ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Afganistano karą

2001 metų Rugsėjo 11 dieną pasaulį sukrėtė neregėto mąsto tragedija. Į Niujorko centre esančius bokštus „dvynius“ rėžėsi du keleiviniai lėktuvai, bokštai griuvo, o su savimi nusinešė beveik 3000 gelbėtojų, darbuotojų ir civilių gyvybių. Tai buvo planuotas teroristinės grupuotės Alkaida smūgis. Jos vadovas O. bin Ladinas iš karto tampa ieškomiausiu žmogumi pasaulyje, o JAV atlieka pilną karinę invaziją į Afganistaną su siekiu „išvalyti“ pasaulį nuo terorizmo. Taip prasideda Afganistano karas, apie kurį įdomiausius faktus sužinosite šiame straipsnyje.

JAV už karą Afganistane sumokėjo net ~700 mlrd. dolerių. Kam jų užtektų?
Per keliolika metų karinis konfliktas pareikalavo bene 700 milijardų dolerių finansinių išteklių. Didžiulio JAV karinės pramonės variklio skatinamas kongresas pinigus leido į kairę ir dešinę. Totaliai nepavykusi invazija neįvedė tvarkos šalyje, o išleisti milijardai galėjo būti panaudoti geresniam tikslui. Pvz. lėšas paskirsčius žmonėms - kiekvienam Lietuvos gyventojui tektų apie ketvirtį milijono dolerių. Tų pinigų taip pat užtektų nupirkti kiekvienam amerikiečiui po du naujus iPhone X išmaniuosius telefonus.
Na, o štai prieštankinė raketa „Javelin“ kainuoja 75 tūkst. dolerių. Dėl to, jog yra tokie brangūs, Britų kariai sulygino Javelin šaudymą su „Porsche“ automobilio sviedimu link priešų.

„Demokratijos“ įvedimas
Vienas iš didžiausių tikslų, kurį JAV kėlė karinės intervencijos metu – padėti įkurti stiprią ir demokratišką valdžią. Deja, Afganistanas visiškai skilo. Šiaurėje ir kalnuotose Hindukušo vietovėse bene visiškai dominuoja Talibanas – egzistuoja valstybė valstybėje. Armija ir JAV pajėgos net nebesiveržia į teroristų bei atsiskyrusių grupuočių valdomas teritorijas. Musulmoniškų ekstremistų valdomi regionai paniro į gilų radikalaus Islamo jungą, kol sostinėje ir išlaisvintuose regionuose jaučiamas šioks toks progresas.

Keista CŽV taktika
Norėdama palenkti senuosius genčių vadus į savo pusę, Centrinė žvalgybos valdyba duodavo jiems viagros tabletes.

Perspektyvus futbolininkas pasirinko karą vietoj sportininko karjeros
Talentingas ir tuo metu 25-erių metų amžiaus itin tvirto sudėjimo amerikietiško futbolo žaidėjas Patas Tillman‘as atsisakė beveik 4 milijonų dolerių vertės kontrakto, kad galėtų tarnauti JAV kariuomenėje. Arizona „Cardinals“ žaidėjas buvo pakankamai solidus žaidėjas, tačiau pareiga tėvynei P.Tillman‘ui buvo svarbesnė. Jis buvo pasiųstas į Afganistaną, tačiau 2004-aisiais, arba po trejų metų, žuvo mūšio lauke. JAV spec. tarnybos ilgai slėpė, jog tikroji mirties priežastis – draugiška ugnis.

Juokingi indėliai
Simboliški kitų NATO bei JAV sąjungininkių valstybių indėliai konflikte kelią šypseną. Nieko bendro su invazija neturėjusi Austrija atsiuntė net 3 karius, Islandija – 4, Airija – 7, nykštukinis Liuksemburgas 11, o El Salvadoras beveik tiek pat, kiek visos jos kartu sudėjus – 24 ginkluotus karius.

Viskas prasidėjo daug anksčiau
8-ąjame dešimtmetyje Afganistanas išgyveno savotišką aukso amžių. Tačiau 1978-aisiais į valdžią perversmo būdu atėjo komunistų partija, kuri ėmė vykdyti reformas, labai nepatikusias kaimo ir konservatyvesnių pažiūrų gyventojams. Šalyje stojo chaosas, o viską tik pablogino SSRS prezidento L.Brežnevo 1979m. Afganistane dislokuotos sovietų pajėgos. Grėsmę pajuto kitos didžiosios jėgos Afganistaną laikę neutralia teritorija ir ėmė remti separatistus – mudžahedinus. Gerai apginkluoti Islamui atsidavę kariai atlaikė sovietų armijos jėgą, tačiau šalyje pradėjo vyrauti visiška suirutė. Po to mudžahedinų ir kitos radikalios islamistų grupuotės kaip Talibanas pradėjo imti valdžią į savo rankas. Čia prieglobstį atrado ir tokie teroristai kaip O. Bin Ladenas.

Dabartinė ir tolesnė įvykių eiga
Nors B.Obama pažadėjo, kad iš Afganistano iki savo kadencijos galo (2016 metais) išves visus karius. Pažado ištęsėti nepavyko. 2017 metų pabaigoje apie 13,000 užsienio kilmės karių dar buvo Afganistano teritorijoje. Pasakęs, jog tenka gyventi realiame pasaulyje, Obama nepaminėjo datos kai užsienio pajėgos paliks šią Azijos valstybę.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 21 d., perskaityta 1 172 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos