valgymas
Mėgstantys pavalgyti dabar gali atsipalaiduoti ir skrandžius paruošti skaniam patiekalui. Nutukti žmogus teoriškai galėtų iki maždaug 650 kilogramų svorio, vėliau masės nebeatlaikytų smegenys, širdis, visi sveiki likę kaulai ir žmogus tiesiog apalptų. Tačiau iki tol – išgyventi įmanoma, bent jau ant popieriaus.

Mūsų kūnuose ištvermingiausi yra kaulai. Jie pakankamai gerai dorojasi su įvairiu spaudimu iš šono, tačiau vertikalios apkrovos jiems kenkia daug labiau. Sausgyslės ir raiščiai bei raumenys neatlaiko sukimo, o vertikalios apkrovos daug labiau pakeliamos. Yra buvę atvejų, kada žmonės iššoka iš degančio pastato 8 aukšto ir atsiperka tik kojų lūžiais bei vidutinėmis traumomis, o būna ir taip, kad neteisingai pastačius koją gali plyšti achilas ar kelio raiščiai. Stipriausias žmogaus kaulas – šeivikaulis, atlaikantis per 1000 kg apkrovą. Stipriausias raumuo – liežuvis, juo galima pakelti 11kg, įtraukus į skaičiavimus jo dydį – tai stipriausias raumuo. Tad daug kalbantys ar liežuvaujantys nėra vien tuščiai tauškiantys plepiai – jie stiprūs žmonės.Aukščiausias kada nors gyvenęs žmogus buvo amerikietis R.Wadlow, išstypęs iki stulbinančio 2,72 m ūgio. Deja, jo kaulai nebeatlaikė įtampos ir svorio, gyvenimo gale jis jau sunkiai vaikščiojo, o vėliau susirgo ir numirė. Jeigu žmonių rasė norėtų ūgio vidurkį pakelti pvz. 50 cm, tektų keisti visą kūno proporcingumą, kad nekiltų sveikatos sutrikimų. Žmonės turėtų pasidaryti apvalesni bei platesni.

Temperatūra
Nuvykę į karščiausią ar šalčiausią pasaulio vietą – ilgai neišgyventumėte. 1922 m. Libijos dykumoje Al-Azizo miestelyje termometrų stulpeliai indikavo rekordinį 57,2 laipsnio karštį  pavėsyje. Be pakankamo kiekio vandens ar ventiliacijos nuo dehidratacijos ir išsekimo mirtumėte per maždaug 12 minučių. Antarktidoje, ledo karalystėje, žemiausia temperatūra yra siekusi žemiau nei 89 laipsniai Celsijaus. Čia, be rūbų, žmogus išvertų vos keletą minučių. Iš pradžių jus užkluptų šaltis, vėliau prasidėtų panika, tačiau jaustumėte mini šilumos bangą, o po to ateitų antroji šalčio dozė, kūnas nebepajėgtų judėti ir viskas tuo pasibaigtų.

Svoris
Nors iki pakankamai neseniai dar buvo manyta, jog žmogus nuo krūtinės niekada negalėtų iškelti daugiau nei maždaug 450 kg, atrodo, jog ši daktarų ir mokslininkų tezė subliūško. Fiziologiniais kūno apribojimais tikėję medikai dabar mato vis didėjančius svarmenų stūmimo nuo krūtinės rezultatus, šiuo metu rekordas yra 487.6 kg, tačiau panašu, kad ir jis greitu metu gali būti pagerintas.

Skausmas
Jeigu kalbėtume apie skausmą, sakoma, jog svetimo skausmo nepajausi. Posakis tiesa, nes mokslininkai jau ilgai stengėsi sukurti priemones, kurios leistų vyrams pajausti skausmą, ekvivalentų gimdymui, tačiau dėl fizinių ir biologinių lyčių skirtumų, tą padaryti beveik neįmanoma. Vieniems žmonėms didžiausias įmanomas skausmas yra stuburo nervų dirginimas, kitiems dantų skausmas, ausų uždegimas ir t.t. Kadangi skausmas juntamas konkrečiu momentu, jo atkurti beveik neįmanoma, tad žmogaus nuomonė čia išlieka visiškai subjektyvi. Vis dėlto, skausmo riba yra apalpimas – jeigu žmogui tiek skauda, kad jis apalpsta – reiškia riba jau buvo peržengta.

Magai
Reiktų pakalbėti ir apie iliuzionistus ir magus, kurie geba išbūti po vandeniu, spjaudosi ugnimi, leidžiasi badomi ir užsiima kita kvapą gniaužiančia veikla. Deja, jų profesija turi aiškų pavadinimą – magai arba iliuzionistai. Nors jų talentingumu, sugebėjimais ir užsispyrimu nereiktų abejoti, dauguma pasirodymų – triukai. Tad dažniausiai jų bandymuose pagerinti pasaulio rekordą nebūna oficialių Gineso ar kitų registrų arbitrų, nes tai tiesiog akių dūmimas.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. vasario 28 d., perskaityta 2 120 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos