ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Europiečių kolonizacija - įdomiausi faktai

Maždaug XV amžiuje, pasaulyje prasidėjo ilgus metus trukęs procesas, įtvirtinęs europietiškos (vadinamos vakarietiškos) civilizacijos dominavimą visame pasaulyje. Tai – kolonizacija. Stipriosios valstybės ir jų valdžios finansavo geografinius atradimus siekdamos plėsti savo galią ir įtaką, parsigabenti daugiau resursų ir praturtėti kitų sąskaita. Šio proceso pasekmes galima vertinti įvairiai. Kai kurios iš jų buvo tragiškai blogos, o kitos – pozityvios bei atnešė daug naudos. Tačiau ką svarbiausio galite sužinoti apie kolonizaciją?

Tik 9 dabar egzistuojančios valstybės nebuvo kolonizuotos europiečių
Jeigu neskaičiuotume visų dabartinių geografinėje Europoje esančių valstybių, iš likusių ~170, tik 9 niekad nebuvo kolonizuotos kažkurios Europos valstybės. Nuo kolonializmo atsilaikė: Iranas, Saudo Arabija, Kinija, Nepalas, Japonija, Korėja, Tailandas, Afganistanas bei Butanas.

Dvi Europos valstybės kartą pasidalino visą pasaulį
Pačių geografinių atradimų pradžioje (XV a. pab. – XVI a. vidurys) pasaulio užkariavime buvo išryškėjusios dvi didžiosios jėgos – Portugalija bei Ispanija. Jos dominavo jūras ir vandenynus, tad nusprendė, kaip tikros partnerės ir sąjungininkės, pasidalinti visą Naująjį Pasaulį. Tordesilijos sutartimi 1494 metų Birželio 7 dieną šį susitarimą jos įtvirtino. Nuo tam tikros paralelės viskas į vieną pusę turėjo priklausyti Ispanijai, o į kitą – Portugalijai. Vėliau sutartis pakoreguota, atsižvelgiant į atradimų spartą. Deja, jos įgyvendinimas nebuvo toks sklandus, kokio tikėtasi, nes abi pusės sutartį laužė, o vėliau į kolonizavimo lenktynes įsitraukė ir kitos valstybės.

Kolonizacija pareikalavo milžiniško skaičiaus aukų
Iš pačių pradžių, bene kiekvienas reisas į Naująjį Pasaulį pareikalaudavo bent keleto jūreivių gyvybių. Jie mirdavo nuo skorbuto, išsekimo ar jau atplaukę į Pietų Ameriką ar Karibus, nuo įvairių ligų, tokių kaip maliarija ar dizenterija. Vėliau atrastas būdas kaip įveikti skorbutą ir saugotis nuo kitų ligų, tad atėjūnai iš Europos ėmė kovoti su čiabuviais. Štai Ispanijos kovoje su Actekais, ispanai turėjo vos ~1300 karių, o Actekai apie 300 tūkstančių. Technologiniai europiečių pranašumai buvo tokie milžiniški, kad už kiekvieną kritusį ispaną, mirdavo po ~200 actekų. Tiesa, generolo Korteso vedama kariauna į priekines linijas siuntė sąjungininkes vietines gentis, kurių nariai neišgyveno, o patys šaudydavo ir kovodavo iš užnugario. Vėliau prisidėjo ir vergų plukdymas iš Afrikos, kovos su Š.Amerikos indėnais bei revoliucijų slopinimai. Manoma, kad kolonializmas galėjo pareikalauti apie 20 milijonų (arba daugiau) gyvybių.

Kolonizavimas sukūrė dideles imperijas
Kolonializmo periodu susidarė tinkama terpė kurtis milžiniškoms, multikontinentinėms imperijoms. Taip atsirado didžiausia pasaulyje Britanijos Imperija, kurią sudarė JAV, Kanada, Vidurio Afrika, Indija bei daug Vidurio rytų žemių ir Australija. Ispanijos Imperija valdė bene visą Pietų ir Centrinę Ameriką, Portugalijos Imperija turėjo Braziliją, Nyderlandai ir Prancūzija taip pat turėjo nemažai užjūrio teritorijų. Kolonijose kūrėsi funkcionuojančios ir pažangios visuomenės, kurios vėliau išlipo iš savo įkūrėjų šešėlio ir tapo suvereniomis valstybėmis. Dėl to visame pasaulyje išplito anglų, ispanų bei prancūzų kalbos, daug kur yra krikščioniško tikėjimo išpažinėjų ir kitų Europos valstybėms būdingų bruožų. Imperializmo ir geografinių atradimų dėka Europa valdė bene visą pasaulį.

Didieji geografiniai atradimai tik priedanga?
Pačioje pradžioje, galima net neabejoti, geografiniai atradimai buvo siekis atgaivinti po maro merdinčią Europą, trūkstamų gamybos žaliavų paieška ir patogesnių prekybinių kelių atradimai. Deja, atradus ne kelią į Indiją, o į visiškai kitas žemes, pikti žmonės nusprendė pasinaudoti mažiau pažengusių genčių silpnumu ir stengėsi jas pavergti. Tą įrodo ir valstybės finansuotos ekspedicijos. Ispanijoje ir Portugalijoje dar iki ~1505 metų buvo remiamos prekybinės ir atradiminio tipo kelionės, tačiau vėliau jas nustota finansuoti, o pradėti remti konkistadorai ir užkariautojai. Taip Europos valstybės siekė dominuoti savo žemyne ir likusiame pasaulyje.

Didžiausios kolonizavimo klaidos ir kiti įdomūs faktai
Nors kolonializmą ir vykdė grobuoniškos bei itin diplomatiškai stiprios Europos valstybės, jos neišvengė klaidų. Štai - verčiausios dėmesio ir kiti įdomesni faktai:

Karo tarp Nyderlandų ir Britanijos taikos sutarties derybose Nyderlandai galėjo rinktis Rytų Indijos salas (dab. Indoneziją) ar dalį rytinės JAV pakrantės (dab. Niujorkas), tačiau gana lengva ranka atsisakė pastarojo vietoj to, kad išlaikytų Rytų Indiją.

Kolonijų turėjo ir Latvija (net dvi) ir Škotija. Pastaroji 20 procentų valstybės aukso ir biudžeto sudėjo į pastangas kolonizuoti Kaledonijos salą visai šalia Panamos. Kadangi Panama jau tada buvo Ispanijos priežiūroje, jų pajėgos iškart įveikė ir išvarė škotus bei atėmė jų turtą ir ginklus. Škotijos ekonomika nuo tokio smūgio neatsigavo apie 50 metų. Latvijos kolonijos buvo parduotos, nes ATR vasalei buvo per brangu jas išlaikyti.

Rusija pardavė Aliaską Jungtinėms Valstijoms už dvigubai mažesnę sumą nei ta, už kurią Paryžiaus „Saint Germain“ klubas įsigijo futbolininką Neymar‘ą. Nors tuo metu Rusijai tai atrodė logiškas ir daug lėšų sutaupantis sprendimas, žinant tolesnę istorijos tėkmę tai atnešė didžiulę strateginę naštą, kadangi laikui bėgant didžiausia SSRS bei Rusijos varžove ir tapo JAV.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. balandžio 02 d., perskaityta 2 043 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos