ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Didžiausi jau išnykę gyvūnai

Jei kada pagalvotumėte apie savo dydžiu išsiskiriančius gyvūnus, turbūt pirmiausia mintyse atsirastų žirafa, dramblys ar begemotas... Tačiau kaip reaguotumėt, jei pasakyčiau, kad, palyginus su didžiausiais kada Žemėje vaikščiojusiais gyvūnais, jie yra tarsi nykštukai. Tikriausiai sunkiai manimi patikėtumėte. Tuometės klimato sąlygos leido grobuonims augti didesniems, ilgesniems, plėšresniems, o šiomis dienomis didžioji dalis gyvūnų tėra tik mažos savo protėvių kopijos. Tad nusikelkime į tolimą praeitį ir apžvelkime didžiausius tuo metu egzistavusius organizmus!

Megalodonas
Net ir šiandieniniame pasaulyje rykliai varo siaubą ne tik savo vandenyje plaukiojantiems kaimynams, bet ir žmonėms. Jų elgesys nenuspėjamas, o kartais vis dar nugirstame, jog koks ryklys sužeidė ar net pasiglemžė banglentininko arba naro gyvybę. Tačiau dar prieš 1.5 milijono metų, savo vandenynuose galėjome sutikti tokį ryklį, kuris dabar galėtų būti priskiriamas mažam banginiui. Tikrai įspūdingais ginklais apsirūpinęs Magalodonas turėjo didžiausius kada nors užregistruotus dantis – 18 cm dydžio, o pats galėjo išaugti iki 16 m ilgio ir svėre virš 60 tonų. Šis grobuonis tikriausiai išnyko dėl to, jog, Plioceno epochai einant į pabaigą, jų grobis – maži banginiai - pradėjo nykti. 

Mamutas
Bene žinomiausias jau išnykęs gyvūnas mamutas taip pat yra dramblio protėvis. Nors ir išnykę maždaug prieš 4.5 tūkst. metų, yra žinoma, jog šis žinduolis buvo vienas geidžiamiausių visų mėsėdžių grobių. Dėl savo tvirto stoto ir gausybės mėsos (į aukštį didžiausi mamutai išstypdavo ~4.1 metro, o sverdavo 8 tonas) juos tiesiog būdavo naudinga medžioti. Būtent dėl to prie trapios ir nuo vis mažėjančių šaltų regionų kiekio priklausančios populiacijos nykimo prisidėjo ir pirmykščiai žmonės, kurie urvuose bei kitose vietose aprašė ir pavaizdavo mamutų medžioklę kaip bendruomenės gyvenimo dalį.

"Didžioji žuvis"
Sunku patikėti, kad vandenynuose kadaise plaukiojo žuvis, savo dydžiu prilygusi jaunam Mėlynajam banginiui. Šios gigantės egzistavimas buvo paslaptis, kol 1886m. Anglijoje buvo atrastos „Didžiosios žuvies“ liekanos. Šiai dienai apie 70 rūšies atstovų palaikų jau yra atrasti, o savo gyvavimo laikotarpiu, prieš maždaug 170 milijonų metų, šių gyvūnų ilgis siekė apie 16 metrų.

Mėsinis krokodilas imperatorius
Dvylikos metrų ilgio, apie 10 tonų svorio, 10-15 kartų didesnis už savo dabartinius palikuonius Sarchosuchus tikrai varė siaubą savo aukoms prieš 135-112 milijonų metų. Būdamas beveik dvigubai ilgesnis už bet kokį dabartinį savo rūšies atstovą, šis siaubūnas buvo įgudęs medžiotojas. Skirtingai nei daugelis didžiausių krokodilų gyvenančių dabar - Mėsinis imperatorius medžiojo upėse. Jis pulti galėjo bet ką, nes praktiškai su bet kokio dydžio auka susidorodavo pakankamai lengvai. Visgi į pasalas dažniausiai būdavo viliojami maži dinozaurai ir didesni žinduoliai.

Kecalkoatlis
Didžiausias kada nors užregistruotas skraidantis gyvūnas Kecalkoatlis turėjo įspūdingus 10-15 metrų ilgio sparnus, nors svėrė nepaprastai nedaug, tik iki 95 kg. Šis Pterozauras gyveno pakankamai trumpai - tik ~3.5 milijono metų, ir paskutiniai jo pėdsakai aptinkami ~65.5 milijono metų prieš mūsų erą laikotarpyje, kai paslaptingomis aplinkybėmis išnyko didžioji dalis žemės gyvūnijos.

"Sujungtieji šonkauliai"
Ar mėgstate šliužus? Puiku! Dauguma mūsų nemėgstame sliekų ar kitų gličių, lėtai paviršiumi judančių, mažų organizmų. Tačiau įsivaizduokite, jog kažkada egzistavo šios rūšies karalius, pasižymėjęs neįtikėtinais savo gabaritais: iki 2.3m į ilgį ir 50cm į plotį. Tikriausiai nenorėtumėte tokio sutikti savo kieme ar įšliaužusio į balkoną. Ilgai buvo manyta, kad šie šliužai buvo grobuonys, betgi neseniai paaiškėjo, jog jie mito žole. Kad ir kaip ten bebūtų, tie, kas nemėgsta šliužų, gali pasidžiaugti - jie gyveno prieš maždaug 300 mln. metų ir yra jau senai išnykę.

Titaninė boa
Apie didžiausią šiuo metu Žemėje šliaužiojančią gyvatę ir jos siaubingą potencialą net yra sukurtas filmas puikiu pavadinimu „Anakonda“, tačiau, net ir būdamos iki 4.6m ilgio, šios rūšies patelės net iš tolo neprilygsta Titanoboa gyvatei, gyvenusiai prieš ~58 milijonus metų. Šis roplys svėrė virš 1100 kg, o į ilgį išstypdavo apie 13 metrų, tad galėdavo lengvai susidoroti net su stambiomis aukomis. Kaip ir didžiosios šių dienų gyvatės, Titaninė boa medžiodavo tiek prarydama mažesnes aukas, tiek smaugdama ir kaulus trupindama galingesniems varžovams.

Dramblinis paukštis
Didžiausias pasaulyje paukštis, kaip ir mamutas, jau susidūrė su žmogaus plėšrumu bei nuo jo krito. Manoma, jog maždaug prieš 1000 metų mirė paskutinis šios rūšies paukštis ir kartu pasikeitė lyderis didžiausių paukščių kategorijoje. Aepyornis matmenys tikrai įspūdingi: svoris – 400kg, ūgis – virš 3 metrų. Tačiau bene įspūdingiausi buvo šio paukščio kiaušiniai, iš kurių didžiausi siekė virš 1 metro skersmens bei daugiau nei 34 centimetrų ilgio. Tikriausiai daug omleto gautųsi, nes šių kiaušinių tūris yra apie 150 kartų didesnis už paprasto vištos kiaušinio.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. gruodžio 04 d., perskaityta 5 022 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos