ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Ar įmanoma išjungti internetą visame pasaulyje?

Net ir radikalūs skeptikai nedrįstų prieštarauti, jog be interneto gyvenimas sustotų. Žmonija pasiekė tašką, kuomet internetas yra tiesiog gyvybiškai svarbūs visoms gyvenimo sritims - mes kasdien naudoja socialinius tinklus ir kitą mediją, bendraujame, traukiame informaciją, tikriname maršrutus, dirbame, užsisakome maistą ar prekes būtent interneto pagalba.

Mintis, jog viso to gali tiesiog nelikti skamba kaip utopija arba žiauraus siaubo filmo scenarijus. Nepamirškime, jog net labiau išsivysčiusių pasaulio miestų infrastruktūra yra paremta internetu, jau nekalbant apie sparčiai besiplečiantį IoT (daiktų interneto) tinklą, į kurį sujungiami įvairūs namuose esantys daiktai.

Ar egzistuoja mygtukas, kurio paspaudimu būtų galima visa tai sugriauti?

Teoriškai taip, praktiškai ne
Visų pirma, trumpai apibrėžkime kas yra internetas ir kokiu principu viskas veikia. WWW (world wide web) - pasaulinis tinklas, į kurį yra sujungta daugybė kompiuterių. Visi kompiuteriai dalinasi informacija vienas tarp kito. Kitaip tariant, kiekvienas kompiuteris ar mobilusis įrenginys naudojantis internetą yra siejamas kabeliu su bet kuriuo kitu, bet kurioje pasaulio vietoje esančiu, taip pat į tinklą pajungtu kompiuteriu. Būtent šis kabelis leidžia siųsti informaciją bet kur ir bet kam greitai bei patogiai.

Jūs tikriausiai galvojate, jog jūsų telefonas ar kompiuteris visai nėra supančiotas interneto kabeliais ir jūs vis tiek naudojatės internetu. Taip yra todėl, jog prie interneto jungiatės belaide jungtimi. Patį internetą jums transliuoja jūsų mobiliųjų duomenų tiekėjas arba netoliese esantis maršrutizatorius, kuris vienu ar kitu būdu vis vien yra pajungtas į tinklą kabeliu, todėl gali perduoti ir priimti informaciją iš jūsų įrenginio belaidžiu metodu.

Internetas nėra centralizuota sistema. Tai reiškia, jog neegzistuoja viena organizacija ar žmogus, galintis kontroliuoti tinklo darbą ir vienu mygtuko paspaudimu jį tiesiog įjungti arba išjungti. Kaip bebūtų, apie tokio mygtuko sukūrimą buvo ir vis dar tebėra galvoja - prie to sugrįšime vėliau.

Pasaulyje yra daug duomenų centrų, apdorojančių labai didelį kiekį duomenų. Taip pat labai daug kabelių, jungiančių miestus ir net valstybes. Prie viso to dar skraido ir palydovai, perduodantys internetą iš kosmoso. Teoriškai, jei visi palydovai būtų numušti, duomenų centrai sunaikinti, o kabeliai nupjauti, internetas būtų išjungtas. Realiai, tokia idėja yra tik utopija.

Realesnis variantas - DDoS atakos. Pasaulyje yra 13 didžiausių DNS serverių apdorojančių milžiniškus kiekius interneto informacijos. Jei į šiuos serverius būtų nukreiptos labai galingos DDoS atakos, kurių metu siunčiama daug užklausų kiekvieną sekundę, ko pasekoje serveriai nesugeba susidoroti su užklausų kiekiu, interneto veikla bent kuriam laikui galėtų sutikti. Kartą taip jau buvo nutikę, tačiau ne visame pasaulyje, o tik JAV - būtent į šią valstybę ir buvo nukreipta ataka.

Išjungti internetą valstybėje - įgyvendinama realybė
Jei išjungti internetą visame pasaulyje yra nerealu, tai padaryti tai tam tikroje valstybėje yra ganėtinai paprasta. Iš tiesų, mes net turime realių pavyzdžių - arabų pavasario metu internetas buvo tiesiogine ta žodžio prasme išjungtas Tunise, Egipte ir Libijoje. Taip pat turime pavyzdžių, kai interneto srautas yra ribojamas ir filtruojamas - pavyzdžiui Šiaurės Korėjoje, kur egzistuoja itin griežta interneto cenzūra.

Realiai, internetas tam tikroje valstybėje gali būti išjungiamas dvejais būdais - valdžios paliepimu arba realiais, fiziniais veiksmais.
Kaip jau minėjome, Šiaurės Korėjoje ar Kinijoje, kur karaliauja totalitarizmas, internetas yra cenzūruojamas. Tokiu pačiu principu internetas gali būti išjungiamas visiškai - valstybės galva išleidžia paliepimą visiems šalies interneto tiekėjams nutraukti duomenų tiekimą ir viskas, interneto nebėra. Tai pirmasis metodas.

Antrasis metodas yra fiziškai sunaikinti valstybės prieiga prie interneto. Tai gali būti padaryta karinio konflikto metu, kaip nusikaltimas, ar kitomis aplinkybėmis. Tarkime į valstybę ateina pagrindinis interneto kabelis. Jį nupjovus, valstybė atskiriama nuo išorinio pasaulio. Tiesa, tokiu atveju internetas tarp valstybės gyventojų ir joje esančių duomenų centrų vis dar veiktų.

“Kill Switch” mygtukas
Prieš tai užsiminėme, jog egzistuoja idėja sukurti centralizuotą mygtuką, kuris galėtų išjungti internetą visame pasaulyje. Ši idėja gyva nuo 2000 metų, kuomet ji užgimė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Idėja paprasta - turėti galimybę visiškai išjungti internetą, jei to reikėtų norint apsaugoti pačius interneto vartotojus.

Tiesa, ji iš karto susilaukė daugybės kritikos ir niekada nebuvo įgyvendinta. Vargu ar tokia idėja kada virs realybe, kadangi tai prieštarauja žodžio laisvei ir kitiems demokratijos principams.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2018 m. balandžio 05 d., perskaityta 4 641 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos