ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

10 potencialių saulės audros katastrofų

Stichijos / Mokslas
Saulė yra mūsų gyvybės šaltinis, kuris randasi už daug milijonų kilometrų nuo žemės. Pakėlus akis į dangų ir pažvelgus į saulę, ji atrodo tarsi nuostabus akinantis šviesos šaltinis, tačiau daugelis mūsų nė neįtaria kokie galingi procesai joje vyksta. Nuolatinės saulės audros į kosmoso platybes išspjauna elektromagnetines daleles, kurios pasiekia mūsų žemę ir sukelia tam tikrus trikdžius, kurie gali privesti prie įvairiausių katastrofų.

10. Telekomunikacinių palydovų nukritimas
Tinkamai reaguojant į saulės audras, būtų galima išvengti palydovų praradimo juos išjungiant. Tačiau šiuo metu tai būtų nerealu, nes elektromagnetinės dalelės link žemės juda šviesos greičiu, tad būtų per mažai laiko tokiam įvykiui pasiruošti. Pirmuoju saulės audros etapu elektromagnetinės dalelės blokuoja palydovų signalus pakeisdamos atmosferos sudėtį. Kai ryšys išsijungia, tampa neįmanoma parengti palydovų kitam saulės audros etapui. Daugelis ryšio palydovų nustotų veikti, jeigu dalelės žemę bombarduotų milžinišku greičiu. Kai kurios karinės pajėgos visame pasaulyje remiasi palydoviniu ryšiu. Taip pat kas dieną palydovų dėka yra apdorojami milijoniniai pinigų sandoriai. Lėktuvų pilotai naudoja palydovus, kad galėtų skristi lėktuvais tinkama kryptimi. Jeigu antruoju saulės audros etapu būtų sugadinta pasaulinė palydovinio ryšio sistema, gali praeiti savaitės ar mėnesiai, kol šis tinklas prisijungtų prie interneto.

9. Astronautų mirtis
Stebint iš kosmoso saulės audros pradžia atrodytų nuostabiai, tačiau astronautai užsiimantys darbais už erdvėlaivio ribų atvirame kosmose neturėtų audros metu rizikuoti. Jeigu visgi tuo metu astronautai būtų atvirame kosmose, jie būtų iškepti gyvi dėl įkrautų dalelių, kurios atvyksta keletą minučių po pirmojo saulės blyksnio. Jeigu visgi astronautas spėtų grįžti į erdvėlaivį, jis kurį laiką būtų saugus nuo saulės audros padarinių. Kosminiai laivai yra gerai ekranuoti, kad apsaugotų pilotus ir kitus keleivius nuo kosminės spinduliuotės, o saulės dalelės tarsi lietaus lašai nuteka nuo erdvėlaivio. Tačiau palydovai, kurie atsijungtų nuo saulės audros, sukeltų problemų astronautams, jie nebegalėtų komunikuoti su žeme. Taip jie galiausiai mirtų laukdami kol kas nors juos išgelbės.

8. Elektros tinklų sunaikinimas
Nors pirmieji didžiuliai saulės audros etapai yra pakankamai blogi, trečia ir paskutinė saulės plazmos išsiveržimo stadija yra ardomojo pobūdžio. Oda mus apsaugotų nuo tiesioginio saulės poveikio, tačiau visas blogis nusėstų ant planetos paviršiaus kai išmesta saulės plazma pasiektų žemės magnetosferą. Visame pasaulyje maitinimo transformatoriai sprogtų ir milijonai gyventojų liktų tamsoje. Elektros energijos tiekimo linijos nustotų staiga veikti, o regioninės komunikacijos sistemos sugestų. Esant pakankamai stipriai saulės audrai, kiekvienas elektroninis prietaisas pasaulyje gali būti sunaikintas akimirksniu. Planeta būtų be energijos, o žmonės, kurie pripratę prie elektronikos ir kurių gyvenimas priklauso nuo įvairiausių sistemų, negalėtų išgyventi.

7. Medicinos įstaigų uždarymas
Ligoninėse ir medicinos klinikose esantys ligoniai būtų vieni iš pirmųjų, kurie pajustų ilgalaikio elektros tiekimo nutrukimą. Daugumoje ligoninių yra įrengti avariniai generatoriai, kurie palaiko energiją, tačiau mažai yra generatorių, kurie aprūpintų vienu metu visą šiuolaikinę ligoninę. Taip pat dauguma ligoninių valdytojų dingus elektros energijai tikisi, kad jos nebus daugiausiai keletą dienų, todėl jie būna ramūs, nes turi generatorius. Jeigu saulės plazma paveiktų pasaulio elektrines, tai elektros energijos tiekimas sustotų keletą savaičių ar mėnesius. Kadangi avarinių generatorių degalai yra riboti net ir šiuolaikiniame pasaulyje, tai elektros energija baigtųsi visame pasaulyje ir daugeliui pacientų gali būti labai pakenkta.

6. Tiekimo linijų suparalyžiavimas
Be elektros nustotų veikti degalų siurbliai. Kai kurios degalinės yra parengtos ekstremalioms situacijoms, todėl jos turi įsirengusios papildomą degalų talpą ir investuoja į atsarginius elektros energijos generatorius. Jeigu saulės audra sugadintų elektros tinklus, degalinių savininkai turės nuspręsti kam parduoti degalus, o kam ne, t.y. kam jie yra reikalingiausi. Be dyzelino, sunkvežimiai būtų nebenaudingi. Be reaktyvinio kuro, oro pašto paslaugos būtų sustabdytos. Žmonės lauktų gana ilgai užsakytų prekių, o parduotuvių lentynos greitai ištuštėtų, nes nebūtų kas pristato į jas produktų.

5. Masinis badas
Dažnai žmonės neturi išlavinto pasiruošimo įvairioms nelaimėms. Net tie žmonės, kurie ir turi tokias praktines žinias, retai kaupia maisto atsargas, kad išgyventų. Kai kreditinės kortelės nustos veikti, grynieji pinigai taps nevertingais, o vietiniuose prekybos centruose baigsis šaldytas ir ilgo galiojimo maistas. Gamtos sąlygomis žmonės išgyventi nepasiruošę. Kad susimedžioti maisto, tam reikia turėti ginklą, tačiau šiais laikais dauguma valstybių nesuteikia leidimus savo piliečiams įsigyti lengvai ginklą, kuriuo būtų galima medžioti gyvūnus. Tokiu atveju užkluptų masinis badas.

4. Nusikalstamumas
Kaimo gyventojai būtų geriau pasiruošę sukeltiems saulės audros padariniams nei miesto gyventojai. Kaime gyvenantys žmonės dažniausiai patys užsiaugina maistą, todėl jie yra neužmiršę praeities išgyvenimo sąlygų. Miestuose išaugtų nusikalstamumas, kuris persikeltų į kaimus, nes būtų stengiamasi iš kaimo gyventojų pasisavinti jų maisto resursus.

3. Kritinis duomenų praradimas visame pasaulyje
Per daugelį metų vis daugiau ir daugiau informacijos tapo skaitmenine. Anksčiau mokslininkai buvo priversti eiti į bibliotekas ar archyvus, kad rasti jiems reikalingą informaciją. Šiandien mes turime internetą, kuriame gausu įvairios informacijos. Iš pradžių internetas buvo sukurtas tam, kad atlaikyti branduolinio ginklo panaudojimą. Kariniais tikslais internetas buvo labai lėtas ir perduodavo vos keletą kilobaitų duomenų per dieną. Šiuolaikinis internetas plačiausiai yra naudojamas privačių asmenų, verslo ir nekomercinių organizacijų. Galinga saulės audra ne tik sunaikintų ryšio linijas, tačiau taip pat serverius svarbiuose duomenų centruose. Pavyzdžiui, jeigu „Google“ ar „Wikipedia" serveriai būtų sunaikinti, daugelis duomenų būtų sunaikinti ir internetas nebebūtų toks platus informacijos šaltinis. Laikui bėgant knygos tampa degalais, o ne proto galia, todėl saulės audrai sunaikinus serverius, žmonijos istorija būtų beveik sunaikinta.

2. Socialinis atstatymas
Jeigu visgi įvyktų galinga saulės audra ir būtų sunaikinti elektros energijos tinklai, tai pavyzdžiui, JAV jų atstatymas kainuotų net 2 trilijonus dolerių. Be visos šios problemos, yra kita dar didesnė problema. Žmonių gyvenimas nebe įsivaizduojamas be elektros, jų socialinis gyvenimas kaip mat suprastėtų. Išgyventų tik stipriausieji. Žmonės, kurie išgyventų, greičiausiai susidurtų su kitomis problemomis, kaip terorizmas ir išpuoliai, nes atsirastų žmonių, kurie bandytų pakeisti pasaulio santvarką.

1. Poveikis žmogaus elektromagnetiniam laukui
Nors daugumoje mūsų nėra įmontuotų elektroninių komponentų, tačiau žmogaus kūnai taip yra prijungti prie žemės magnetinio lauko. Elektromagnetinis laukas supa žmogaus kūną, o nervų sistema perduoda signalas elektriniais impulsais. 2014 m. mokslinis tyrimas atskleidė, kad geomagnetinių audrų metu padidėja insulto rizika, o potencialus galingos saulės audros poveikis žmogaus kūnui nesibaigia. Mokslininkai nurodė, kad dešimtys senųjų kultūrų manė, jog saulės įvyksiantys neramumai paskatins žmones evoliucionuoti į išsivysčiusią sąmonės stadiją. Daugelis jų manė, kad žmonės išgyvenę saulės blyksnį įgaus įvairių galių, tokių kaip telepatija, psichokinezė ir levitacija.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2018 m. gegužės 01 d., perskaityta 1 076 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos