ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kodėl katės murkia?

Murkimas - vienas dažniausiai katės skleidžiamų garsų. Vis dėlto ape šią katės komunikacijos priemonę žinome ne tiek jau daug. Paprastai katės murkia, kuomet jos yra patenkintos. Kates laikantys žmonės galėtų įvardinti konkrečius jų augintinių murkimo atvejus: jos murkia kai glostai, pasiūlai įdomų žaislą ar mėgstamą maistą. Bet tuo mūsų žinios dažniausiai ir baigiasi. Mokslininko Tonio Bafingtono žodžiais tariant, naivu manyti, kad katės murkia tik dėl vienos priežasties - tai tas pats, kas manyti, jog žmonės visada juokiasi dėl tos pačios priežasties. Kada dar murkia katės? Ir kodėl iš tikrųjų jos skleidžią šį įdomų garsą? Pamėginkime surasti atsakymus.

Katės murkia iš laimės ir... sielvarto
Katės murkime dalyvauja gerklų ir diafragmos raumenys. Garsas, atsirandantis katei įkvepiant ir iškvepiant ir vadinamas murkmimu. Murkimo dažnis 25-150 hercai, tad jei tai komunikavimo įrankis, jis skirtas informuoti tik arti esančius keturkojus ar dvikojus.
Malonumas, gera savijauta - be jokios abejonės yra vienos iš pagrindinių priežasčių, kodėl katės murkia. Besimėgaudamos poilsiu, šiluma katės skleidžia šį ausiai malonų garsą. Vis dėlto nereikėtų leistis užhipnotizuojamam ramaus murkimo, kadangi jis ne visada gali reikšti gerą jūsų augintino nuotaiką. Šis garsas gali signalizuoti ir apie kitas gyvūno būsenas. Pavyzdžiui, jei paėmėte katiną ant rankų, jis pradeda murkti, bet tai gali reikšti stresą, o ne malonumą. Murkimas šiuo atveju net artimesnis verkimui, nes jo paskirtis - atpalaiduoti organizmą. Neveltui katės murkia apsilankymo pas veterinarą metu. Žinoma, apie katės nuotaiką galime spręsti ne vien iš murkimo, sprendžiame ir iš kitų ženklų: rami poza, raivymasis, ramiai gulinti uodega gali nuraminti šeimininką - katė murkia iš laimės.

Murkimas siekiant dėmesio
Katės gali murkti kuomet jaučiasi alkanos. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog naminių kačių murkimas alkio metu skiriasi nuo įprasto murkimo - prašydamos maisto jos murkia greičiau. Šį skirtumą nesunku pastebėti, net jei nesi katės šeimininkas. Be to, prašydamos maisto katės prie murkimo prideda ir miauksėjimą ar kitus signalus. Juk valgis - ne juokai. Šeimininkas turi būti tinkamai įspėtas. Katės jaunikliai pradeda murkti vos kelių dienų amžiaus. Tikriausiai murkimas jiems tarnauja kaip signalizavimas apie save. Murkdami katei jie praneša: „aš čia“ . Tuo tarpu mama katė murkdama savotiškai ramina savo jauniklius, tai tarsi lopšinė mažiems gležniems padarams.

Murkimas kaip gydymo priemonė
Nors pats murkimas reikalauja šiokių tokių fizinių pastangų, katės jų negaili ir murkia, kuomet yra susižeidusios ar jaučia skausmą. Kalifornijos universiteto darbuotojos Leslie A. Lyons teigimu, katės sugeba optimaliai išnaudoti savo organizmo rezervus, tad murkimas gali joms būti visai nesudėtingas darbas. Kačių mylėtojai net yra pastebėję reiškinį, kuomet šalia sužeistos katės esančios kitos katės taip pat murkia. Tai tarsi unikalus gydymo instinktas. Murkimas stresinėje situacijoje savaip nuramina kates. Murkimas gali veikti kaip savotiškas vaistas dėl įdomios murkimo fiziologijos. Murkdamos katės sukelia tam tikrą vibraciją, kuri juntama visame kūne. Ši vibracija teigiamai veikia kaulų ir žaizdų gyjimą, stiprina raumenis, atstato sausgysles, palengvina kvėpavimą, mažina skausmą bei patinimus. Iš pirmo žvilgsnio gali nuskambėti neįtikinamai, kad toks paprastas dalykas kaip murkimas gali atstatyti kaulų struktūrą. Murkimas yra garsas, o garsas sukelia spaudimą kaulams, jie, reaguodami į spaudimą, stiprina savo struktūrą. Kačių murkimas gali iš dalies paaiškinti, kodėl katės lengvai išgyvena nukritusios iš didelio aukščio, lengviau nei kiti naminiai gyvūnai, pavyzdžiui šunys, gyja po operacijų. Galima drąsiai teigti, kad katės - tikros medikės, gydymo įrangą besinešiojančios savo pačių organizme. Galbūt mitas apie devynis katės gyvenimus nėra iš piršto laužtas? Beje, informacija, gauta tiriant kačių murkimą, galėtų pasitarnauti gydant žmones. Tiksliai žinodami murkimo vibracijos poveikį organizmui, galėtume tai panaudoti dar efektyviau.

Murkiantys katės giminaičiai
Ar žinojote, kad murkia visos naminės katės, tačiau šios ypatybės neturi kai kurie laukiniai kačių giminaičiai: Afrikos liūtai, leopardai, jaguarai, tigrai. Gepardai, kalnų liūtai ir pumos palaiko kompaniją katėms - šie gyvūnai murkti moka.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Fabula Saulė 2018 m. sausio 04 d., perskaityta 3 682 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos