ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

10 keisčiausių paplūdimių pasaulyje

Kiekvienas mylime keliones prie jūros. Ypatingos atostogos tokios, kuriose daug saulės šilumos, šviežias oras, jūros dvelksmas, žėrinčios bangos, smėlis tarp kojų pirštų ir gaivūs gėrimai su ledo gabaliukais. Visa tai įsivaizduojame kažkur toli prie jūros ar vandenyno paplūdimyje. Tačiau ne visi paplūdimiai vienodi. Pateikiame 10 labiausiai neįprastų paplūdimių pasaulyje, į kuriuos tikrai norėsite nukeliauti.

Paslėptas paplūdimys
Algar de Benagil paplūdimys Portugalijoje yra viena iš svarbiausių Algarės pakrantės vietų. Eidami uolomis, jūs galite išgirsti švilpimą ir bangų siūbavimą, bet nežinosite iš kur tas garsas sklinda. Kai Jūs vis arčiau ir arčiau artėsite to garso, pamatysite tvorą, kuri supa atsiveriančią skylę. Tik arčiau priėję tvoros ir pažvelgę į nemažą ertmę, pamatysite paslėptą paplūdimį. Algar de Benagil yra natūralus gamtos darinys, kurį sukūrė potvyniai. Jeigu norėsite patekti į šį paplūdimį, teks iš jūros pusės drąsiai eiti per uolas, kurių ertmes saugo jūros bangos.

Juodasis smėlis ir ledo gabalai
Islandija yra vulkaninė sala Atlanto vandenyne. Kadangi ji yra sudaryta iš vulkaninių uolienų, ji turi daugybę paplūdimių, kurie atspindi uolienų spalvą, kuria paplūdimiai yra nuspalvinti. Daugelyje vietų galima rasti juodą smėlį. Vienas iš paplūdimių yra Jokulsarlono lagūna su daug ledo luitų, kurių viduje yra juodo smėlių gabaliukų. Jokulsarlono ledyno lagūna yra tarsi pritvirtinta prie jūros, ilgis yra apie 1500 metrų. Paplūdimys gali atrodyti tarsi atsiradęs dar antikos laikais, tačiau jis buvo suformuotas 1930 m. kai atsitraukė ledynas Breioamerkurjokull. Lagūna kasmet sparčiai auga, nes ledas vis dar tirpsta.

Karšto vandens paplūdimys

Vienoje Naujosios Zelandijos vietovėje, Koromandelio pusiasalyje yra paplūdimys, kuriame karštas vanduo veržiasi iš smėlio. Požeminį vandenį šildo geoterminė šiluma, kurios procesai vyksta arti paviršiaus. Kai baigiasi potvyniai, žmonės mėgsta kasti mini baseinus, kurie prisipildo karštu vandeniu. Gyventojai mėgaujasi natūraliu spa. Prasidėjus potvyniams iš naujo, visus baseinus išplauna ir vėl jam nuslinkus paplūdimio lankytojai gali vėl kasti baseinus.

Bioluminescenciniai paplūdimiai
Bioluminescentiniai paplūdimiai gali atsirasti beveik visur. Kai kurie planktonai ir dumbliai gali švytėti savo šviesa, kuri vadinama bioluminescencija. Jiems reikalinga energija švyti, todėl tam tikromis sąlygomis jie gaminą šviesą ir taip gali nušvisti visas paplūdimys. Kai kurie paplūdimiai turi ganą reguliarią bioluminescenciją, t.y. nuspėjamu laiku. Jei būsite Puerto Rike, būtinai aplankykite Mosquito įlanką, kurioje naktį dumbliai spinduliuoja mėlyną šviesą. Maldyvuose taip pat galima pamatyti kaip smulkūs vėžiagyviai gamina mėlyną šviesą, kad pritrauktų draugus. Kadangi jie yra didesni nei dauguma dumblių ir planktonų, jie drabsto smėlį kartu su mažais šviesos taškais.

Vidinis paplūdimys
Ispanijoje yra Gulpiyuri paplūdimys, kuris nesusijungia tiesiogiai su jūra. Tarp paplūdimio ir jūros yra 100 metrų atstumas ir jį dengia didelės uolos. Tačiau kai potvynis pakyla jūroje, jis vandeniu padengia ir paplūdimio smėlį. Kaip tokiame mažame telkinyje gali būti potvynis? Priežastis yra labai paprasta. Uolose yra urvų ir kanalų, kurie sujungia paplūdimį ir jūrą. Šis mažas paplūdimys buvo suformuotas paskutinio ledynmečio ir kartais vadinamas mažiausiu paplūdimiu pasaulyje.


Išnykstanti jūra
Kai potvyniai nuslūgsta, paplūdimiai tampa puikia vieta pasivaikščioti, bėgioti ar sportuoti ant smėlio. Nuostabiausias jausmas kai šalia matome arba girdime jūrą, jos bangavimą. Tačiau, Indijoje Chandipuryje du kartus per dieną jūra su pakrante visiškai išnyksta. Dėl neįprastai plokščio jūros dugno, kuris tęsiasi iki pat pakrantės, ir atoslūgių jūra nuslūgsta ir pakrantė nutolsta iki 5 km. Didžiulę smėlio erdvę gyventojai ir turistai išnaudoja pasivaikščiojimams, dviračių pasivažinėjimui ar keliavimui automobiliu iki nutolusio vandenyno. Atviras jūros dugnas tampa gausus raudonųjų krabų ir kitų vandens gėrybių šaltiniu.

Kiautų paplūdimys
Australijoje yra 70 km ruožo paplūdimys, kurio pakrantės padengtos kriauklių kiautais. Trilijonai kriauklių kiautų susikaupė per amžius. Tačiau bangos jas susmulkina į mažas daleles, tarsi į smėlio daleles. Seniau vietiniai gyventojai jas panaudodavo statybinėms medžiagoms. Dabar paplūdimys yra pasaulio paveldas ir yra naudojamas turizmui, o ne statybai.

Stiklo paplūdimys
Kalifornijoje yra paplūdimys, kuris padengtas įvairiausių spalvų akmenukais. Tiek akmenukai nėra įprasti, nes jie yra stikliniai. Tad kaip ten jie atsirado. Dešimtmečius vietiniai gyventojai mesdavo šiukšles prie jūros, net automobilius. Nors metalas surūdijo, tačiau stiklas išliko, tačiau jis kitoks, jūros bangos jį suskaldė į nedidelius gabaliukus ir nugludino taip, kad jis nėra pavojingas žmonėms. Dabar tas stiklas yra panašus į nedidelius akmenukus. Paplūdimys yra saugomas pagal įstatymus ir stikliniai akmenys negali būti paimti.

Papūgžuvių tuštinimasis
Turbūt mažai kas iš jūsų įsivaizduoja, kad smėlis, kurį matote paplūdimiuose yra žuvų tuštinimosi produktas. Paprastieji jūrų ešeriai gyvena rifuose ir maitinasi grauždami koralus. Žuvys esančios po dumbliais ir gyvenančios rifuose negali virškinti kalcio karbonato, tačiau vis vien dantimis jį susmulkina ir nuryja. Gerklė suminkština kalcio karbonatą ir kai jis išeina iš virškinamojo trakto, jis būna purus tarsi smėlis. Viena papūgžuvė kasmet gali pagaminti iki 360 kg smėlio.

Drakono kiaušinių paplūdimys

Naujojoje Zelandijoje natūralus kraštovaizdis suteikė galimybę šioje šalyje sukurti ne vieną nuostabų fantastinį filmą. Drakonų kiaušinių paplūdimys gali atrodyti kažkas panašaus kaip seriale „Sostų karai“, tik čia yra populiari lankoma turistų vieta. Koekohe paplūdimio ruožas turi didelius sferinius riedulius. Šie rieduliai susidarė prieš 60 milijonų metų iš purvo, molio ir kalcito darinių. Jie susiformavo po žeme ir jų neveikia bangų judėjimas. Jie tik neseniai buvo nuplauti iš aukščiau esančių uolienų, nuo kurių jie nusileidžia į paplūdimį. Rutuliai pilni įtrūkimų, todėl veikiami išorės jėgų, gali suskilti į atskiras dalis. Pagal Maorių legendą tai moliūgai pavirtę rieduliais.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2017 m. gruodžio 10 d., perskaityta 1 744 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Gruodis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos