ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Europą

Nors tai ir Senasis žemynas, bet jis dar turi parako. Daugiausiai turistų, UNESCO paveldo vietų ir patys ikoniškiausi senamiesčiai – tai, kuo Europa žavi visus pasaulio gyventojus. Nors ir yra nedidelis žemynas, Europa tokia įvairi ir unikali, kad aplankyti kai kurias vietas neužtenka, kad suprastumėte ar įsijaustumėte į unikalų, tenykštį gyvenimo būdą. Austrija kardinaliai skiriasi nuo Ispanijos, o Farerų salos nuo Graikijos, tad įvairovės čia nestinga jau nuo amžių pradžios, tačiau ką svarbiausio ir įdomiausio apie Europą galima sužinoti?

Dydis: 10.18 mln. km2
Gyventojų skaičius: 740 mln.
Didžiausia valstybė: Ukraina arba Rusijos europinė dalis (603,628 km2 arba ~4 mln. km2 atitinkamai)
Daugiausiai gyventojų turi: Rusijos europinė dalis arba Vokietija (~110 mln. arba 82.6 mln. atitinkamai)
Ilgiausia upė: Volga arba Dunojus (3692km arba 2860km atitinkamai)
Aukščiausias taškas: Monblanas arba Elbrusas (4808m arba 5642m atitinkamai)

Kultūrų įvairovė
Dėl itin patrauklių ekonominių sąlygų, begalės migrantų iš skurdesnių Azijos ir tos pačios Europos valstybių atvyksta ieškoti geresnio gyvenimo į Vokietiją, Nyderlandus, Didžiąją Britaniją, Prancūziją ar Skandinaviją – turtingas rinkas su galimybėmis. Vien Amsterdame gyvena per 170 tautybių žmonės, o Berlyne, turkiško skanėsto kebabų kioskų „Doner Kebab“ rasite daugiau nei jo gimtinės, Turkijos didžiausiame mieste - Stambule.

Dvi Europos
Kadangi tai kultūriškai itin įvairus žemynas, laikui bėgant išsivystė dvi Europos – kultūrinė arba „Tikroji“ Europa bei geografinės Europos samprata. Pastaroji savo ribas brežia nuo Portugalijos iki Uralo, į ją patenka ir Kaukazo valstybės, ir Grenlandija bei Turkija. Tos šalys, kurios be santykinio traktavimo su Europa neturi daug bendro. Vadinamoji „Tikroji“ Europa apima visą geografinę kontinento dalį, tačiau neįtraukia Kaukazo ir Rusijos, regionų, kurie išskirtinai saviti, o katalikybė, protestantizmas, pramonės perversmas, kolonializmas ir kitos europinės raidos detalės nebuvo pastebimos.

Tankumas
Europa – antras tankiausiai apgyvendintas žemynas pasaulyje. Kiekviename kvadratiniame kilometre vidutiniškai glaudžiasi 73 žmonės (Lietuvos rodiklis – 43 žmonės į kv. km).

ES
Europa vienintelė turi tokią stiprią faktinę ir veiksnią sąjungą kaip ES. Kartu tai viena iš trijų didžiausių ekonomikų pasaulyje, konkuruojanti su Kinija ir JAV, tačiau daug didesnį dėmesį skirianti kokybei, todėl Europoje gaminti daiktai dažniausiai būna brangesni (Itališki dizainerių rūbai, vokiški automobiliai ir t.t.) nei pagr. konkurentų. Valiuta euras – unikali visame pasaulyje, analogų jai neturi niekas.

Neskubantis žemynas
Pietų Europoje esti siestos ir relaksacijos kultūra. Čia niekas neskuba, žmonės gyvena šiek tiek laisviau. Štai Barselonoje stūkstanti Sagrada Familia bažnyčia vis dar nebaigta statyti, nors pradėta dar 1882 metais, o statybų proceso trukmė jau pralenkė Egipto piramidžių. Milano katedra yra vienas iš gražiausių architektūros paminklų visame pasaulyje, bet jį tobulinę įvairūs architektai prie šedevro dirbo apie 600 metų. Toje pačioje picų kepėjų tėvynėje Pizos bokšto statybos truko 200 metų, o pats bokštas išėjo kreivas...

Geležinkelių žemynas
Europoje žymiai labiau negu visame likusiame pasaulyje yra išvystyta geležinkelių pramonė. Nors Kinija, Indija bei Bangladešas su Japonija ir perveža panašius arba didesnius keleivių skaičius, bene visos Azijos šalys negali pasigirti taip išvystytu geležinkelio transportu. Štai Belgija turi patį tankiausią geležinkelių tinklą visame pasaulyje, čia 1000 kvadratinių kilometrų tenka apie 114 kilometrų geležinkelio. Daugumą didžiųjų Europos miestų lengvai galima pasiekti bėginėmis transporto priemonėmis.

Šokolado žemė
Nors kakava ir buvo atvežta iš Amerikos, Europiečiai ją vertina daug labiau. Net trys Europos valstybės figuruoja tarp daugiausiai šokolado suvalgančių nacijų visame pasaulyje – Šveicarija, Belgija bei Nyderlandai, neatsilieka ir Vokietija. Visose valstybėse vidutiniškai 1 gyventojas suvalgo gerokai virš 6 kilogramų šokolado per metus. Na, o Briuselio oro uostas yra daugiausiai šokolado parduodanti vieta visame pasaulyje. Kakava ir kava daugiau vartojama Europoje nei žemyne, iš kurio yra kilusi – P.Amerikoje. Net žvilgtelėję į daugelį kavų pavadinimų rasite itališkus vardus, o daugiausiai kavos visame pasaulyje išgeria ramūs ir lėti suomiai.

Apgavikiška istorija
Daug Europiečių pasiekimų yra grįsti šiokiais tokiais melais. Štai vikingai įsikurdinę Islandijoje ir atradę Grenlandiją, norėjo pastarojoje apgyventinti žmones ir taip plėsti teritoriją. Tačiau kas būtų norėjęs keltis į ledo salą, todėl jie paprasčiausiai apkeitė vietovių pavadinimus. „Gren“ žodyje Grenlandija turėjo reikšti žalumas, o Is, žodyje Islandija – ledą, kad naujakuriai keltųsi į mažiau apgyvendintą iš tikro visai ne žalią žemę. Kalbant apie maisto istoriją, prancūzai nusisavino bene žymiausią savo patiekalą - kruasanus iš austrų, o XVa. į Europą parvežus bulves, niekas jų nemokėjo virti ar padaryti skaniomis, todėl pirkliai jas išpopuliarino meluodami apie jų saldumą bei puikų skonį, iki kol šefai išmoko jas virti bei kepti.

Kolonizacija
Iš šiek tiek daugiau nei 200 šiuo metu pasaulyje esančių valstybių, moderniojoje istorijoje Europiečiai sėkmingai nekolonizavo tik 9. Tos valstybės yra: Saudo Arabija, Iranas, Korėja, Japonija, Tailandas, Kinija, Afganistanas, Nepalas ir Butanas. Dažnai priskiriama ir 10 valstybė – Etiopija, tačiau Musolinio kariuomenė Antrame pasauliniame kare buvo sėkmingai užėmusi tuometinę Abisiniją.

Turistai
Europa yra daugiausiai turistų pasaulyje sulaukiantis žemynas. Nors Prancūzija 2017 metais ir užleido pirmąją vietą pagal atvykusius turistus Tailandui, Prancūzija, Italija ir Jungtinė Karalystė užima 2-4 vietas pagal turistų skaičių atitinkamai. Lankomiausia vieta – Prancūzijos Disneilendas.

Demokratijos keistenybės
Nuo pat Antikinės Graikijos laikų, demokratijos pagrindai buvom įskiepyti į Europietišką gyvenseną. Nors tik XVIII a. padėtas ryškus žingsnis į priekį, keletas pamišusių žmonių spėjo įkišti savo nagus į įstatymų kūrimo procesą ir nemažai valstybių turi keistų įstatymų. Šveicarijoje būsite nubausti jei tualete nuleisite vandenį po 22 valandos, Prancūzijoje negalima kiaulėms duoti vardą Napoleonas, o Graikijoje uždrausta daugybė elektroninių žaidimų – Pasjansas (Solitaire), internetiniai šachmatai ir t.t.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. vasario 28 d., perskaityta 2 409 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos