ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kokį didžiausią greitį gali pasiekti žmogus?

Bėgikai, vairuotojai, naikintuvų pilotai, kosmonautai – visi šie žmonės gyvena didelių greičių apsuptyje. Nuo vėjo blaškančio plaukus iki garso barjero sulaužymo arba skriejimo virš vandens – šie individai atidavė didelę dalį savęs tam, kad gerintų rekordus. Jų yra įvairių, kai kurie numato būti greitai sulaužyti, kiti neatrodo taip lengvai pasiekiami, tačiau kaip greitai galime judėti ir iki šiol esame judėję įvairiais būdais?

Sava eiga:
Vandenyje: 8,6 km/h
Nesame vandens žinduoliai, geriau jaučiamės sausumoje. Vis dėl to geriausi plaukikai laisvuoju stiliumi (liaudyje žinomu kaip kraulis) geba išvystyti beveik 9km/h greitį vandenyje. Tačiau palyginus su žuvimis esame pakankamai lėti. Štai kardžuvės gali išvystyti virš 90 km/h, kuris žmogų lenktų bene 10 kartų.

Sausumoje: 44.2 km/h
Jamaikos sprinteris U.Boltas tokį greitį trumpam išvystė kai 100 metrų distanciją nubėgo per 9,58 sekundės. Greitas futbolininkas gali viršyti 35km/h bėgimo pike, o vidutiniam žmogui 20-25 kilometrai per valandą yra pakankamai solidus rezultatas. Visgi tai gali būti traktuojamas ir kaip didelis greitis, ir kaip pakankamai mažas. Štai žmogaus ėjimas tėra 4-6,5 km/h, o automobiliais važiuojame gerokai virš 60 km/h.

Ore: iki 500km/h
Būtent tokį maksimalų greitį gali išvystyti vadinamieji sky-divers. Nors tai ir nėra žmogaus sparnų ar skraidymą atliekančių galūnių darbas, bet vis tiek, be jokių pašalinių priemonių žmogus tokį greitį ore gali išvystyti (~ 480km/h). Nors dažniausiai šuolininkai sklendžia apie 300 km/h greičiu.

Transporto priemonėmis: 

Sausumos rekordai:

Produkciniu automobiliu: 454.8 km/h
2017 metų pabaigoje, švedų automobilių gamintojo Koeniggsegg žvėris pavadinimu Agera RS, turintis 1341 arklio galią dykumos greitkeliu skriejo greičiau nei puspenkto šimto kilometrų per valandą greičiu. Nuo 0 iki 400 kilometrų per valandą šis automobilis įsibėgėja per 26,9 sekundės. Standartinė Opel Zafira per tokį laiką pasiekia ~140-150 km/h greitį, tad eiliniam vairuotojui prie šviesoforo tikriausiai nesinorėtų erzinti Koeniggsegg monstro vairininką.

Dviračiu: ~90 km/h
Neskaitant nusileidimo nuo kalno, lygiu paviršiumi dviratininkai kol kas (matuojant) nėra viršiję 85 km/h, bet manoma, kad tą padaryti būtų galima, mat technologijos tikrai patobulėjo ir rekordas tikrai atrodo pasiekiamas. Tačiau tai, be abejo, ne kiekvienam. Štai daug kur pasaulyje dviratininkai turi greičio apribojimus – Kopenhagoje tai 15 km/h, o su paprastu dviračiu iš parduotuvės vargiai viršysite 40 km/h, tad tokioje situacijoje geriau pasikliauti U.Boltu...


Traukiniu: 574,8 km/h
Nors magnetinės levitacijos Maglev traukiniai ir geba šiek tiek viršyti 600 km/h ribą, tradicinės bėginės transporto priemonės, kuria galite pasinaudoti, greičio karalius yra TGV. Jis kursuoja Europoje ir turi darbinį ~320 km/h greitį. Rekordinį greitį jis pasiekė specialaus bandymo metu 2007 metais.

Greičiausias ant žemės: 1,228 km/h
Thrust SSC su dviem specialiais reaktyviniais Rolls Royce varikliais dar 1997 metų gale įveikė garso greičio barjerą ant žemės. Bendra variklių galia siekė 110 tūkstančių arklio galių, o tas pats šio legendinio monstro pilotas A.Green‘as 2018 metų vasarą bandys savo rekordą pagerinti nauja transporto priemone, kuri turėtų viršyti 1280 km/h greitį.

Rekordai ant vandens:

Didžiausias greitis pasiektas ant vandens: 511 km/h
1978 m. bolidas Spirit of Australia išvystė virš penkių šimtų kilometrų per valandą greitį ir jau 40 metų karaliauja sąrašo viršūnėje. Vandens greičio rekordų gerinimas taip pat yra pavojingas – 85 procentai bandančiųjų (nuo 1940 m.) – žūdavo bandymo metu.

Greičiausi po vandeniu: ~60 km/h
Dėl to, jog po vandeniu dažniausiai plaukioja kariniai galingų valstybių pasididžiavimai, oficialių duomenų neturime ir turbūt neturėsime ilgai. Visgi, 7 dešimtmetyje sovietinis povandeninio laivo sonarai užfiksavo amerikiečių „submariną“ skrodžiantį vandenį 57 km/h greičiu. Tad peršasi išvada, kad laivai turėjo tapti greitesni, tačiau kiek tiksliai – lieka neaišku.

Laivas: 52km/h
Greičiausias kruizinis laivas šiuo metu tarnaujantis aktyviai – laineris Karalienė Marija II.

Ore:

Greičiausias keleivinis laineris: 956 km/h
Konkordo ir Tu-144 viršgarsinių skrydžių laikai, deja, jau liko praeityje. Šiuo metu greičiausias keleivinis orlaivis yra Boeing 747-8i, galintis pasiekti ~956 kilometrų per valandą greitį. Kreiserinis jo skrydžio tempas yra šiek tiek mažesnis – 910 km/h. Visgi, toks rezultatas pakankamai menkas palyginus su daug mažesnio Cessna Citation X verslo lėktuvo rezultatu, kuris yra 1154 km/h – beveik vienas machas.

Greičiausias pilotuojamas orlaivis: 7,270 km/h
1967 metų  Spalio 3 dieną X-15A-2 raketinis orlaivis skrodė stratosferą nežmonišku, 6,7 macho greičiu skrisdamas maždaug 100 kilometrų aukštyje virš žemės paviršiaus.

Kosmose:

Greičiausias žmogaus pilotuotas kosminis laivas: 39,897 km/h
Nors galvojant mūsų planetos mastais tai yra tiesiog dieviškas greitis, kosmose toks judėjimas tolygus šliaužimui. Nepaisant santykinių skirtumų Apollo 10 įgula turėjo išgyventi tikrą pragarą, tikrąja to žodžio prasme, nes į žemės atmosferą parskrendantis kosminis laivas kovojo su trintimi, o viduje sėdintys pilotai tvėrė nenusakomą karštį, purtymą ir kitas negandas.

Greičiausias įmanomas judėjimas: ~300 000km/s
Tai – šviesos greitis. Šviesos nueitu keliu per metus matuojami atstumai kosmose. Jie jau yra per dideli tam, kad pilnai aprėptume kelionių kosmose reikšmę, tad galima tik spekuliuoti. Na, mokslininkai nėra 100 proc. įsitikinę ar šviesa yra pati greičiausia visatoje. Kai kas sako, jog tai tam tikro dažnio radijo bangos, kiti mokslininkai mini tachijonus – daleles, kurios niekad nesulėtėja iki šviesos greičio. Dar kiti astrofizikai sako, jog visata plečiasi greičiau nei šviesa sklinda, tokiu atveju visas mūsų noras pažinti visatą galėtų dar labiau subliūkšti.

Kiek greičiausiai galime judėti Lietuvoje?

Automobiliu:
Legalus maksimalus leidžiamas greitis – 130 km/h, vasaros sezono metu, kelyje A1. Tačiau trasoje automobiliai yra viršiję 330 km/h. Deja, neturime sąlygų legaliai bandyti greičius profesionalioje aplinkoje, o viešo naudojimo keliuose to daryti griežtai nerekomenduojame.

Traukiniu:
Šiuo metu greitieji traukiniai tarp dviejų didžiausių miestų lekia net 120km/h greičiu, tačiau planuojama greitu metu pakelti šią ribą iki 160 km/h.

Vandeniu:
Kadangi laivyba Lietuvoje nėra per daug išvystyta, manoma, jog greičio ant vandens rekordas priklausytų vandens motociklams arba greitiems kateriams – apie 140 km/h.

Ore:
Greičiausiai skraidantys NATO naikintuvai mūsų erdvėje kol kas retai viršija garso greitį, tačiau tokių situacijų yra buvę. Tad greičiausiai virš Lietuvos orlaivis yra skridęs maždaug iki 1500 km/h greičiu.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 01 d., perskaityta 7 591 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos