ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

10 įdomiausi faktai apie Daniją

Į šiaurę nuo Vokietijos ir visai netoli Švedijos yra maža Skandinavijos šalis, Danija.  Danija yra pilna visko, nuo rafinuoto, maistą mylinčio miesto Kopenhagos iki Renesanso pilių, vėjuotų jūros salų ir mažų žvejų kaimelių. Tiesa, Danija nėra geografinė Skandinavijos dalis, tačiau dėl daugybės panašumų ir sutapimų, yra priskiriama šiam regionui. Tai nepaprastai įdomi ir unikali valstybė. Šiandien sužinosite TOP 10 įdomiausių faktų apie Hanso Kristijano Anderseno gimtąją šalį – Daniją!

10. Danijos sostinėje Kopenhagoje yra daugiau dviračių, negu žmonių.

Kopenhaga yra viena iš geriausių vietų pasaulyje dviratininkui. Tačiau, nepaisant skambios frazės, išnyra ir neigiamos situacijos pusės - tūkstančiai pristatytų dviračių. Kartais tai tampa nesuvaldoma bėda, pridarančia miesto eismui chaoso. Miesto gyventojų, važiuojančių dviračiu, skaičius yra didesnis nei 50%, o neseniai atlikta apklausa rodo, kad net jei skaičiuojate ir žmones, kurie važinėja už miesto ribų, 41% jų atvyko į darbo vietą dviračiais. Iš tikrųjų Kopenhagoje dviračių yra daugiau nei žmonių. Kaip ir kituose miestuose Vakarų Europoje, kaip Amsterdamas, Danijos sostinėje 400 km dviračių takų, kuriais automobiliai ar pėstieji naudotis negali.

9. Danijoje yra nelegalu deginti užsienio šalių vėliavas, tačiau nėra nelegalu sudeginti pačios Danijos vėliavą.
Danijoje nėra įstatymo draudžiančio deginti nacionalinę vėliavą, kuri vadinama ,,Dannebrog‘‘. Pagal Danijos baudžiamojo kodekso 110 (e) straipsnį viešai uždegti ar numesti užsienio valstybių vėliavas yra neteisėtas veiksmas. Parlamentas nusprendė, kad jų deginimas ar nušlavimas yra susijęs su užsienio politika ir gali įžeisti atitinkamos valstybės gyventojus ar diplomatus. Šis įstatymas yra retai naudojamas kaip baudžiamoji priemonė. Paskutinis nuosprendis pagal jį buvo įvykdytas dar 1936 m. Pagal Danijos tradicijas vėliavos deginimas yra tinkamas būdas atsikratyti nusidėvėjusia nacionaline vėliava.

8. Seniausia besitęsianti monarchija Europoje.
Danijoje egzistuoja konstitucinė monarchija. Danijos monarchija yra seniausia išlikusi monarchija Europoje ir ketvirta seniausia pasaulyje. Danijos Karalystė buvo įtvirtinta jau VIII a. amžiaus pabaigoje. Kadangi karalystė gyvuoja iki šiol, todėl skaitoma kaip ilgiausiai išlikusi ir vis dar egzistuojanti monarchija Europoje. Danijos monarchija yra konstitucinė, modernioji šio valstybės valdymo apraiška. Patį monarcho vaidmenį apibrėžia ir riboja Danijos konstitucija. Dabartinė Danijos karalienė yra Margrethe II.

7. Pirmoji šalis pripažinusi tos pačios lyties uniją.
1933 m. Buvo įteisinta tos pačios lyties asmenų lytinis santykiavimas. Danija buvo pirmoji šalis pasaulyje, suteikusi pilnas teises homoseksualiems asmenims 1989 m. išleisdama tos pačios lyties registruojamos ir apsaugotos unijos įstatymą.

6. Visoje Danijoje yra daugiau kiaulių negu žmonių.
Kaip ir dviračių, kurių Kopenhagoje yra daugiau negu žmonių, taip ir kiaulių yra daugiau negu pačių danų. Šalies gyventojų skaičius yra apie 5,4 mln., palyginti su kiaulių populiacija, kuri yra apie 24 mln. Dėl didelio kiaulių kiekio Danija yra pagrindinė kiaulienos eksportuotoja pasaulyje. Nuo devintojo dešimtmečio iki 2000 m. kiaulių skaičius šalyje padidėjo dvigubai, o kiaulių ūkių skaičius sumažėjo beveik 80%, bet likę ūkiai augo fiziškai. Apskaičiuota, kad Danijos kiaulių ūkiuose pagaminta srutų suma kasmet gali užpildyti 90 000 baseinų ekvivalentą. Tiesa, nemažai kiaulių kompleksų bei fermų Lietuvoje turi savininkus iš Danijos.

5. Danijai priklauso didžiausia pasaulyje sala.
Grenlandija yra didžiausia pasaulyje sala, darant prielaidą, kad Australija yra žemynas. Bendras Arktinės milžinės plotas yra 2 176 600 kv. km. Apie 80% Grenlandijos yra padengta didžiuliu ledo sluoksniu, kuris yra vietose yra net iki 3 km storio. Nuo 1953 m. Ji buvo paskelbta Danijos Karalystės teritorijos dalimi.

4. 99% Danijos žydų išgyveno holokaustą, nes Danija surengė masinę evakuaciją į neutralią Švediją.
Žydai buvo gabenami iš Danijos per Oresundo sąsiaurį iš Zelandijos salos į Švediją.  Ši kelio atkarpa keliauninkams užimdavo skirtingą laiko tarpą, priklausomai nuo konkretaus maršruto ir orų, bet vidutinė kelionė trukdavo apie valandą. Kai kurie persekiojami žydai buvo gabenami dideliuose žvejybos laivuose, galinčiuose talpinti iki 20 tonų, o kiti buvo plukdomi į laisvę su kateriu ar baidarėmis. ,,Albatros‘‘ buvo vienas iš laivų, naudojamų žydams perkelti į Švediją. Kai kurie pabėgėliai buvo gabenami krovininiais vagonais reguliariuose keltuose tarp Danijos ir Švedijos, o šis maršrutas labai tiko jauniems ar seniems žmonėms, kurie buvo per silpni, kad ištvermingai išsilaikytų jūroje.

3. Pavadinimas belaidei ryšio sistemai ,,Bluetooth‘‘ kilo iš Danijos istorijos.
Kaip ir dauguma žmonių, tikriausiai jūs niekada nekėlėte sau klausimo, galvodami apie sąvokos ,,Bluetooth‘‘ vardo kilmę. Kaip paaiškėjo, visur naudojamas belaidžio ryšio technologijos pavadinimas neturi nieko bendra su tuo, kad jis yra mėlynas ar dantimis. Pats pavadinimas yra susijęs su viduramžių Skandinavija, o tiksliau - pačia Danija.

Harald Bluetooth arba liet. Haraldas Mėlyndantis,  buvo Danijos karalius Vikingas, valdęs nuo 958 iki 970 metų. Karalius Haraldas garsėjo tuo, kad suvienijo Daniją ir Norvegija, o danai tapo krikščioniais. Tad tokia „sujungimo“ analogija ir buvo pagrindinė vardo potekstė.

2. Lego buvo išrastas Danijoje.
Lego pavadinimas yra dviejų Danijos žodžių santrumpa ,,leg godt‘‘, lietuviškai tai reiškia, „gerai žaisti‘‘. 1932 m. Bendrovę Lego įkūrė danas Ole Kirk Christiansen. Lego pradėjo gaminti savo jau kultine klasika tapusias žaidimų plyteles 1958 m. Daugiau nei 60 metų pasaulyje buvo parduota daugiau kaip 320 mlrd. Lego kaladėlių - beveik 60 LEGO blokelių tenka kiekvienam planetos žmogui.

1.  Apie du trečdalius visų danų pavardžių baigiasi su daniška galūne -sen.
Šiandien labiausiai paplitusių danų pavardžių sąraše ne mažiau kaip 21 populiariausių pavardžių galūnė yra –sen. Iš 50 populiariausių vardų tik penki neturi kombinacijos -sen. Prieš daugelį metų tik turtingi ar kilmingi danai turėjo šeimos pavardę. Tačiau 1856 m. Danija priėmė įstatymą, pagal kurį visi piliečiai turėtų būti identifikuojami dviem vardais, vienas iš jų yra šeimos, kitaip žinomas kaip pavardė. Taigi daugelis žmonių gaudavo pavardes kurios baigėsi su -sen.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 31 d., perskaityta 5 383 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos