ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Afriką

Tai vienas iš egzotiškiausių bei unikaliausių žemynų mūsų planetoje. Kažkur vidurio Afrikoje rasti pačio pirmojo žmogaus kaulai kas byloja, jog čia yra tikrasis žmonijos lopšys, o tokios didingos jėgos kaip Senovės Egiptas, Arabų Kalifatas bei įvairūs užsienio užkariautojai nuolat varžėsi dėl šio perlo. Žmonės čia itin linksmi ir nuotaikingi nepaisant skurdo ir kitų gamtos negandų. Tikrojoje Afrikoje apsilankę ir grįžę namo, net ir didžiausi bambėtojai jaučiasi daug geriau ir ima džiaugtis mažesniais dalykais. Tad pakeliaukite virtualiai ir susipažinkite su įdomiausiais faktais apie Afriką.

Dydis: 30.3 mln. km2
Gyventojų skaičius: 1,2 mlrd.
Didžiausia valstybė: Alžyras (2,381,741 km2)
Daugiausiai gyventojų turi: Nigerija (193 mln.)
Ilgiausia upė: Nilas (6,853 km)
Aukščiausias taškas: Kilimandžaras, Tanzanija (5,895m)


Kolonizacija ir jos padariniai
Afrikos kolonizavimo laikotarpio epogėjuje, XXa. pradžioje – tik dvi iš dabar egzistuojančių 54 valstybių – Liberija ir Etiopija, nebuvo Europos valstybių kolonijos. Šio laikotarpio pėdsakai išlikę ir iki šių dienų, kadangi Šiaurės ir Vakarų Afrikoje daug kas kalba prancūziškai bei angliškai ir išpažįsta katalikybę, Šiaurės rytuose – dominuoja islamas, o pietuose vis dar likę pagoniškų, stabmeldiškų tikėjimų ir regioninių dialektų.

Tai – greičiausiai augantis žemynas
Pagal Pasaulio banko 2014 metų duomenis, iš 10 sparčiausiai pagal gyventojų skaičių augančių valstybių, 7 buvo Afrikoje. Zimbabvė yra didžiausio gyventojų prieaugio sulaukianti valstybė Afrikoje, per metus ten jų padaugėja maždaug 4,5%. Palyginimui, Lietuva netenka apie 0,7-1% populiacijos kasmet.

Didėja ir valstybių skaičius
Sudanas dar 2010 metais buvo 10-a didžiausia valstybė pasaulyje. Tačiau kaip ir didelė dalis valstybių šiame žemyne – ji buvo kamuojama milžiniškų etninių bei kultūrinių skirtumų, tad 2011 metais, referendumo metu šalis skilo į dvi – Sudaną ir Pietų Sudaną. Pastarasis tapo jauniausia valstybe pasaulyje.

Didžiausių objektų ir rekordų namai
Afrikoje rasite didžiausius gyvūnus, gamtos paminklus, kalnus ir kitus, įvairių sričių rekordininkus. Bene visą žemyno šiaurę užėmusi Sacharos dykuma – didžiausia pasaulyje, užimanti didesnį plotą nei JAV ar Kinija. Afrikiniai drambliai – didžiausi sausumos žinduoliai, žirafos – aukščiausi gyvūnai, gepardai – patys greičiausi, o gorilos yra didžiausi primatai. Nilas, tekantis Afrikoje – ilgiausia upė pasaulyje. Al Azize, Libijoje buvo užfiksuotas karščiausias oras – 57 laipsniai aukščiau nulio. Vardinti galima labai ilgai, tačiau tai nekeičia fakto, kad Afrika – rekordų žemynas.

Bėdos
Iš Tarptautinio Valiutos Fondo duomenų matome, kad 15 pačių skurdžiausių valstybių pasaulyje yra Afrikoje. Dėl itin karšto klimato, nederlingos žemės, pamišusių diktatorių ir totalios suirutės, tokiose valstybėse kaip Centrinė Afrikos Respublika, Kongo D.R., Liberija ar Somalis ir Mozambikas – nemažai žmonių turi pragyventi už mažiau nei 10 USD per mėnesį. Tiesa, skurdžiausiuose kaimuose žmogus per dieną gauna gerti tik apie 0.4-0.7 litro vandens, o ir 10 dolerių atrodo gana didokas įvertis.

Demokratija
Nors bene visos nemusulmoniškos Afrikos valstybės jau senokai turi demokratiškus rinkimus ir modernios valstybės valdymo principus, realybė visiškai kitokia. Prezidentai būna žiaurūs, korumpuoti, o apie daugelį valstybės vadovų sklando paslaptingi gandai. Pvz. Liberijos vadovas Ch.Taylor‘as buvo kaltinamas kanibalizmu, kad tiesiog suvalgė savo oponentą, kurį išvertė iš valdžios.

Ketvertas
Nors iš Afrikos užsienin bėga ar emigruoja labai daug žmonių, iš tiesų jie turi keturias pagrindines valstybes, į kurias relokuotis siekia per du trečdalius visų pabėgėlių ir emigruojančiųjų. Tai D.Britanija, JAV, Prancūzija bei Italija. Tačiau į didžiąsias ekonomines galiūnes išvyksta tik maža dalis originaliųjų pabėgėlių, kurie migruoja savo regionų ribose.

Žalia, raudona, geltona
Šių trijų spalvų kombinaciją rasite 22-jose iš 54 valstybių vėliavose, o nė vienos iš šių spalvų neturi tik Somalio ir Botsvanos vėliavos. Interneto „memų“ susijusių su geografija mėgėjai turėtų žinoti, kad Lietuva internautų yra retkarčiais pašiepiama už tai, kad mūsų trispalvės išvaizda yra pernelyg panaši į dažnos Afrikos valstybės vėliavą. Iš tiesų Lietuvos valstybės vėliavoje žaliosios juostos tamsesnės nei daugumoje Afrikos šalių vėliavų, tačiau negalime nuneigti to, kad mūsiška trispalvė labai gražiai įsipaišytų kažkur tarp Burkina Faso ir Kamerūno ar Senegalo...

Ligos
Maliarija, Ebola bei ŽIV/AIDS, jeigu ir neprasidėjo šiame žemyne, tai čia vis tiek randa didžiausią „pasisekimą“ ir yra paplitusios plačiausiai. Afrikos pietuose, Svazilende, apie 25% suaugusių žmonių yra ŽIV nešiotojai. Visoje Afrikoje ŽIV nešioja daugiau nei 18 milijonų žmonių, kurie plečia virusą, nes tai dažniausiai savo kūną pardavinėjančios moterys, kurioms apsauga yra per brangi.

Auksas, karas ir du Kongai
Afrikos šerdyje, piečiau už Sahelį, tačiau šiauriau už Namibą yra labai derlingas ir itin gamtos apdovanotas kraštas, kurį, pagal šalimais tekančią didelę upę, Europiečių atradėjai pavadino Kongu. Ilgai žinomas kaip Zairas, tiksliau Kongo Demokratinė Respublika yra didžiausių mineralų (aukso, brangiųjų metalų ir kt.) atsargų pasaulyje savininkė. Jie iškasami itin mažais kaštais, darbuotojai čia laikomi nežmoniškomis sąlygomis, o iš to pelnosi gobšūs ir godūs vietos bei užsienio verslininkai. Dėl šių priežasčių Kongo D.R. (ne Kongas) tapo net kelių karinių konfliktų auka. Antrasis Kongo karas yra daugiausiai aukų pareikalavęs konfliktas įvykęs po II pasaulinio karo – žuvo per 5.5 milijono gyventojų.

PAR
Pietų Afrikos Respublika dažnai laikoma civilizuočiausia ir labiausiai pažengusia Afrikos valstybe. Čia ilgai kartu gyveno olandų kolonistai ir britai, tačiau karinis konfliktas atvedė britus į pergalę ir tada olandai buvo priversti asimiliuotis. Daug baltųjų PAR gyventojų kalba angliškai arba olandiškai net ir dabar. Vis dėlto šiomis dienomis šalį kamuoja smurto ir kitų nusikaltimų antplūdžiai...

Atletai ir papročiai
Viena gentis Kenijoje, pavadinimu „Kalenjin“ į pasaulį ir profesionalų sportą išleidžia daugiausiai ilgų distancijų bėgikų visame pasaulyje. Kenija ilgai dominuoja šiame sporte dėl palankaus landšafto būtent ištvermės rungtims. Kelios kitos gentys organizuoja ekstazinius ritualus bei kitas procesijas, kurių metų šokama per kartį ar kitą objektą. Eiliniai vyrai peršoka kartį iškeltą į daugiau nei 1,9 m aukštį, o tą padaro ir su kasdiene apranga. Dauguma genčių taip pat turi „įšventinimo į vyrus“ papročius. Jie skiriasi nuo didžiulio žiedo įsivėrimo į lūpą, iki įvairių kūno vietų žalojimo bei tylos įžadų ir t.t.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. vasario 28 d., perskaityta 4 196 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos