ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Suomiją

Skandinavijos šalis Suomija yra viena iš šiauriausių, o kartu ir gražiausių pasaulio šalių. Ši nordiško šarmo kupina valstybė siūlo lankytojams gražų kraštovaizdį, nuostabius nuotykius gryname ore, skanų maistą, saunas ir įdomius kasmetinius konkursus bei papročius. Prisisekite saugos diržus, nes šiame straipsnyje tikrai sužinosite TOP 10įdomiausių faktų apie Kalėdų senelio gimtąją šalį – Suomiją !

10. Suomija turi pačių keisčiausių sporto šakų
Kalbant apie ekscentriškus sportus, Suomija yra numeris 1 visame pasaulyje.

Keisčiausia iš visų sporto šakų yra žmonos nešimo pasaulio čempionatas. Kiekvieną liepos mėnesį Sonkajärvi vietovėje vykstantis ekstremalių kliūčių lenktynių renginys perėjo prie tarptautinio pripažinimo. Pastaruoju metu konkursą apžvelgia šimtai žiniasklaidos kanalų, o jame dalyvavauja poros iš Danijos, Honkongo, Australijos ir kitų šalių.

Kiti keisti sporto renginiai, kuriuose vyksta jų kasmetiniai pasaulio čempionatai Suomijoje, yra uodų medžioklė, mobiliųjų telefonų mėtymo varžybos, futbolas pelkėse, guminių batų mėtymas ir oro gitarų pasaulio čempionatas.

9. Suomijoje buvo išrasta pirmoji interneto naršyklė vartotojams
Daugelis valstybių bando prisiimti nuopelnus už pirmosios naršyklės sukūrimą, tačiau suomiai buvo pirmoji tauta, kuri turėjo idėją internetą pristatyti plačiajai visuomenei.

1994 m. buvo išleista pirmoji pasaulyje interneto naršyklė su vartotojo sąsaja (UX) pavadinimu – „Erwise“. Ją sukūrė trys informacinės technologijos studentai. Pati „Erwise“ nors ir sulaukė „World Wide Web“ kūrėjo, sero Tim Bernors-Lee įvertinimo, neiškilo į platųjį pasaulį. Programišiams absolventams nepavyko rasti reikiamo finansavimo, kad galėtų toliau plėtoti projektą, ir tai tapo tik interneto legenda. Praėjus keliems mėnesiams, „Mosaic“ ir „Internet Explorer“  buvo išleisti, o visa kita – jau istorija.

8. Suomiai suvartoja daugiausiai kavos ir pieno vienam gyventojui pasaulyje
Kai kalbame apie kavą, suomiai jos sunaudoja daugiausiai. Vidutinis Suomis kasmet suvartoja per 12 kg kavos. Neįmanoma pateikti konkretaus skaičiaus, kiek kavos vidutiniškai kasdien suvartoja vienas suomis, bet tai turbūt daug daugiau negu daktarų rekomenduojamose normos.
Nenuostabu, kad Suomija turi didžiausią pasaulyje metinį pieno suvartojimą vienam gyventojui - apie 1 litrą vienam asmeniui kiekvieną dieną. Štai todėl suomių kavos pasirinkimas dažniausiai būna kava su pienu. Tuo pačiu metu jie kavą išlaiko stiprią ir dėl to suvartojimas yra toks didelis. Keisčiausia yra tai, jog 17% suomių netoleruoja laktozės.

7. Baudos už greičio viršijimą čia skiriamos pagal jūsų piniginės dydį
Jeigu jūs esate greičio mėgėjas ir tuo pačiu labai turtingas, tuomet geriau aplenkti Suomiją visomis prasmėmis. Eismo ir greičio pažeidimų baudos apskaičiuojamos pagal pažeidėjo metines pajamas. Vienas turtingas žmogus kartą gavo 200 000 eurų baudą už vieną greitį greičio talonėlį, kada viršijo greitį 30 kilometrų per valandą.

6. Suomija yra žinoma dėl sunkiojo metalo muzikos
Suomija turi daugiau sunkiojo metalo muzikos grupių nei bet kuri kita pasaulio šalis.
Visame pasaulyje žinomos grupės kaip „Bodom“, „Children of Bodom“, „Nightwish“ ir Eurovizijos dainų konkurso nugalėtojai, „Lordi“ yra suomių pasididžiavimas. Visos šios grupės yra kilę būtent iš Suomijos ir sugeba Suomijos laukinę gamtą perkelti į savo muziką.

5. Suomija turėjo vieną iš trumpiausiai egzistuojančių monarchijų
Suomijos monarchijos istorija susideda iš šimtmečius kartu vystytos savivaldos su Švedija ir Rusija kaimynystėje. Pačios Suomijos monarchinis valdymas truko kiek mažiau nei 3 mėnesius. Naujai suformuota tauta įkūrė sostą 1918 m., net pasirinkdama vokiečių kunigaikštį kaip savo įgaliotinį, užimti valstybės vadovo postą. 1918 m. spalio 9 d. Frederikas-Čarlesas iš Hesseno buvo paskirtas Suomijos karaliumi. Tačiau būtent tada Vokietija pralaimėjo Pirmąjį pasaulinį karą, o karūnuotas valdovas atsisakė savo monarchijos. Frederikas – Čarlesas 1918 m. gruodžio 14 d. pabaigė. savo šlovingą 67 dienų karaliavimą. Kadangi valdymo periodas buvo toks trumpas, jo nespėjo net gi oficialiai karūnuoti. Jam taip pat nebuvo padaryta jokia karūna.

4. Suomijoje yra miestas, kuriam labai patinka Leninas
Jau nebėra išlikę per daug vietų Suomijoje, kur galima rasti daug 1917 m. revoliucijos propagandos, tačiau viena iš tokių vietų yra trečias pagal dydį Suomijos miestas – Tamperė. Ji siūlo turistams pamatyti Lenino muziejų - Vladimiro Lenino gyvenimo istoriją ir kūrinių, šlovinančių jį.
Kodėl jis turėtų vertas būti dėmesio? Na, todėl, kad Leninas pirmą kartą susitiko su Stalinu būtent čia, Suomijoje, 1905 m. gruodžio mėn. bolševikų konferencijoje. Nuo pat rytų bloko žlugimo, muziejus šiek tiek pasikeitė ir dabar truputėlį labiau kritikuoja Leniną ir jo revoliucingus kelius, tačiau jis vis dar gyvuoja Tamperės mieste. Tiesa, pats V. Leninas čia gyveno 1905-1907 metais.

3. Suomija - ežerų šalis
Suomija nurodo save kaip „Tūkstančių ežerų šalį“, bet ji iš tikrųjų turi kur kas daugiau nei keli tūkstančiai šio tipo vandens telkinių. Skandinavijos valstybėje galite aptikti net 188 000 ežerų.

Iš viso - gėlas vanduo užima 10% visos šalies sausumos masės.

Regionas į šiaurę nuo sostinės Helsinkio yra vadinamas Lakelandu ir jį sudaro beveik 25% vandens. Tai - didžiausias ežerų rajonas Europoje.

2. Suomijoje klesti bene didžiausia lyčių lygybė visame pasaulyje
Suomijos moterys yra vienos iš daugiausiai teisių ir lygių galimybių turinčių moterų visoje planetoje.
Remiantis 2017 m. Pasauline lyčių lygybės ataskaita, Suomija yra trečią mažiausią lyčių atotrūkį turinti šalis pasaulyje.
Vyrų ir moterų teisių lygumas yra 82 procentai kai kalbame apie lygiavertį berniukų ir mergaičių ugdymą.
Suomija taip pat turi lygų moterų ir vyrų darbo užmokestį. Skandinavijos milžinė yra viena iš penkių geriausių pasaulio šalių, kur moterys atstovauja ir figūruoja politinėje veikloje.

1. Suomijoje iš kalėjimų pabėga daugiausiai kalinių visoje Europoje
Suomija giria savo „atvirus kalėjimus“, kur kaliniai laisvai cirkuliuoja aplinkinėse teritorijose dienos metu. Jie laiką leidžia mokydamiesi ir apsipirkdami vietinių gyventojų tarpe. Taip valstybė mažina kalėjimų išlaikymo išlaidas. Apytiksliai 1 iš 10 suomių kalinių pabėga iš kalėjimų.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. balandžio 02 d., perskaityta 2 198 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos