ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Didžiausi mitai žmonijos istorijoje

Tikrasis Napoleono ūgis, pirmasis JAV prezidentas, žymūs astronautų pasisakymai – subjektai, glaudžiai susiję su pagražinimais ir spalvų sutirštinimais. Visgi tai ne visados būna neigiami dalykai, dažnai toks žmonių kūrybingumas sukuria įsimintinesnį momentą nepakenkdamas individo atminimui ar jo poelgių didingumui, tačiau būna ir atvirkščiai. Per pasaulio istoriją žmonės sukūrė nemažai įdomių mitų, štai verčiausi dėmesio.

Napoleono ūgis
Napoleono kompleksas – sutrikimas, kada mažą ūgį žmonės stengiasi kompensuoti perdėtu aktyvumu bei kitais keistais bruožais. Ši psichologinė problema savo pavadinimą įgijo pagal žymųjį prancūzų karvedį todėl, kad pasak kalbų – jis buvo žemas, aršus ir niūrus individas. Nors dėl charakterio ginčytis tikriausiai negalėtume, ūgio įrodymai sako visai ką kitą. Napoleonas Bonapartas buvo maždaug 1,68 m ūgio, neaukštas pagal dabartinius standartus, bet prieš 200 metų buvo bene lygus vidutiniam prancūzų vyrui arba net už jį aukštesnis.

"Hiustonai – mes turime problemą"
Daugumoje trilerių apie kosmosą, kada astronautams iškyla problema, iš jų lūpų skamba žymi frazė: „Houston – we have a problem.“ Iš tiesų, tikro kosminio erdvėlaivio Apollo 13 įgula, pirmoji pavartojo šią frazę ir savo kosminiam centrui pranešė žinutę: „Houston – we‘ve had a problem“ (angl. Hiustonai, mus buvo ištikusi problema). Žvelgiant iš lingvistinės perspektyvos – Holivudo scenaristai tiesiog sumaišė laikus anglų kalboje, o žmonės prisiminė ekranizuotąjį variantą.

Džordžas Vašingtonas – pirmasis JAV prezidentas
1776m. Liepos 4d. JAV – diena, kada pagaliau galutinai pasirašoma JAV nepriklausomybės deklaracija ir Dž.Vašingtonas tampa 13 valstijų prezidentu. Ar ne? Nors fakto, kad Dž.Vašingtonas buvo pirmasis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas visi yra mokomi mokykloje, jis nėra visiškai teisingas. Amerikos revoliucijos metu (nepriklausomybės karas), kontinentinis kongresas – tuometinis valdžios organas, išrinko Peitoną Randolfą pirmuoju prezidentu. Pirmas jo nutarimas – sukurti kontinentinę kariuomenę, o jos vadovu tapo Dž.Vašingtonas. Vėliau, P.Randolfo vadžias perėmė Džonas Hankokas, kuris vadovavo per nepriklausomybės įgijimą, o ir pats Dž.Vašingtonas siųsdavo pastarajam laiškus, adresuotus „Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentui“. Tik po aštuonerių metų Vašingtonas tapo pirmuoju tautos IŠRINKTU prezidentu, bet techniškai buvo tik penkioliktas (taip, 15-as) prezidentas.

Peliuką Mikį nupiešė Voltas Disnėjus
Volto Disnėjaus darbus žino bene visi. Nuo Antino Donaldo iki Elsos iš „Ledo šalies“, nuo Simbos iki Mikės Pūkuotuko ir Bazo Šviesmečio – Walt Disney kompanija yra sukūrusi tikrai įspūdingą repertuarą įsimintinų veikėjų. Didelė dalis nuopelnų yra priskiriami kompanijos įkūrėjui Voltui Disnėjui. Pagarsėjęs antisemitas bene dažniausiai linksniuojamas šalia „Mikimauzo“ – Peliuko Mikio, tačiau personažą iš tikro sugalvojo Ubas Iwerks‘as – talentingas animatorius iš Disnėjaus kompanijos.

Vikingų šalmai buvo su ragais
Filmuose, iliustracijose ir knygose – vikingai visad barzdoti, raumeningi, grėsmingi ir dėvintys piktus šalmus. Tačiau bent jau pastaroji dalis – pop kultūros išrastas mitas. Jokie archeologiniai kasinėjimai ar rašytiniai šaltiniai nemini tokių šalmų. Spėjama, kad šis stereotipas atsirado iš mitologinių Skandinavų runų ar raštų bei iliustracijų kur papročių ir ritualų vykdyme taip vaizduojamos tam tikros dievybės. Kare, šalmus su rimtais aksesuarais nešiojo tik Prūsai. Tačiau taip kariai nepasislėpdavo pasalose, kulkos dažnai kliudydavo lengvai pastebimas galvas ir armijai teko sugalvoti kitokį dizainą, tad šalmų puošnumas – paradams, bet ne mūšiams.

Van Gogas nusipjovė ausį
Talentingas olandas buvo itin pažangus ir unikalus menininkas. Tačiau kaip ir dauguma išskirtinio talento žmonių, V. van Gogas kentėjo nuo gausybės psichologinių bei emocinių sutrikimų. Gyvenimo gale, kaip dauguma žino, jis nusipjovė ausį, tačiau tai nėra visiškai tiesa. Tikrieji van Gogo savęs žalojimo mąstai – šiek tiek mažesni. Nebegalėdamas pakęsti skausmo jis nusipjovė didžiąją dalį ausies spenelio ir jį išsiuntė prostitutei, sudaužiusiai jam širdį.

Magelanas pirmasis apiplaukė pasaulį
Ferdinandas Magelanas ir jo ekspedicija žymi geografinių atradimų epogėjų, kada žmonija sugebėjo įrodyti pati sau, jog aplink pasaulį galima apiplaukti. Šis nuopelnas bene vienareikšmiškai priskiriamas F.Magelanui, portugalų keliautojui. Tačiau atidūs istorijos mėgėjai jau žino, kad Magelaną, kelionės metu nužudė vietiniai gyventojai Filipinuose. Tiesa tokia, kad iš F.Magelano įgulos tik keli jūreiviai grįžo atgal, jie buvo išsekę ir leisgyviai, o Magelanas nebevadovavo bene pusei kelionės.

300
Spartiečiai – grynakraujai kariai. Žiauriais atrankos ir treniravimo metodais garsėjusi Sparta buvo tapusi vienu iš stipriausių polių Graikijoje ir sukūrė legendą apie 300 karių, atlaikiusių persų puolimą prie Termopilų. Išties, nors Termopilų vartus ir tesaugojo 300 karių, bet bendra sąjungos prieš Persiją armija, kartu su pašaline pagalba siekė apie 5-6 tūkst. karių. Nors persų galėjo būti nuo 30 iki 100 tūkst. – spartiečiai atsilaikė, ir tai ne ką mažiau įspūdinga. Apie šį mitą yra net pastatytas filmas – tokiu pat pavadinimu „300“.

Kolumbas atrado Ameriką
Tai kodėl ji nesivadina Kolumbija, o toks pavadinimas suteiktas tik vienai valstybei Pietų Amerikoje? Iš tiesų Amerika – pavadinimas kilęs nuo kito atradėjo – Amerigo Vespučio, kuris pirmasis moderniame pasaulyje atrado šį žemyną. Visgi A.Vespučis buvo pirmasis, kurio nuopelnai apskriejo paprastų žmonių gyvenimus, pirmieji Amerikos atradėjai gyveno daug seniau. Pats K.Kolumbas teatplaukė iki Karibų salų, tiksliau Bahamų, o tikri istorijos žiniukai tikrai yra girdėję informaciją, kad pirmieji Š.Ameriką atrado Vikingai dar X amžiuje.

Nuo jūros iki jūros
XIV a. pabaigoje ir XV a. pradžioje LDK užima didžiausią teritoriją ir siekia Baltijos bei Juodąją jūras. Patriotai didžiuojasi šia didinga istorijos faze, tačiau daug svarbių faktų yra nutylimi. Prie Baltijos jūros turėjome tik siaurą, keliolikos kilometrų ilgio priėjimą, o ir ten nebuvo svarbių uostų,  testūksojo keletas žvejų kaimų. Visą laivybą šiame regione kuravo ir organizavo Mėmelyje (dab. Klaipėdoje) įsikūrę Kryžiuočiai. Na, o štai Pietinės Ukrainos žemės buvo kazokų bei totorių gniaužtuose ir iki vėlyvo XVIII a. ten vyravo visiška savivalda tarp vietinių. Tuometinės teritorijos pietinėje Ukrainos dalyje pasižymėjo itin mažu – 0,5 žmogaus į kvadratinį kilometrą apgyvendinimo tankumu. Toks rodiklis reiškia, kad tenykštį gyventojų tankumą galime prilyginti Vakarų Saharai ar Mongolijos stepėms – menkai apgyvendintoms vietovėms. Tad nors žemių LDK ir turėjo, jos buvo bene bevertės, nes faktinės valdžios beveik nebuvo įmanoma įvesti, kazokai ir totoriai tiesiog leido naudotis žemėmis LDK, nes Vytautas ir kiti kunigaikščiai bei bajorai siūlė jiems geriausias sąlygas.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 05 d., perskaityta 1 191 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos