ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Plačiausiai paplitusios pavojingos ligos

Sirgti nemėgstame visi. Jeigu tai lengvas peršalimas – čiaudulį ir kosulį kentėti dar įmanoma, tačiau rimtesnė liga veikia ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Ligos šiame sąraše – menkas juokas. Jomis serga gausybė žmonių ir bene kasdien pasiglemžia bent keletą aukų. Kas tai per ligos ir kaip nuo jų saugotis galite paskaityti žemiau.

Tuberkuliozė
Per metus pasaulyje miršta: ~2 mln. žmonių

TB – taip trumpinamas vienos iš bjauriausių ligų – tuberkuliozės pavadinimas. Liaudyje dar žinoma kaip džiova, ši infekcija dažniausiai pakenkia plaučiams. Būna įvairių tuberkuliozės formų: atvira bei uždara. Pastaroji, jei negydoma, dažniausiai progresuoja ir galų gale pribaigia apie pusę savo nešiotojų. Simptomai yra kosulys su krauju ir svorio netekimas. Plinta oru, reikia vengti būti vienoje patalpoje su šia liga sergančiais asmenimis. Ją platina tik atviros tuberkuliozės turėtojai. Rūkoriams ir AIDS bei ŽIV nešiotojams pasitaiko dažniau.

Maliarija
Per metus pasaulyje miršta: ~1-3 mln. žmonių

Uodų pernešama liga sukelia karščiavimą, nuovargį, galvos skausmą bei pykinimą. Oda pagelsta, ligonį pradeda kamuoti traukuliai, jis gali panirti į komą ar net mirti. Praėjus 10-15 dienų po uodo (moskito) nešiojančio ligą įkandimo, atsiranda pirmieji simptomai. Jeigu gydoma, galima atsipirkti lengvesniu persirgimu. Tiems kas jau sirgo, gali pasikartoti, dažniausiai lengvesne forma. Norint išvengti ligos reikia saugotis uodų įkandimų tropiniuose kraštuose bei karštuose klimatuose.

Hepatitas B
Per metus pasaulyje miršta: 65,000 tiesiogiai, beveik 800 tūkst. netiesiogiai

Šiuo metu juo sirgti turėtų per 350 milijonų žmonių, kas paverstų šią hepatito formą antra dažniausia liga visame pasaulyje, po peršalimo. Hepatitas B iš savęs nėra labai kenksmingas, tačiau lėtiniai jo procesai ir komplikacijos gali sukelti net 15-25 proc. mirtingumą. Rimčiausios komplikacijos – kepenų cirozė arba kepenų vėžys. Ši liga Lietuvoje pakankamai dažna tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie dar buvo gydomi prastomis higieninėmis sąlygomis. Liga perduodama per užkrėstą kraują arba kūno skysčius. Kontaktas su jais perduos Jums infekciją.

ŽIV ir AIDS
Per metus pasaulyje miršta: ~1 mln. per metus

Įžymiausias ir pats pavojingiausias ligų junginys – ŽIV (žmogaus imunodeficitinis virusas) ir vėlesnė jo stadija – AIDS. Ši liga paplitusi tarp narkomanų, prostitučių, nes virusas daugiausiai plinta nesaugaus lytinio akto metu, o taip pat per kraują iš adatų. Motinos jį perduoda vaikui gimdymo metu, bet platus mitas apie seilių transmisiją  - tėra tik mitas. Šiai ligai vaistų nėra, o kai kuriems tiesiog pasiseka išlikti tik nešiotojais (tokių pasaulyje yra apie 37 milijonus). Liga neišvengiamai vystosi ir palaipsniui sunaikina organizmą – netenkamas svoris, atsiranda augliai, kimba visos ligos ir tiesiog žlunga imunitetas. Apsisaugoti galima atliekant lytinį aktą su apsaugos priemonėmis, naudojant švarias adatas, vyrams padeda apipjaustymas.

Meningitas
Per metus pasaulyje miršta: ~400 tūkst.

Opi problema ir Lietuvoje – meningokokinė infekcija, kuri karts nuo karto nusineša vaikų ar paauglių gyvybes. Liga puola žaibiškai ir per keletą dienų žmogus tiesiog miršta. Meningitas – membranų dengiančių smegenis ir nervinę sistemą uždegimas. Ligą sunku atpažinti, nes jos simptomai primena gripą ar kitą peršalimo ligą – karščiavimas, galvos skausmai bei kaklo standumas. Taip pat neretai pacientai praranda koordinaciją, jaučiasi supainioti, vemia. Meningokokinė infekcija – meningito atmaina, sukeliama specialios bakterijos, nuo kurios galima pasiskiepyti. Šią infekciją atpažinti padės bėrimas per visą kūną ir nepaprastai aukšta temperatūra.

Šigeliozė arba Dizenterija
Per metus pasaulyje miršta: apie 700 tūkst.

Infekcinė žarnyno liga, kurios kaltininkės yra šigelės bakterijos. Ja serga apie 80 milijonų žmonių, o gydymas gali būti ilgas ir kankinantis procesas. Šigelės patekusios į žarnyną sukelia uždegimą ir žmogus pradeda tuštintis labai daug kartų, su gleivėmis, gali būti ir kraujo. Sergantįjį kankina nesuvaldomi pilvo skausmai ir nenumaldomas noras tuštintis. Dažniausiai ja serga vaikai bei besivystančių šalių gyventojai, kadangi liga plinta per nešvarų maistą, neplautas rankas. Ją taip pat nešioja musės. Lengva dizenterijos forma sergantys pacientai gydomi baltymų dieta, lėtai integruojant platesnį maisto racioną. Sunkius ligonius turi apžiūrėti gydytojas.

Vėžys
Per metus pasaulyje miršta: apie 9 mln.

Vėžys nėra tiesiog viena liga. Kadangi gali kamuoti bene bet kurią kūno dalį, labiau tiktų apibūdinimas ligų grupė nei tiesiog liga. Kraujo vėžys vadinamas leukemija, stiprus odos vėžys – melanoma, o apskritai visų rūšių vėžiai diagnozuojami 14-ai milijonų žmonių visame pasaulyje. Paprastai tariant, vėžys tėra nekontroliuojamas „prastų“ ląstelių dauginimasis, kurio beveik neįmanoma sustabdyti. Ši nemaloni onkologinė liga gali kankinti bet kurį audinį, todėl tirtis reikia pakankamai dažnai. Jo paplitimas vis auga išsivysčiusiose šalyse, nes žmonės gyvena ilgiau ir liga lengviau plinta sename organizme. Nuo kiekvieno vėžio apsisaugoti padeda vis kitokie metodai; plaučių – nerūkyti, odos – per daug nesideginti, o daugumą vėžių atbaido sveika gyvensena, antsvorio neturėjimas. Dėl ligos rekomenduojama tirtis periodiškai.

Diabetas
Per metus pasaulyje miršta: nuo 1,5-5 mln.

Daugybiniai metabolistiniai sutrikimai sukelia cukraus lygį organizme ilgam laikui. Šis pasikeitimas organizmą skatina dažniau šlapintis, jus daugiau troškina ir norisi valgyti. Negydomas diabetas gali sukelti kojų drebulį, pažeisti akis, inkstų ligas bei net iššaukti infarktą. Jeigu jums diagnozuotas 2 tipo diabetas – tikriausiai pagysite vaistais bei insulinu, na, o 1 tipo diabeto turėtojai turi susigyventi su diagnoze. Su insulino švirkštimu į kraują bei įvairiais prietaisais diabetikams reikia būti itin atidiems ir naudoti pagal paskirtį, nes pamiršę taisykles žmonės sulaukia daug problemų. 1 tipo cukrinį diabetą perduoti gali šeimos nariai, o su 2 tipu dažniau susiduria nutukę vyresnio amžiaus žmonės. Prevencinės priemonės: reikia pasirinkti subalansuotą dietą bei propaguoti sveiką gyvenseną.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 09 d., perskaityta 842 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos