ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi Faktai apie Fridą Kahlo

Frida Kahlo (1907-1954) - meksikiečių dailinikė. Daugeliui menininkė gerai žinoma dėl išskirtinio veido bruožo – tankių virš nosies beveik suaugusių antakių. Vis dėlto išskirtinis buvo ne tik jos veidas, bet ir tapymo stilius. Standartiniu nepavadinsi ir šios žavios moters charakterio. Frida Kahlo Meksikos žmonėms tapo savotišku juos atstovaujančiu simboliu, o menininkams ir meno mylėtojams – vienetiniu, įdomiu egzemplioriu meno istorijoje.

Fridos tapymo stilius
Dažniausiai ryškiomis, Meksikos gamtą primenančiomis spalvomis tapytiems Fridos Kahlo paveikslams būdingas realizmo ir fantazijos derinys, ji dažniausiai vadinama siurrealiste arba magiškojo realizmo atstove. Frida nutapė labai daug autoportretų, savo karjeros pabaigoje ėmė tapyti natūralistinius paveikslus su paslėptais politiniais simboliais. Jos kūryba dėl moteriškų temų itin vertinama feministinių pažiūrų moterų. Tapytojas siurrealistas Andrė Bretonas Fridos kūrinius pavadino „Kaspinu perrišta bomba“. Vieni žymiausių Fridos paveikslų: „Dvi Fridos“ (1939), „Frida ir Diegas Rivera“ (1931), „Doroti Heil savižudybė“ (1939).

Sveikatos problemos
Nuo pat vaikystės Frida buvo tikras ligų maišelis. Ji persirgo poliomielitu, dėl kurio jos dešinioji koja liko trumpesnė už kairiąją. Būdama aštuoniolikos pateko į rimtą avariją. Dėl avarijos metu patirtų sužalojimų moteris turėjo sveikatos problemų visą likusį gyvenimą. Greta šių nelaimių Fridai dar teko iškęsti kelis abortus, apendicito operaciją, kojos pirštų amputaciją ir kelias kitas nemalonias operacijas. Yra daug Fridos paveikslų, kuriuose vaizduojamas fizinis skausmas, vidiniai žmogaus organai.

Savojo kelio paieškos
Šiandien moteris tapytoja ar moteris medikė nieko nestebina, tačiau Fridos jaunystėje Meksikoje dar nebuvo taip palankiai žiūrima į moterų karjerą. Kai 1922 metais Frida įstojo į elitinį Meksikos universitetą, jame vis dar studijavo itin mažai moterų. Frida Kahlo ne visuomet svajojo apie tapybą. Minėtame universitete ji studijavo mediciną, tačiau dėl nelemtos avarijos studijos nutrūko. Gulėdama ligos patale Frida pradėjo daug tapyti, svarstė medicinos ir meno sintezę – medicinos iliustratorės darbą. Fridai Kahlo taip pat teko trumpai dirbti stenografe.

Fridos Kahlo ir Diego Riveros santuoka
Frida Kahlo ištekėjo už garsaus Meksikos tapytojo monumentalisto Diego Riveros. Jų santuoka buvo iširusi dėl abiejų pusių neištikimybės, tačiau pora vėliau susituokė pakartotinai. Moterų, su kuriomis Diegas sulaužė ištikimybę, sąraše yra net Fridos sesuo. Didžiąją savo gyvenimo dalį Frida šiek tiek buvo vyro šešėlyje, tačiau jos menu buvo domimasi, ji rengė parodas JAV bei Europoje. Šių dviejų menininkų pora buvo įdomi visomis prasmėmis. Diegas buvo už Fridą vyresnis, jis buvo patriarchalinių pažiūrų, nors jo žmona nebuvo iš tų, kurios vien sukiojasi apie puodus. Fridos mama nepritarė santuokai, jos tėvai jų santuoką vadindavo santuoka tarp dramblio ir balandžio. Tokį palyginimą skatino kontrastinga menininkų išvaizda. Diegas buvo itin stambus, o Frida smulki ir trapi. Spalvingą jų šeimyninį gyvenimą atspindėjo net jų namas Meksikoje. Tai buvo du skirtingomis spalvomis nudažyti pastatai, viršuje sujungti tiltu.

Išskirtinis tapytojos charakteris
Dėl vaikystėje persirgtų ligų Frida savo gyvenimo pradžioje buvo tapusi uždara atsiskyrėle, mokykloje iš jos tyčiodavosi. Tačiau suaugusi ji gan stipriai pasikeitė. Daugelis jos viešų pasisakymų ar asmeninių laiškų rodo jos tvirtą charakterį, minčių ir žodžių aštrumą. Pasakojama, jog besilinksmindama Frida išgerdavo daugiau tekilos nei stiprioji lytis. Kai menininkė buvo jau ištekėjusi ir nuvyko į JAV, žurnalistams ji save nekukliai pagyrė kaip geresnę menininkę už savo vyrą. Frida nesidrovėdavo pavadinti žmones nuobodylomis ar lunatikais. Savo gyvenimo saulėlydyje sunkiai sirgdama, Frida išliko drąsi ir ekstravagantiška. Negalėdama atvykti į savo parodos atidarymą, ji buvo atvežta su visa lova.

Nekalti melai
Fridos biografijoje galima aptikti ne vieną atvejį, kai menininkė dėl vienų ar kitų priežasčių nesakydavo tiesos arba ją šiek tiek pakoreguodavo. Pavyzdžiui, universitete Frida meluodavo savo amžių. Taip elgėsi dėl dviejų priežasčių – nenorėjo, kad visi žinotų, kad ji vyresnė (mokslus sutrukdė sveikatos problemos), be to, norėjo vadintis tikra Revoliucijos dukra. Šiek tiek pakoregavusi savo gimimo metus ji tapo vienmete su Meksikos revoliucija, prasidėjusia 1910 metais.

Frida Kahlo ir politika
Frida Kahlo buvo aktyvi politiniame gyvenime. 1927 metais įstojo į Meksikos komunistų partiją. Ji ir jos vyras pritarė Meksikos sprendimui suteikti politinį prieglobstį buvusiam Sovietų Sąjungos lyderiui Levui Trockiui ir net apgyvendino jį su žmona Natalija savo rezidencijoje. Trockis čia išgyveno beveik du metus. Manoma, kad tarp jo ir žymiosios meksikiečių dailininkės buvo užsimezgęs intymus ryšys.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Fabula Saulė 2017 m. gruodžio 30 d., perskaityta 6 591 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos