ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Pavojingiausi gyvūnai atogrąžų miškuose

Didžiausi pasaulyje tropiniai miškai - aplink Amazonės upę išsidėstę atogrąžų miškai Pietų Amerikoje. Čia galite sutikti per 430 skirtingų rūšių žinduolių, 378 rūšis roplių, 400 amfibijų, 3000 žuvų ir net 2.5 milijono skirtingų vabzdžių rūšių. Ne visi šie gyvūnai yra draugiški ir mieli - kai kurie iš jų yra pavojingi netgi žmonėms.

Kulkinė skruzdė
Epitetas kulkinė šiai skruzdei pavadinti tikriausiai parinktas ne šiaip sau - jos įgėlimas laikomas pačiu skaudžiausiu vabzdžių įgėlimu. Nuodų pripildytas geluonis veriantis žmogaus kūną sukelia panašų skausmą kaip iš ginklo iššauta kulka. Dažniausiai šios skruzdės gyvena medžių kamienuose, užauga iki kelių centimetrų ilgio ir yra tarp didžiausių skruzdžių rūšių pasaulyje. Palyginimui, kulkinės skruzdės geluonis yra beveik 30 kartų skausmingesnis nei įprastinės, Lietuvoje sutinkamos bitės. Šios skruzdės dažniausiai gelia gindamosis ir joms visai nesvarbu kas jų oponentas - žmogus ar didžiulis gyvūnas. Manoma, kad kulkinės skruzdės įgėlimą intensyviai skauda beveik parą.

Brazilijos klajojantis voras
Lotyniškas šio gyvio pavadinimas Phoneutria reiškia žudikas ir jis puikiai tinka klajojančiam vorui - tai mirtiniausias voras pasaulyje. Vietoje to, kad megztų tinklus ir gaudytų vabzdžius, jie tiesiog vaikšto džiunglėmis ir medžioja aukas. Dažniausiai sutinkami Brazilijoje, šie vorai medžioja naktimis, o dieną slepiasi atokiuose kampeliuose. Didžiausią pavojų kelia tai, jog Brazilijos klajojantis voras nesibodi užklysti į žmonių apgyvendintas teritorijas. Baugindami savo varžovą klajojantys vorai atsistoja ant galinių kojų ir išskleidžia priekines. Tokio voro įkandimas labiausiai pavojingas vaikams, o dažniausi simptomai - vėmimas, kvėpavimo ir matymo sutrikimai, intensyvus prakaitavimas. Laiku nesuteikus reikiamos pagalbos (priešnuodžio), viskas gali pasibaigti mirtimi.

Pietų Amerikos barškuolė
Mirtinos gyvatės turi itin gerą maskuotę - jos gali būti sunkiai pastebimos drėgnose vietovėse, kuriose dažniausiai ir slepiasi. Nors įprastai šios gyvatės žmonių nepuola, jos gali tai padaryti iš baimės ar išgąsčio. Pietų Amerikos barškuolės įkandimas dažniausiai baigiasi paralyžiumi, apakimu ar net mirtimi, todėl jos yra ypač pavojingos, net ir žmonėms.

Raudonpilvė piranija
Piranijų bijo visi - žiniasklaidos sukurtas įvaizdis yra itin baugus. Gaila, tačiau taip yra ne be priežasties - raudonpilvės piranijos žandikaulis ir dantys gali pridaryti daug nemalonumų bet kam. Visa laimė, kad dažniausiai jos minta kitomis žuvimis, vabzdžiais, moliuskais ir vandens augalais. Šios žuvys pavojingiausios tuomet, kai yra itin alkanos - tokiu metu jos medžioja grupėmis ir per kelias akimirkas į skutelius gali sudraskyti žmogų ar kitą didelį žinduolį.

Elektrinis ungurys
Dažniausiai sutinkami gėluose vandenyse, elektriniai unguriai gali sugeneruoti didelę elektros energijos įtampą. Tai gana stambi žuvis, galinti sverti apie 20 kilogramų ir sugeneruoti apie 600 voltų energijos iškrovą. Šių žuvų išpuoliai prieš žmones pasitaiko itin retai, dažniausiai savo galimybes jos panaudoja besigindamos nuo grobuonių bei medžiodamos aukas.

Jaguaras
Tai mirtiniausias atogrąžų miškų žinduolis, sutinkamas tiek miškuose, tiek ir laukymėse. Jaguarai užauga iki 2 metro ilgio ir sveria net 135 kilogramus. Stebėtina, tačiau jaguarų sukandimas itin galingas - stipresnis net už liūtų ar tigrų. Tai pati stipriausia katė pasaulyje. Jaguaro nasrai laisvai sutraiško įvairių žinduolių kaukoles ir kaulus. Kaip ir įprasta daugeliui kačių, jaguarai yra vienišiai, bendraujantys tik poravimosi metu.

Žalioji anakonda
Ši gyvatė užauga nuo 6 iki 9 metrų ilgio ir sveria net 250 kilogramų. Tai didžiausia nenuodinga gyvatė pasaulyje. Sutinkamos tiek vandenyje, tiek ir ant žemės, šios gyvatės savo aukas tiesiog sutraiško. Pasmaugta ir sutraiškyta auka yra praryjama nekramčius, o dažniausiai aukomis tampa krokodilai, briedžiai, vėžliai ir įvairios žuvys. Nors žmonių anakondos nepuola, yra užfiksuotos kelios mirtys nuo anakondos išpuolių, todėl net ir šios gyvatės vertėtų pasisaugoti.

Oophaga pumilio varlė
Vertimo į lietuvių kalbą šiai varlei nėra, todėl naudojamas lotyniškas pavadinimas. Tikriausiai pats mirtiniausias padaras atogrąžų miškuose. Šios varlės sutinkamos upėse, kūdrose, pelkėse ir ežeruose - žodžiu virus, kur tik yra vandens. Priklausomai nuo to, kokiais nuodais prisisotinusios šios varlės, jos gali būti įvairių spalvų auksinės, žalios, raudonos, mėlynos. Varlytės pakankamai nedidelės, tačiau savo kūne talpina tiek nuodų, jog jais pakaktų pribaigti 10 suaugusių vyrų. Ryški varlės odos spalva yra tarsi perspėjimas plėšrūnams nesiartinti. Tiesa, pačios varlės šių nuodų negamina - juos išgauna iš maisto, kurį suėda, t.y. augalų, vabzdžių. Egzistuoja viena rūšis gyvačių (leimandophis epinephelus), kurios yra atsparios šių varlių nuodams ir jas medžioja.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. rūgpjūčio 26 d., perskaityta 10 344 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos