ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie eurą

Nors 2002 metais dvylikai Europos Sąjungos valstybių iškeitus savo nacionalinę valiutą į eurą buvo sakoma, kad daroma didelė klaida ir kad euras tegyvuos daugių daugiausiai kelis metus, vis dėlto ši bendra Europos valiuta tebegyvuoja ir šiandien. Tad keletas įdomių faktų apie eurą.

Euro ženklui sukurti buvo rengiamas konkursas. Už konkurso dalyvių pateiktus galimus euro ženklus balsavo Europos komisija. Nugalėjusįjį euro ženklą sukūrė belgų dizaineris Alain Billiet. Ženklas sukurtas remiantis graikų abėcėlės raide epsilon. Per ženklą perbrauktos dvi horizontalios linijos simbolizuoja euro stabilumą.

Visose 19 euro zonos šalių cirkuliuojančių monetų aversas (bendroji pusė) yra tokio pat dizaino, tačiau monetų reversai (nacionalinės pusės) kiekvienoje šalyje yra skirtingi. 2 €, 1 €, 50, 20, ir 10 centų monetų averse atvaizduota Europos Sąjunga. 5, 2, ir 1 centų monetų averse ant gaublio atvaizduota Europa kartu su Afrika ir Azija. Nacionalinėse monetų pusėse dažniausiai pavaizduoti visiems gerai žinomi tų šalių istoriniai veikėjai ar motyvai. Pavyzdžiui, Austrijos reverse pavaizduotas vienas talentingiausių pasaulio kompozitorių Volfgangas Amadėjus Mocartas. Italijos - garsus Leonardo da Vinci piešinys, iliustruojantis tobulas žmogaus kūno proporcijas. Prancūzija užrašė garsųjį savo šūkį – laisvė, lygybė, brolybė. Vatikanas pavaizdavo visų laikų mylimiausią popiežių Joną Paulių II. Na, o Lietuva niekieno nenugalimą Vytį.

Eurų banknotai yra septynių skirtingų dydžių nominalų: 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 €, 500 €. Kiekvienas banknotas žymi Europos istorijos architektūrinį stilių. Pradedant klasikiniu stiliumi penkių eurų banknote ir baigiant XIX amžiaus architektūra 500 € banknote. Visų banknotų averso pusėje pavaizduoti vartai ir langai simbolizuojantys Europos Sąjungos tarpusavio atvirumą. Reverso pusėje pavaizduotas tiltas simbolizuojantis Europos tautų bendradarbiavimą. Ant banknotų taip pat yra pavaizduota Europos Sąjungos vėliava, dvylika žvaigždžių ir Europos Centrinio Banko pavadinimas. Pavadinimo trumpinys ECB užrašytas dešimčia versijų, kurias supranta visos eurą naudojančios šalys. Visi banknotai yra skirtingų spalvų.

Kiekvienas euro banknotas ir moneta yra pritaikyta silpnai matančiam žmogui. „Aklajam ir sutrikusio regėjimo žmogui tinkantis dizainas yra kiekvienam žmogui tinkantis dizainas.“ Vadovaujantis šiuo principu buvo sukurti tokie eurų banknotų ir monetų požymiai, kuriuos nesunku atpažinti sutrikusio regėjimo žmonėms. Kiekvieno nominalo banknotas yra skirtingo dydžio ir skirtingos ryškios spalvos. Skaičiai ant banknoto užrašyti dideliu šriftu. Lengvai apčiuopiami spausdinto paviršiaus nelygumai. Apčiuopiamos žymės palei 200 € ir 500 € banknotų kraštus. Tokių žymių nėra ant 100 € banknoto. Monetos, kaip ir banknotai, yra skirtingų dydžių, spalvų ir briaunų. Skiriasi monetų svoriai, storiai. Kuo didesnis nominalas, tuo sunkesnė moneta. Kaip ir, kuo nominalas didesnis, juo ji storesnė.

Daugelis žino, kad Euro zonai priklauso devyniolika Europos sąjungos šalių. Taip pat daug kas yra girdėjęs, kad Monakas, Andora, Vatikanas ir San Marinas naudoja eurą, nors nėra nei Europos sąjungos, nei Euro zonos narės. Bet nedaugelis težino, kad yra dvi šalys, kurios neatsiklausiusios Europos Centrinio Banko neoficialiai naudoja eurą – tai Kosovas ir Juodkalnija.

Euras, kaip nepiniginė atsiskaitymo priemonė, buvo įvestas 1999 m. sausio 1 d., grynieji pinigai pasirodė 2002 m. sausio 1 d. Tais metais eurą įsivedė 12 Europos Sąjungos narių. Nuo to laiko savo nacionalinę valiutą į eurą iškeitė dar aštuonios valstybės. Lietuva prie zonos prisijungė 2015 metų sausio 1 d. Lietuviai iki šiol į eurą iškeitė devynias dešimtąsias savo turėtų pinigų. Dešimtadalis apyvartoje esančių pinigų tebėra litai. Tuo tarpu Vokietijoje likusių neiškeistų Vokietijos markių yra 13 mlrd. Nors nuo euro įvedimo Vokietijoje praėjo penkiolika metų, vokiečiai po šia diena tebekeičia savąsias markes į eurus. Galimas daiktas, kad kai kurie to daryti net neketina, mat Vokietijoje tebėra parduotuvių ir stambių korporacijų priimančių atsiskaitymus Vokietijos markėmis. Įdomu, lietuviai savųjų pinigų neskubės keistis taip pat, o parduotuvės pasuks vokiečių keliu?

įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Fabula Saulė 2017 m. gruodžio 17 d., perskaityta 1 368 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos