ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Keisčiausi faktai apie Švediją

Mes žinome Švediją kaip vieną iš stipriausių Skandinavijos šalių. Ji populiari ir žinoma visur, garsėja savo mažais kukuliais ir IKEA parduotuvėmis. Švedija yra įspūdinga šalis, turinti ilgą istoriją, unikalią kultūrą ir daugybę eksperimentinių idėjų, dėl kurių ilgai buvo ir vis dar yra puiki vieta gyventi, dirbti ar aplankyti. Čia sužinosite TOP 10 įdomiausių faktų apie vikingų šalį – Švediją!

10. Muzika - „didžiausias“ Švedijos eksportas.
Nors ABBA - vienas iš žinomiausių vardų muzikos sferoje, tačiau ne daugelis galėtų išvardinti kitų iš Švedijos kilusių muzikinių grupių. Nepaisant to, muzikos industrija Švedijoje yra milžiniška. Muzika iš tiesų yra viena iš didžiausių šalies eksportų. Pastaraisiais metais tokie muzikantai kaip Avicii, Swedish House Mafia ir Icona Pop davė švedų muzikai daugiau populiarumo, tačiau dainų autoriai, muzikantai ir prodiuseriai taip pat yra svarbūs švedų muzikos scenos struktūros dalis. Prie viso to, švedų atstovai Euroviziją nuolat laimi arba užima aukščiausias vietas.

9. Čia yra vienintelis golfo aikštynas, kuris stūkso dviejose skirtingose šalyse.
Green Zone arba Tornio golfo klubas, galbūt, yra unikaliausias golfo aikštynas pasaulyje. Jis įdomus tuo, kad driekiasi per dvi valstybes - su 9 duobutėmis Suomijoje, ir likusiomis 9 - Švedijoje. Valstybes sienos eina per Tornio upę, kuri įteka į ežerą. Dėl savo lokacijos, golfo sezono metu galima žaisti žaidimą bet kuriuo dienos ar nakties metu visiškoje saulėje, nes šiaurietiškas klimatas garantuoja ilgai nenusileidžiančią saulę.

8. Švedijai baigiasi visos šiukšlės, todėl jai tenka importuoti jas iš Norvegijos.
Švedija yra matyt per daug gera atliekų perdirbime. Valstybėje, kurioje tik 4 proc. atliekų patenka į sąvartynus be galo trūksta šiukšlių. Dėl to Švedija turėjo pradėti importuoti šiukšles, kad galėtų toliau gaminti šilumą ir elektros energiją kuru varomose elektrinėse. Šioje Skandinavijos šalyje vykdoma labai sėkminga programa ,,šiukšlės į energiją‘‘, kuriai tenka 20 proc. šalies centralizuoto šildymo. Tačiau nepaisant to švedai tiesiog nesurenka pakankamai šiukšlių šios programos vykdymui ir šalis rado unikalų sprendimą: ji pradėjo importuoti šiukšles iš kaimyninės Norvegijos. Šis sandoris puikiai tinka Švedijai. Norvegija atiduoda savo nereikalingas atliekas, o Švedija gauna šilumą ir elektros energiją.

7. Kiekvienais metais nuo 1966 m. Gavle miestelyje, Švedijoje, Kalėdų proga yra pastatoma milžiniška šiaudų ožka, o vandalai beveik kiekvienais metais ją sudegina.
Jeigu skaitėte straipsnį apie įdomiausias Kalėdų tradicijas – žinote apie ką kalbame. Įsikūrusi Gavle miestelyje, aikštėje, 13 metrų aukščio ir 3,6 tonos svorio šiaudinė ožka, yra tapusi neatsiejama šios vietovės dalimi per šventes. Deganti ožka yra lyg tradicija pati iš savęs, kuri vyksta nuo 1966 m. Visai neseniai, 2016 metais statinys neištvėrė net 24 valandų, nes ožka buvo sudeginta tą pačią iškėlimo dieną. Tačiau šiais metais ožka nesudegė ir ją teko tiesiog išardyti. Kalėdų stebuklas.

6. Duomenų dalinimasis yra oficiali religija Švedijoje. Ji turi CTRL + C ir CTRL + V kaip šventus simbolius.
Kopimizmo bažnyčia teigia, kad informacijos dalinimasis per kopijavimą - šventas dalykas. Bažnyčios ,,dvasinis lyderis‘‘ sakė, kad bažnyčios pripažinimas yra didelis žingsnis šiam judėjimui į priekį. Tačiau kiti buvo mažiau entuziastingi ir sakė, kad bažnyčia mažai sieks sustabdyti pasaulinį piratavimą ir tai tik yra pajuokos objektas.

5. Švedijos koncernas Volvo sukūrė standartinį  saugos diržo dizainą, o jo patentas buvo atviras ir prieinamas kitiems automobilių gamintojams nemokamai.
Dabar standartinis reikalavimas kiekvienoje keleivinėje transporto priemonėje yra įrengti saugos diržus. Tai nepaprastai reikalingas išradimas - išsaugantis maždaug po vieną automobilio keleivį kas 6 minutes. Saugos diržas buvo sukurtas Švedijos automobilių kompanijoje Volvo, o pačio išradimo autorius yra inžinierius Nilas Bohlinas

4. Švedijoje yra draudžiama naujagimiams duoti tokius vardus kaip IKEA ar Elvis.
1982 m. Švedijos įstatymas dėl vardų buvo sukurtas siekiant užkirsti kelią, kad tėvų pamišimo pasekmė nebūtų nelaimingas vaikas. Įstatymas draudžia vaikui duoti tokius vardus su kuriais vaikai bus nepatenkinti, tačiau nuo to laiko buvo padaryti keletas įstatymo pakeitimų. Įstatymas sako, jog: ,,Pirmieji vardai nebus patvirtinti, jei jie sukels asociaciją su nusikalstama veika arba sukels nepatogumų kitiems asmenis, arba pavadinimai, kurie dėl kokios nors aiškios priežasties nėra tinkami vardui‘‘.
Jei vėliau, gyvendami Švedijoje, nuspręsite legaliai keisti savo vardą, turite išsaugoti bent vieną vardą, kurį gavote iš tėvų. Tokį pakeitimą galite atlikti vieną kartą savo gyvenime.

Atmesti vardai: "Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb111163 (kitaip išreikštas Albinas). Tiesa šis vardas buvo pateiktas kaip protestas prieš šį vardų įstatymą. Tie patys tėvai vėliau pateikė vaiko vardo pakeitimą kaip tiesiog raidę A. Jis buvo taip pat atmestas.
Kiti verti dėmesio atmesti vardai: Metallica, Supermenas, Veranda, Ikea ir Elvis.
Priimtini vardai: Google, o LEGO gali būti skiriamas atžalai kaip vidurinis vardas.

3. Švedijos baldų milžinės IKEA, duodami pavadinimai jų produktams yra labai sumanūs.
IKEA duoda pavadinimus sofoms, kavos staliukams ir knygų lentynoms pagal vietoves esančias Švedijoje. Lovoms, drabužinėms ir salės baldams pavadinimai suteikiami pagal Norvegijos vietas. Kilimams duodami daniškų vietovardžių pavadinimai. Valgomojo stalams ir kėdėms vardai priskiriami pagal Suomijoje esančias vietas. Visas skandinaviškas asortimentas.

2. Buvo laikas, kai švedai sakydavo, kad yra homoseksualūs vien tam, kad išvengtų darbo.
Homoseksualumas kaip liga Švedijoje buvo traktuojamas iki 1979 metų. Švedai išvengdavo darbo pasinaudoję šia kortele. Paskambinus į darbo įstaigą ir sakydami, kad jie serga homoseksualumu ir teigdami, jog jie ,,pasijuto gėjiški‘‘ tikėdavosi ir kartais būdavo atleidžiami nuo darbo.

1. Švedijos kraujo donorams išsiunčiama tekstinė žinutė kiekvieną kartą, kai jų duotas kraujas išgelbsti gyvybę.
Kraujo donorai gauna tekstinį pranešimą kaskart, kai jų kraujas išsaugo kažkieno gyvenimą. Tikimasi, kad šis žingsnis padės išspręsti kraujo donorystės rodiklių mažėjimą šalyje, kuris yra gana mažas palyginus su kitomis vakarų šalimis. Žmonės, kurie davė kraujo, iš pradžių gauna ,,ačiū‘‘ trumpąją žinutę, kai jie duoda kraujo, ir tada gauna kitą pranešimą, kai jų kraujas perleidžiamas į kažkieno kito kūną.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 13 d., perskaityta 2 811 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos