ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kaip pasaulis švenčia Kalėdas

Kalėdos galėtų būti laikomos viena didžiausių (jeigu ne pačia didžiausia) krikščioniško pasaulio švenčių. Šeimos ir giminės susirenka būti kartu, skanus maistas ir gausybė papročių bei tradicijų sukuria atmosferą, kurios neatkartos jokia dirbtinė proga. Kalėdos tai metas, kada jaučiame gerumą, norime dovanoti, gauti dovanas ir šiltas emocijas, tačiau kaip pasaulyje švenčiamos Kalėdos? Kokių gi papročių ir šventimo būdų pamatytume, jeigu apsilankytume kitur?

Laikotarpis
Lietuvoje Kalėdos švenčiamos gruodžio 25 d. - tą dieną, kada manoma, jog gimė Jėzus, kurio gimtadienis iš tiesų ir yra Kalėdos. Tačiau kitose šalyse, kuriose dar naudojamas senasis Julijaus kalendorius, Kalėdos švenčiamos sausio 7 d..Tai daugiausiai yra stačiatikiškos šalys – Rusija, Serbija, Ukraina ir t.t. Graikijoje, kuri turi savotišką Graikų ortodoksišką bažnyčią, Kalėdos gali būti minimos tiek gruodžio gale, tiek sausio 7-ąją. Na, o štai Armėnijoje Kalėdas bažnyčia švenčia sausio 6 d..
Tradicijos
Pasaulis yra labai įvairus. Tai leidžia mums stebėti pačias keisčiausias ir įdomiausias tradicijas kalėdiniu laikotarpiu. Jeigu nukeliautumėte į ne tokią tolimą Švediją, pamatytumėte, jog jau virš 50 metų švedai stato 13-15 metrų aukščio šiaudinį ožį Gävle miesto pilies aikštėje. Deja, per ilgą tradicijos istoriją ožiui yra tekę pergyventi įvairų smurtą. Jis būna ir pervažiuojamas, spardomas ir kitaip naikinamas, tad iš 50 metų, 37 kartus jis buvo sunaikintas arba apdegintas, apgadintas.

Japonai nors ir nešvenčia Kalėdų, bet įvairūs vakarietiški restoranai pasidabina žiemos šventės dekoracijomis ir stengiasi atnešti dalį vakarietiškos kultūros į Japonijos kasdienybę. Pvz., greito maisto restoranas KFC nuo 8-ojo dešimtmečio švenčia Kalėdas, padabindami Japonijoje esančius restoranus.

Australija taip pat turi labai įdomias Kalėdas, bet ne tik dėl religinių niuansų, o labiau dėl geografinių. Kadangi ji yra Pietų pusrutulyje, o kalendorius pritaikytas pagal Šiaurės pusrutulio sezoniškumą, Australija ir Okeanija Kalėdas turi pačiu karščiausiu metų laiku. Australai vaizduoja savo Kalėdų senelį taip pat su rogėmis, tik jas tempia nebe Šiaurės elniai, o mielosios kengūros. Pats senelis dažniau dėvi maudymosi šortus ir yra grynai komercinės kilmės, skirtingai nei kraštuose, kur žiema būna su sniegu ir Kalėdų senelis turi kultūrinį bei emocinį poveikį.

Štai Vakaruose, Kanadoje bei JAV, kaip ir daugumoje V.Europos valstybių, yra populiaru kabinti kalėdinę kojinę kaip vietą, į kurią Kalėdų senelis taip pat deda dovanas, ne tik po egle. Dažniausiai kojine naudojasi šeimos nariai ir namų gyventojai, kad dovanomis vienas kitą stebintų ne tik Kalėdų ar Šv. Kūčių dieną, bet ir visu Advento laikotarpiu.

Na, ir dar viena įdomi tradicija, kurią verta paminėti – serbiškos kalėdos. Čia taip pat aktualu Kūčios, kurių metu vyksta pasiruošimas Kalėdoms. Moteris arba mergina turi pasemti vandens iš šulinio ar šaltinio Kalėdų dienos rytą, toks vanduo, pasak padavimų, turi galios ir sustiprina sveikatą.


Maistas
Kokios gi Kalėdos be šventiško stalo? Visi artimieji susirenka prie padabinto ir papuošto šventinio stalo ir valgo skaniausius patiekalus bei tradicinius gaminius. Tačiau kaip būna nukrautas stalas įvairiose pasaulio vietose?

Štai, pavyzdžiui, Lietuvoje mes turime „dvylika patiekalų“, kurie simbolizuoja dvylika apaštalų, kadangi Kalėdos vis dėlto yra religinė šventė. Mes laužiame plotkeles, valgome kūčiukus ir dažnai stalą dengia silkė, o viską užsigeriame kisieliumi. Šios tradicijos jau ilgametės ir kol kas nelabai keičiasi.

Na, o Maltoje, saloje Viduržemio Jūroje, kur per Kalėdas tikrai nešalta, gyventojai mėgaujasi įvairiais desertais. Panettone – tarsi Itališkas keksas, statomas greta vaisių pyrago arba „Kalėdinio rąsto“ – iš šokolado pagaminto pyrago, primenančio rąstą dėl formos ir spalvos. Tad, maltiečiai labiau mėgaujasi šventėmis nei mūsiškiai.

Meksikoje, kur katalikybė yra labai didelė vertybė, žmonės švenčia puotaudami. Troškiniai, mėsos patiekalai, salotos, saldumynai ir visokio kitokio pobūdžio patiekalai dengia meksikiečių stalus kasmet gruodį. Enčilados, tamaliai ir kiti tradiciniai kalėdiniai Meksikos patiekalai taip pat valgomi ir neproginiu laikotarpiu, tiesiog kaip skanūs patiekalai.

Mūsų kaimynai lenkai taip pat gali pasigirti gana plačiu ir įdomiu kalėdinių patiekalų arsenalu. Stalą dažniausiai pirmiausia nukrauna barščiai su Uzska – mini koldūnėliais, kurie kaip ir pas mus nėra įdaryti mėsa, nes katalikai mėsos per Kūčias nevalgo. Skirtingai nei lietuviai, lenkai valgo daug sriubų ir troškinių, nėra tiek daug šaltų patiekalų kaip mišrainės, įdaryti kiaušiniai ir t.t. Ir vietoj tradicinio lietuviško kisieliaus lenkai geria kompotą Šv. Kūčių proga.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. gruodžio 12 d., perskaityta 1 653 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos